Europos širdies asociacijos duomenimis, moterys, patyrusios staigų širdies smūgį viešose vietose, rečiau sulaukia aplinkinių pagalbos nei vyrai.
„Visuomenėje vyrauja neteisinga nuomonė, kad moterys beveik nepatiria rimtų širdies veiklos sutrikimų. Toks supratimas ir lemia didesnį visuomenės abejingumą sustojus širdžiai. Netgi gydymo įstaigose gydytojai tokioms pacientėms yra linkę skirti mažiau dėmesio“, - teigė tyrimui vadovavusi intervencinės kardiologijos gydytoja dr. N. Karam, dirbanti vienoje iš Paryžiaus ligoninių.
Buvo analizuojami 11 420 širdies priepuolių atvejų, įvykusių Paryžiuje ir jo priemiesčiuose, ne ligoninės aplinkoje, nuo 2011 iki 2014 metų. Duomenys apie šiems pacientams suteiktą pagalbą buvo užregistruoti staigių mirčių ekspertizių centre.
Buvo išsiaiškinta, kad 40 proc. visų staigių širdies smūgių (tarp jų ir kardialines mirtis) patyrė moterys. Šalia jų tuo metu dažniau buvo aplinkinių žmonių, negu šalia vyrų, patyrusių širdies smūgį viešoje vietoje. Tačiau tik 60 procentų moterų (plg. 70 procentų vyrų) buvo suteikta tokia medicininė pagalba kaip dirbtinis širdies masažas arba automatinio išorinio defibriliatoriaus panaudojimas.
„Kai vyrą ištinka infarktas, aplink jį susiburia mažesnė stebėtojų minia, bet jiems dažniau yra suteikiama pirmoji pagalba, t.y. atliekamas dirbtinis širdies masažas. Galbūt žmonės nedrįsta moterims atlikti širdies masažo dėl jų trapesnės išvaizdos. Be to, aplinkiniai linkę tiesiog paviršutiniškiau vertinti moters būklę ir nepagalvoja, kad moterį galėjo ištikti širdies smūgis, - teigė dr. N. Karam.
Tyrėjai atrado ir tokį faktą, kad tik 18 proc. moterų ir 26 proc. vyrų, kuriuos ištiko staigus širdies smūgis, pavyko sėkmingai pasiekti ligoninę. Ligoniai sukniumba, praranda sąmonę ir nebegali sau padėti. Praeiviai vengia padėti moterims galbūt dėl to, kad nepagalvoja, kad moterį ištiko gyvybei gresiantis širdies smūgis, o gydytojai joms rečiau skiria skubią angiogramą. Be to, ekstrakorporalinės membraninės oksigenacijos procedūros moterims taikomos šešis kartus rečiau negu vyrams.
Europos kardiologų asociacijos gairėse yra rekomenduojama atlikti angiogramą ir taip patikrinti koronarinių arterijų būklę visiems pacientams (išskyrus tuo atvejus, kuomet yra kita akivaizdi širdies sustojimo priežastis (pvz., šautinė žaizda), neatsižvelgiant į jų lytį. Tačiau paaiškėjo, kad tik 40 proc. moterų, kurioms pavyko pasiekti ligoninę, buvo atlikta angiograma (palyginus su 60 proc. vyrų).
Ankstesni tyrimai yra parodę, kad žmonės širdies smūgio išvakarėse dažnai jausdavo tokius negalavimus, kaip alpulys, akių aptemimas, galvos svaigimas, stiprus širdies plakimas, krūtinės skausmas, dusulys. Moterys buvo linkusios nekreipti dėmesio į šiuos simptomus.
Verta atkreipti visuomenės ir gydytojų dėmesį, kad koronarinė širdies liga ar staigi kardialinė mirtis jau nebėra tik vyrų problema. Didesnio moterų išgyvenamumo po širdies smūgio galima pasiekti tik tuomet, kai visi suprasime, kad ši bėda gali ištikti bet kurį žmogų.