Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Moterys, sergančios endometrioze, gali tapti mamomis

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2023-10-27 11:35:30

Endometriozė – lėtinė uždegiminė liga, kurios metu į gimdos gleivinę panašus audinys išplinta už gimdos ertmės ribų, sukeldamas tam tikrus simptomus, kurie vargina moterį ir kenkia jos gyvenimo kokybei. Visame pasaulyje šia liga serga apie 176 milijonus reprodukcinio amžiaus moterų.

Moters lytinių organų muliažas
Tikimasi, kad ateityje pavyks diagnozuoti endometriozę ne operacijos metu, o atlikus kraujo, šlapimo ar seilių tyrimus / Freepik.com asociatyvioji nuotr.

„Lietuvoje tikslaus sergančiųjų skaičiaus nustatyta nėra, tačiau jis galėtų svyruoti tarp 60-90 tūkstančių“, – sako Povilas Jukna, Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojas akušeris ginekologas. 

Kokie yra pagrindiniai ligos simptomai?

8 iš 10 endometrioze sergančių moterų jaučia ligos simptomus. Simptomai būna susiję su lėtiniu dubens skausmu, skausmingomis, gausiomis mėnesinėmis, skausmingais lytiniais santykiais ir šlapinimusi, tuštinimusi, su mėnesinėmis nesusijusiu kraujavimu bei kraujavimu po lytinių santykių.

Kaip diagnozuojama endometriozė?

Endometriozė gali būti diagnozuojama ginekologinių operacijų metu, kai pašalinamas pažeistas endometriozės audinys ar organas bei paimama biopsija ir ištiriama gydytojų patologų. Taip pat laparoskopijos metu, kai paimamas audinio gabalėlis iš kiaušidės, pilvaplėvės ar kitų organų, tačiau tam tikros biopsijos, pavyzdžiui, gimdos kaklelio ar makšties gali būti paimtos ir ambulatoriškai, paprasto vizito pas ginekologą metu.

Kadangi ne kiekvienai moteriai gyvenime prireikia atlikti operacijas, tad diagnostiką pradedame nuo tikslios anamnezės surinkimo, apžiūrime ją ginekologinėje kėdėje, atliekame ultragarsinio ar magnetinio rezonanso tyrimą, tačiau šie būdai – tik pagalbiniai metodai.

Tikimasi, kad ateityje pavyks diagnozuoti šią ligą ne operacijos metu, o atlikus kraujo, šlapimo ar seilių tyrimus.

Kaip reaguoja moteris, sužinojusi, kad jai diagnozuota endometriozė?

Yra žinoma, kad nuo simptomų pradžios iki ligos diagnozės gali praeiti net 6-10 metų, moteriai tenka apsilankyti ne pas vieną gydytoją specialistą. Tad moteris, ilgai jaučianti simptomus, suprastėjusią gyvenimo kokybę, išgirdusi diagnozę gali justi palengvėjimą. Kitais atvejais moterys nusimena, nes ši liga vis dar apipinta mitais, kuriuos jos žino ir jais tiki. Gydytojų tikslas – suteikti kuo daugiau informacijos, paaiškinti, kas laukia, kaip galime jai padėti, paneigti mitus ir atsakyti į visus kilusius klausimus.

Koks yra taikomas gydymas?

Dažniausiai skiriamos sudėtinės kontraceptinės tabletės arba tik progestino tabletės, tačiau yra kitų alternatyvų, pavyzdžiui, GnRh antagonistų ar GnRh agonistu, aromatozių, anti progestagenų skyrimas. Jeigu gydymas vaistais nepadeda ar moteris turi padidėjusią vėžio riziką, atliekama operacija. Vienos operacijos būna lengvesnės, kurių metu užtenka pašalinti esančią endometriozės cistą, kitais, labai retais atvejais, jei endometriozė giliai išplitusi šlapimo pūslėje, storojoje žarnoje, kreipiamės pagalbos į gydytojus urologus, chirurgus.

Kokios gali būti endometriozės komplikacijos?

Komplikacijos dažniausiai susijusios su simptomais – tuštinimosi, šlapinimosi sutrikimai, apie 15 proc. moterų, sergančių endometrioze, dėl suprastėjusios gyvenimo kokybės suserga ir depresija. Taip pat šiek tiek padidėja kiaušidžių, krūties ir skydliaukės vėžio rizika.

Endometriozė taip pat yra susijusi su nevaisingumu – iki pusės moterų, sergančių šia liga, susiduria su vaisingumo sutrikimais. Dėka gerėjančių technologijų, platesnių gydytojų specialistų žinių apie vaisingumą, Kauno klinikų Reprodukcinės medicinos centre dirbantys specialistai moterims gali padėti. Rezultatai – džiuginantys, tad drąsiai galime teigti, kad šiais laikais moterys, sergančios endometrioze, gali tapti mamomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų