Liepos 31 d. Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės iniciatyva Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje vyko atsakingų institucijų atstovų susitikimas, kuriame svarstytos techninės ir teisinės galimybės riboti prekybą energiniais gėrimais ir kitais produktais. Prašymą apsvarstyti galimybes riboti prekybą minėtais produktais yra išsakiusi Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba.
Susitikime dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai.
Susitikimo dalyvius pasveikinęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius padėkojo Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei už aktyvų ir konstruktyvų bendradarbiavimą vartotojams svarbiais klausimais. „Aktyvi Seimo sveikatos reikalų komiteto ir jo pirmininkės parama sveikos mitybos klausimais, leido įtvirtinti sveikatai palankius maisto produktus mokyklose, svarbius maisto produktų reklamos pakeitimus. Šiandienos susitikime susirinkome diskutuoti dar vienu labai svarbiu ir jautriu klausimu – energinių produktų pardavimo vaikams ribojimu. Norėčiau pabrėžti, kad siekiant apsaugoti vaikų sveikatą ir kylančius klausimus išspręsti optimaliausiu būdu, būtinos visų institucijų pastangos“, - sakė J. Milius.
„Tenka apgailestauti, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai verslas ieško spragų, kaip apeiti įstatymus, o ne būdų, kaip jų laikytis. Socialinė partnerystė, įžvalgumas ir pasitikėjimu pagrįstas bendradarbiavimas yra būtinas sprendžiant sistemines problemas. Džiugu, kad pavyko išjudinti diskusiją apie būtinas įstatymų pataisas norint griežčiau reguliuoti prekybą energiniais gėrimais ir kitais produktais. Juk yra žinoma, kad tokie produktai kenksmingi vaikų sveikatai, tačiau, trūksta aiškių įstatymo nuostatų“, - pabrėžė Dangutė Mikutienė.
Susitikimo metu Valstybinės maisto ir veterinarijos specialistai pristatė dalyviams šalies rinkoje pasirodžiusią naujieną - energinius saldainius. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistų atlikto rizikos vertinimo duomenimis, vaikui suvalgius vienoje pakuotėje esančius saldainius (16 vnt.), didžiausia leistina kofeino koncentracija būtų viršijama daugiau kaip 4 kartus. Ir nors saldainiai paženklinti, kad jų nerekomenduojama valgyti vaikams ir nėščiosioms, tačiau dėl prekybos šiais produktais į Tarnybą jau kreipėsi sunerimę bei nepatenkinti tėvai. Iniciatyvą riboti prekybą tokiais produktais išsakė ir Vaiko teisių kontrolieriaus tarnyba.
Susitikimo metu nutarta, kad šiuo metu galiojančiuose įstatymuose būtina apibrėžti energinio produkto sąvoką ir, remiantis moksliniu rizikos vertinimu, numatyti apribojimus parduoti tokius produktus jautrioms vartotojų grupėms, pavyzdžiui vaikams iki 18 m. Taip pat turėtų būti apsvarstyti galimi didžiausi ir mažiausi veikliųjų medžiagų kiekiai ir vitaminų naudojimas tokiuose produktuose, kiti efektyviai kontrolei ir reguliacijai būtini klausimai.
„Šiandien aptarti ir priimti nutarimai rodo, kad būtina teikti Maisto įstatymo pakeitimo projektą ne tik dėl energinių gėrimų, bet ir dėl kitų energinių maisto produktų, kuriuose yra didelis kofeino ir kitų stimuliuojančių ir tonizuojančių medžiagų kiekis“, – apibendrindama susitikimo rezultatus sakė Dangutė Mikutienė.
Energinių gėrimų vartojimo klausimai intensyviai svarstomi ir Europos maisto saugos tarnybos mokslininkų darbo grupėje, kur vertinama tiek pačių energinių gėrimų, tiek jų sudėtinių dalių rizika vartotojų sveikatai, siekiant nustatyti vartojimo rekomendacijas. Tikimasi, kad oficialias mokslines rekomendacijas EFSA paskelbs dar šių metų pabaigoje.