Žmogaus akis - organas, priimantis aplinkos informaciją ir transformuojantis ją į nervinius impulsus. Ją dengia 3 sluoksniai-dangalai: išoriniai – odena ir ragena, vidurinis – kraujagyslinis dangalas ir vidinis – tinklainė, kurioje yra regos receptoriai. Tinklainė – iš vidaus akies obuolį išklojanti šviesai jautri plona plėvelė. Joje specialių receptorių pagalba vaizdinis impulsas pakeičiamas į nervinį impulsą ir nerviniais regos takais perduodamas smegenų žievei.
Britų mokslininkai rengia perversmą gydant aklumą. Jie laboratorijoje išaugino akies tinklainę ir iš jos paėmė šviesai jautrias ląsteles, kurios yra regėjimo funkcijos pagrindas. Šios ląstelės buvo transplantuotos į pelės akis, kuriose jos adaptavosi ir suformavo ryšį tarp akies ir smegenų. Tikimasi, kad per penkerius metus bus įmanoma atlikti bandymus ir su žmonėmis. Pacientai, kuriems galėtų padėti tokia transplantacija, yra žmonės, kuriems yra nustatyta amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AMD) – dažniausia pagyvenusių žmonių aklumo priežastis. Nuo AMD vaistų nėra.
Londone mokslininkai bando pakeisti pažeistas tinklainės ląsteles, esančias šviesai jautrioje ir dirginamoje dalyje. Praėjusiais metais, siekiant atkurti regėjimą suaugusiems gyvūnams, tyrėjai panaudojo jaunų pelių sveikąsias ląsteles. Rezultatai buvo akivaizdūs – gydyti gyvūnai prieblandoje sugebėjo greitai išplaukti iš nedidelio baseino, tuo tarpu tie gyvūnai, kuriems ląstelės nebuvo transplantuotos, plaukiojo ratais. Tai pirmasis kartas, kai laboratorijoje išaugintos tinklainės ląstelės buvo transplantuotos sėkmingai.
Tyrėjas profesorius Robinas Ali tikisi, kad toks gydymas bus pradėtas po dešimtmečio.
Nacionalinis transplantacijos biuras