Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Mokslininkai žengė dar vieną žingsnį kovoje su ŽIV

vlmedicina.lt | 2014-04-16 14:42:19

Daugiau nei dvidešimt metų marihuana buvo gydomi ŽIV simptomai, tačiau žurnale „AIDS Research and Human Retroviruses“ publikuoto tyrimo autoriai įrodo, jog reguliarus narkotinio augalo vartojimas gali visiškai sustabdyti ligos plitimą.

Marihuana
Algirdo Kubaičio nuotr.

Tyrimą atlikę Luizianos valstijos universiteto Sveikatos mokslų centro mokslininkai nustatė, jog kasdienė tetrahidrokanabinolio (THC) – medžiagos, esančios pagrindine marihuanos sudedamąja dalimi – dozė daro teigiamą poveikį organizmams, sergantiems SIV, t. y. gyvūniškuoju ŽIV.

Mokslininkai eksperimentą atliko su SIV virusu užkrėstomis rezuso beždžionėmis, kurių amžius – nuo ketverių iki šešerių metų. Tyrimas truko septyniolika mėnesių. Jo metu buvo stebimas viruso plitimas bei organizmo pokyčiai. Pradėjus gydymą THC, beždžionių organizme sumažėjo audinių uždegimas bei pažeistų ląstelių kiekis.

Tyrimo metu buvo pastebėta, kad reguliariai vartojant tetrahidrokanabinolį, gyvūnų žarnyne sumažėjo bendras ląstelių kiekio nykimas – viena iš sąlygų, daranti įtaką sparčiam ŽIV viruso plitimui. Organizme taip pat pavyko išgyventi T ląstelių populiacijoms, kurios lemia ląstelinį imunitetą, t. y. naikina užkrėstas ir vėžines ląsteles taip pat yra atsakingos už imuniteto reguliavimą.

Dr. Patricia Molina ir jos vadovaujama komanda atrado naujus organizme vykstančius procesus, kurie gali ženkliai prisidėti prie kanabinoidais paveiktos ligos modifikavimo bei gydymo. Šie stebėjimai atskleidžia daugiau informacijos apie patį virusą ir jo plitimą ne tik gyvūnų, bet ir žmonių organizmuose.

Artimiausiu metu mokslininkų grupė planuoja tęsti tyrimus ir išsiaiškinti ilgalaikius marihuanos vartojimo padarinius ir poveikį užkrėstų rezuso beždžionių organizmams.

Bandymų metu mokslininkai taip pat pastebėjo, jog pagrindinė teigiama marihuanos įtakos priežastis imuninei sistemai – tetrahidrokanabinolio poveikis žarnyne esantiems CB2 receptoriams. Jie skatina ląstelių atsinaujinimą ir priverčia organizmą kovoti su liga. Kita vertus, narkotinė medžiaga daro neigiamą įtaką smegenyse esantiems CB1 receptoriams: sukelia paranoją, blogėja atmintis, atsiranda mokymosi sutrikimai.

Šioje stebėjimų stadijoje tyrėjus užklupo didžiulės problemos, kadangi jiems nepavyko nustatyti, ar CB2 receptorių paveikimas yra vienintelė sąlyga būtina gydant ŽIV. Jei hipotezės, jog taip yra, pasitvirtintų, tuomet visos pastangos būtų skiriamos medžiagos, kuri turėtų tą patį poveikį kaip THC, tačiau nedarytų žalos CB1 receptoriams, kūrimui.

Mokslininkų komanda užkrėstų beždžionių gydymą THC pradėjo dar 2011 metais, tačiau buvo tikimasi priešingų rezultatų: padidėjusio virusinių ląstelių skaičiaus ir ženkliai smukusio limfocitų kiekio. Pastebėjus, jog marihuana gydomos makakos turi didesnę tikimybę išgyventi, tyrimą buvo nuspręsta tęsti.

Luizianos valstijos universiteto Sveikatos mokslų centro mokslininkų pradėtą tyrimą finansavo Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinis sveikatos institutas ir Nacionalinis priklausomybių nuo narkotikų institutas.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

Šaltinis

https://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/aid.2013.0182


Logo

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: ŽIV, marihuana
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų