Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Multivitaminų ir mineralų vartojimas - nereikalingas pinigų švaistymas (1)

vlmedicina.lt | 2014-01-06 00:01:36

Gana švaistyti pinigus vitaminų ir mineralų papildams! - praneša medicinos ekspertai, įvertinę trijų naujų studijų, išsamiai tyrusių rutininio papildų vartojimo naudą sveikatai, rezultatus. Verčiau žmonės leistų pinigus sveikam maistui: vaisiams, daržovėms, riešutams, pupelėms - ir daugiau judėtų.

Vitaminai
© Fotolia.com

Daugelis papildų neturi jokios įtakos lėtinių ligų ar ankstyvų mirčių prevencijai. Priešingai, kai kurie iš jų net žalingi sveikatai.

Pranešimas skirtas visai populiacijai, kuriai nėra nustatytas aiškus mikromedžiagų deficitas ir kuri sudaro pagrindinę vartotojų dalį tiek JAV, tiek kitose valstybėse.

JAV gyventojai maisto papildams išleidžia daugiau nei 28 mlrd. dolerių per metus

Nepaisant moksliškai pagrįstų įrodymų apie vitaminų ir mineralų papildų niekinę įtaką sveikatai ar žalą, suaugusieji JAV jų vartoja vis daugiau ir daugiau. Vitaminų ir mineralų papildų vartojimas JAV nuo 30 proc. 1988 - 1994 metais išaugo iki 39 proc. 2003-2006 metais. Bendras maisto papildų suvartojimas per tą patį periodą išaugo atitinkamai nuo 42 iki 53 proc.

2010 metais šios industrijos valdytojai JAV susižėrė 28 mlrd. dolerių per metus.

Tuo tarpu papildų vartojimo oponentų pasiekimai buvo kuklūs: vartotojai nereagavo į pateiktus įrodymus apie niekinį vitaminų ir mineralų poveikį sveikatai. Tiesa, paviešinus tyrimų apie beta karotino ir vitamino E žalą duomenis, jų buvo nupirkta kiek mažiau.

Trys studijos patvirtino niekinę vitaminų ir mineralų papildų naudą sveikatai

Viena iš studijų tyrė ilgalaikio multivitaminų vartojimo efektą kognityvinėms funkcijoms. Tiriamąją populiaciją sudarė apie 6 tūkst. gydytojų, kurie buvo 65 ir daugiau metų amžiaus. Dvylika metų kasdien jie vartojo multivitaminų piliules arba placebą. Atminties ir kognityvinių funkcijų testais įrodyta, kad jokio skirtumo tarp abiejų grupių nenustatyta.

Kitoje studijoje buvo nagrinėjamas vitaminų ir mineralų apsauginis efektas širdies ir kraujagyslių ligoms bei vėžiui. Duomenų apžvalgoje pateikti „riboti įrodymai“, kuriais galima patvirtinti, jog reguliarus vitaminų ir mineralų vartojimas turi įtakos širdies ir kraujagyslių ligų bei  vėžio prevencijai. Be to, buvo nustatyta, kad beta karotinas rūkantiems padidina plaučių vėžio riziką.

Trečioje studijoje buvo analizuojamas multivitaminų ir mineralų vaidmuo pakartotinio miokardo infarkto prevencijai. 1700 pacientų, neseniai patyrusių miokardo infarktą, penkerius metus buvo skiriamos didelės multivitaminų ir mineralų dozės arba placebas. Krūtinės skausmų, pakartotinio miokardo infarkto, ankstyvos mirties nuo jo skaičiaus, hospitalizacijos skirtumų grupėse nebuvo nustatyta.

Griežtas maisto papildų gamintojų atsakas

Institucijos, atstovaujančios maisto papildų industrijai, pvz., The Council for Responsibile Nutrition (CRN), pareiškė protestą tyrėjams. Jie teigė, kad sveiko maisto ir fizinio aktyvumo rekomendacijos tolygios „pasakų pasauliui“. Teiginiai, kad maitinantis sveiku maistu organizmas gauna visas reikalingas medžiagas, esą klaidinantys ir iki galo neįrodyti.

Lietuva neturi tikslių duomenų

Iki 2014 m. sausio 1 d. maisto papildų registras buvo patikėtas Vilniaus visuomenės sveikatos centrui. Ši įstaiga užsiėmė tik maisto papildų notifikavimu, tai procedūra lengvesnė nei įregistravimas. Taigi, 2010 m. duomenimis, buvo notifikuota 4527 maisto papildai. Žvilgtelėjus į sąrašus matyti, kad į sąvoką maisto papildas įeina ir sultys (pavyzdžiui, Acai, Noni), ir įvairūs augalų ekstraktai, žodžiu, bet kokie preparatai, sugebėję gauti maisto papildo statusą.

Nuo šių metų pradžios maisto papildų registras perduotas Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Tad galima tikėtis, kad metų pabaigoje bus aišku, kokius tiksliai maisto papildus vartoja lietuviai ir kokios yra vartojimo tendencijos.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto atliktas gyventojų mitybos įpročių tyrimas parodė, kad 62 proc. respondentų vartoja maisto papildus, 36 proc. teigė jų nevartojantys. Papildomi klausimai parodė, kad iš 62 proc. vartojančiųjų net 20 proc. pažymėjo, kad vartoja trumpai (mažiau nei 3 mėn.), tik 6 proc. nurodė, kad maisto papildus vartoja nuolat. Tačiau šis tyrimas, deja, negali atskleisti, kokie yra lietuvių maisto papildų vartojimo mastai ir tendencijos.

Šaltiniai

Enough Is Enough: Stop Wasting Money on Vitamin and Mineral Supplements; Eliseo Guallar, Saverio Stranges, Cynthia Mulrow, Lawrence J. Appel, Edgar R. Miller, III; Annals of Internal Medicine, published online 17 December 2013; DOI: 10.7326/0003-4819-159-12-201312170-00011;

Oral High-Dose Multivitamins and Minerals After Myocardial Infarction: A Randomized Trial; Gervasio A. Lamas and others; Annals of Internal Medicine, published online 17 December 2013; DOI: 10.7326/0003-4819-159-12-201312170-00004;

Vitamin and Mineral Supplements in the Primary Prevention of Cardiovascular Disease and Cancer: An Updated Systematic Evidence Review for the U.S. Preventive Services Task Force; Stephen P. Fortmann and others; Annals of Internal Medicine, published online 17 December 2013; DOI: 10.7326/0003-4819-159-12-201312170-00729;

Long-Term Multivitamin Supplementation and Cognitive Function in Men: A Randomized Trial; Francine Grodstei and others; Annals of Internal Medicine, published online 17 December 2013; DOI: 10.7326/0003-4819-159-12-201312170-00006;

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų