Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Moters lytinių organų uždegimas – kaip jo išvengti?

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2023-07-05 12:22:49

Moters lytinių organų uždegimas – dažniausia problema, dėl kurios mergaitės ir moterys kreipiasi pagalbos į gydytojus ginekologus. „Įvairaus amžiaus moterims dažnai diagnozuojamas vulvovaginitas – tai pirminis vaginitas, sukeliantis antrinį vulvitą. Svarbu suprasti, kad vulvitas – tai išorinių lytinių organų uždegimas, o vaginitu laikomas makšties uždegimas“, – pažymi dr. Ingrida Basevičienė, Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė. Ji dalijasi patarimais, kaip mergaitėms ir moterims tinkamai rūpintis savo sveikata norint išvengti lytinių organų uždegimo.

Medikė guodžia pacientę
Bendravimas su paciente / Kauno klinikų asociatyvioji nuotr.

Kodėl moterys suserga vulvitais ar vaginitais?

Neinfekcinių vulvitų ar vaginitų priežastis gali būti terminė – nuo karščio, stipriai nudegus karštu vandeniu. Mechaninės priežastys – aptempti rūbai, vienkartiniai įklotai, vystyklai ar netgi sportas, pavyzdžiui, dviračių sportas, valčių irklavimas, kai intensyviai trinama tarpvietė. Vulvitus ir vaginitus gali sukelti cheminis, alerginis poveikis – įvairūs buityje naudojami aerozoliai, cheminės priemonės, putos voniai, šampūnai, muilai, kvapniosios servetėlės. Galimos ir kitos priežastys – nusilpęs organizmas, diabetas, kontraceptikų ar antibiotikų vartojimas, įvairūs svetimkūniai makštyje – vaikystėje dažna priežastimi tampa pudros milteliai, smėlio grūdeliai, smulkūs žaisliukai, plaukų segtukai, parazitinės kirmėlės, vyresnėms moterims – pamiršti tamponai makštyje.

Neišgydytos infekcijos organizme taip pat gali sukelti šias ligas. Moterys klaidingai mano, kad pasveiko nuo infekcijos, pavyzdžiui, pūlingo streptokoko, be antibiotikų vartojimo. Tačiau infekcija organizme vis tiek lieka ir patogenai, sukeliantys ligą, bei kitos infekcijos gali sukelti antrinį vaginitą. Tokiu atveju, atrodo, kad būklė gerėja, tačiau po kelių mėnesių pasirodo pūlingos išskyros.

Vulvitus ir vaginitus gali sukelti lytiškai plintančios infekcijos, tad lytinių santykių metu būtina naudoti prezervatyvus. Svarbu suprasti, kad ligos plinta ne tik tarp lytinius santykius turinčių merginų ir moterų, bet ir jaunų mergaičių tarpe, kurios patiria seksualinį išnaudojimą.

Kokie simptomai gali išduoti šias ligas?

Tėvai turėtų atkreipti dėmesį į dukrų elgesį. Mergaitės, susidūrusios su lytinių organų uždegimais, sulaiko šlapimą, vengia eiti į tualetą, nes šlapinantis jaučia skausmą. Vyresnės mergaitės, moterys turi atkreipti dėmesį į išskyras – gal jos tapo labai gausios arba atvirkščiai, beveik nepastebima išskyrų, gal pakito jų spalva, jos pasidarė pūlingos, vargina nemalonus kvapas. Tarpvietę gali perštėti, jaučiamas skausmas šlapinantis.

Koks taikomas gydymas?

Visada stengiamės išsiaiškinti priežastį ir ją naikinti – drėgni vystyklai, paketai, tamponų naudojimas, smėlio patekimas į makštį, alergija skalbimo milteliams ir pan. Jeigu pašalinus priežastį per tris dienas simptomai nepraeina – būtina apsilankyti pas šeimos gydytoją ar gydytoją ginekologą, kuris skirs tolesnį gydymą.

Kokios efektyviausios priemonės, galinčios padėti išvengti šių ligų?

Mergaites nuo mažų dienų būtina mokyti tinkamos asmens higienos: dažnai plauti rankas, reguliariai praustis, naudoti bekvapius muilus, nesukeliančius alergijos, vengti vonios putų, tarpvietę sausinti rankšluosčiu plekšnojant, o ne trinant. Taip pat išmokyti, kad apatines kelnaites būtina keisti kartą per parą, geriausiai mūvėti medvilnines.

Patariama dėvėti laisvus, neaptempus drabužius, miegoti su laisvais miego drabužiais, geriausia nakties metu nusiimti apatines kelnaites. Taip pat svarbu žinoti, kaip tinkamai šlapintis – plačiai iškėskite kelius, šiek tiek palinkite į priekį ir praskleiskite lytines lūpas, toks būdas padės išvengti šlapimo nutekėjimo į makštį.

Tampono makštyje nepalikite ilgiau nei 8 valandas, o per parą tamponus naudokite tik 16 valandų, nakties metu geriau rinkitės kitas higienos priemones. Prieš tamponų ar menstruacinių taurelių įdėjimą į makštį švariai apiplaukite lytinius organus ir rankas.

Pasirūpinkite, kad tarpvietė būtų sausa – dažnai mergaitėms keiskite vystyklus, ilgai nebūkite su šlapiais apatiniais ar maudymosi drabužiais, keiskite drėgnus dieninius įklotus ar sauskelnes, skirtas šlapinimosi sutrikimams. Venkite ilgai būti baseinuose, visada po jų nusiprauskite duše.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų