Antradienis, 2025.04.08
Reklama

Mūsų proto aštrumą saugo uogos

2012-06-18 00:02:18

Brigham and Women`s Hospital (BWH) studija pateikė duomenis apie tai, kad  uogos naudingos atminčiai: vyresnio amžiaus moterims, gausiai vartojančioms uogas, atmintis silpnėja daug  lėčiau.

Algirdo Kubaičio nuotr.

 Kad uogas vartoti naudinga - jokia paslaptis. Bet ar gali žemuogės, braškės ar šilauogės padėti ilgiau išlaikyti gerą atmintį vyresniame amžiuje? Nauja BWH studija nustatė, kad vartojant daug flavonoidų turinčias uogas: žemuoges, braškes, šilauoges, gerą atmintį galime palaikyti 2,5 metų ilgiau. Studijos duomenys buvo publikuoti „Journal of the American Neurological Association and Child Neurology Society“, 2012.

„Mūsų studija unikali duomenų apimtimi ir tyrimo trukme“, – teigia tyrėjai. „Nėra nė vienos panašios studijos, kuri būtų vykdoma tokiu dideliu mastu. Mokslininkų komanda naudojosi Nurses` Health Study duomenimis - kohortiniu 30- 55 metų  amžiaus 121 700 moterų tyrimu. Moterys nuo 1976 metų pildė sveikatos ir gyvenimo būdo klausimyną. Nuo 1986 metų kas ketverius metus buvo vertinamas tyrime dalyvavusių moterų maisto racionas: dažnis, kiekis, sudėtis.  1995-2001 metais 16 010 moterų, kurioms buvo per 70 metų,  kas dvejus metus buvo vertinama atmintis.  Moterys, įtrauktos į dabartinę studiją, buvo vidutiniškai 74 metų amžiaus ir jų vidutinis kūno masės indeksas buvo 26.

Tyrimas parodė, kad gana didelis uogų, turinčių daug flavonoidų, kiekis maisto racione yra neabejotinai susijęs su geresne vyresnio amžiaus moterų atmintimi. Jų atmintis dėl amžiaus pradėjo silpnėti mažiausiai 2,5 metų vėliau. „Tarp moterų, kurios per savaitę suvartodavo 1 ir daugiau porcijų žemuogių ar šilauogių, mes stebėjome nors ir kuklų, bet atminties pagerėjimą. Šis efektas atrodytų lengvai pasiekiamas sąlyginai lengvai modifikuojant dietą“, - teigia tyrėjai.

„Taigi šiuo metu turime pirmuosius epidemiologinius įrodymus, kad uogos turi įtakos lėtesniam vyresnio amžiaus moterų atminties silpnėjimui. Mūsų radiniai turi milžiniškas rezultatų pritaikymo galimybes visuomenės sveikatos sferoje. Padidinus vartojamų uogų kiekį maisto racione galima pasiekti daug lėtesnio vyresnio amžiaus žmonių atminties silpnėjimo“, – daro išvadas mokslininkai.

„Galima buvo tikėtis tokių rezultatų, - tyrimų rezultatus pakomentavo gydytoja dietologė Žana Antonova. -   Kiekviena uogų rūšis turi įvairų kiekį skirtingų grupių flavonoidų. Jų poveikis  yra skirtingas. Valgydami  įvairias uogas gausime įvairiausių medžiagų, ne tik flavonoidų, bet ir vitaminų  C, A, E, B grupės,  mikro- ir mikroelementų magnio, fosforo, kalio, kalcio, cinko, geležies ir kt., tirpių ir netirpių skaidulinių medžiagų“,  - pasakojo Ž. Antonova.

Be uogų, didelę įtaką smegenų veiklai, ir ne tik vyresnio amžiaus žmonėms,  turi omega-3 riebiosios rūgštys. Jų šaltinis yra riebi žuvis (silkė, tunas, skumbrė), riešutai, įvairūs aliejai.

Be to, norintiems išlaikyti  “sveiką protą“ gydytoja patartų nepamiršti lavinti savo atmintį - spręsti įvairiausias logines užduotis (pvz., kryžiažodžius), skaityti, lavinti smulkiąją rankų motoriką (pvz., mezgti).

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas