Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Nauja formulė padeda suskirstyti inkstų funkcijos sutrikimą turinčius pacientus

2012-07-05 00:00:51

Lėtinis inkstų funkcijos sutrikimas vertinamas pagal glomerulų filtracijos greitį, išskiriamos penkios inkstų funkcijos nepakankamumo stadijos. Tačiau inkstų funkciją veikia ir daug kitų faktorių, tokių kaip amžius ir lytis. Ilgą laiką šie faktoriai buvo įtraukiami į formulę, pagal kurią nustatomas glomerulų filtracijos greitis, ši formulė vadinta MDRD (Modification on Diet in Renal Disease).

Gintarė Bagdonavičiūtė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Nauja formulė – patikimesnė

Paskutiniu metu vis daugėjo duomenų, jog naudojant MDRD formulę inkstų funkcijos sutrikimai nustatomi nepagrįstai dažnai. Paskelbus neseniai atlikto tyrimo rezultatus Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration (CDK-EPI) sukūrė naują formulę, pagal kurią inkstų funkcijos nepakankamumas nustatomas patikimiau. Naujoji formulė buvo išanalizuota ją pritaikius John Hopkins universitete sukauptoje duomenų bazėje esantiems ligoniams.

Iš viso į analizę įtraukta 1,1 milijono suaugusiųjų, kurie vidutiniškai buvo stebėti 7,4 metų. Nors tiek MDRD, tiek CDK-EPI formulėse naudojami tie patys parametrai, net ketvirtadaliui ligonių tyrimo metu buvo nustatyta skirtinga inkstų funkcijos nepakankamumo stadija taikant naująją formulę. Apibendrinus duomenis pasirodė, jog naujoji formulė sumažina pacientų, kuriems reikia atlikti tolesnius tyrimus, skaičių, o ilgalaikio stebėjimo duomenys patvirtina, kad šiems pacientams liga nebuvo klaidingai nediagnozuota.

Renkasi nevienodas formules

“Bendros nuomonės apie formules, galinčias įvertinti inkstų funkciją, kaip ir apie daugelį dalykų medicinoje,  nėra. Vieni gydytojai savo klinikinėje praktikoje labiau vertina paprastesnes formules (tokias kaip Cocroft-Gault), kurias lengva pritaikyti dėl  nedidelio reikalingų  duomenų kiekio (ne visi specialistai, ypač mažesniuose miesteliuose ar ambulatorinėmis sąlygomis, gali atlikti visus tyrimus, reikalingus, norint apskaičiuoti glomerulų filtracijos greitį pagal sudėtingesnes formules). Kiti  renkasi sudėtingesnes ir patikimesnes, tikėdamiesi mažesnių paklaidų ir tikslesnės diagnostikos. Taigi nėra vienos klinikinės ar gyvenimiškos situacijos, todėl, manau, nėra ir geriausios ar vienos formulės, kurią rinkčiausi savo klinikiniame darbe, norėdama įvertinti inkstų darbą“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė gydytoja nefrologė  Gintarė Bagdonavičiūtė.

Tiksliausiu laikomas endogeninis kreatinino klirensas

Gydytoja paaiškino, kad kreatininas gaminasi iš kreatino, esančio raumenyse, todėl jo gamyba priklauso nuo raumenų masės ir jų darbo intensyvumo. Kreatininas filtruojasi  glomeruluose, todėl žinant, kiek jo pasigamino per tam tikrą laiką, ir padalinus iš jo koncentracijos plazmoje galima apskaičiuoti kreatinino klirensą (arba glomerulų filtracijos greitį, GFG). Klirensas – tai plazmos tūris per laiko vienetą, kuris visiškai išvalomas nuo tam tikros medžiagos, šiuo atveju kreatinino. Tiksliausiai kreatinino klirensas nustatomas surinkus paros šlapimą.

„Taigi visgi esant galimybei, pačiu tiksliausiu inkstų funkcijos įvertinimo metodu yra laikomas endogeninis kreatinino klirensas, renkant paros šlapimą ir tiriant kreatinino kiekio šlapime  ir kraujuje  per 24 val. santykį“, - teigė pokalbininkė.

Tačiau esą aplinkybių ir situacijų, kai šis būdas netinkamas ar negalimas – pvz.,  reikalingas greitas inkstų funkcijos įvertinimas ir negalima laukti 24 val., taip pat  kai dėl ligonio sunkios somatinės ar psichinės būklės, senyvo  amžiaus negalima patikimai ar išvis nepavyksta surinkti paros šlapimo. Tokiu atveju formulės tampa išties puikia išeitimi. Tačiau joms, net paprasčiausioms, reikia turėti bent kreatinino kiekio kraujuje tyrimą.

Kreatinino padidėjimas – tik orientacinis rodiklis

Pats kreatininas, gydytojos paaiškinimu,  taip pat gali būti taikomas norint įvertinti inkstų funkciją, tačiau tik apytikriai - jo padidėjimas parodo, jog inkstų funkcija yra sutrikusi, tačiau vien pagal jį sunku spręsti apie nepakankamumo laipsnį (kreatinino kiekis priklauso ir nuo amžiaus, raumenų masės - taigi sportuojančiam raumeningam jaunam vyrui saikus kreatinino padidėjimas ( pvz.. 140 umol/l) gali reikšti tik nesunkų inkstų funkcijos sutrikimą, o senyvo amžiaus žmogui, kurio raumenynas sunykęs, toks pats kreatinino kiekis gali rodyti jau galutinį inkstų funkcijos nepakankamumą ir galbūt net dializių pradžią. Tam ir pasitelkiamos anksčiau minėtos formulės arba endogenio kreatinino klirenso skaičiavimas renkant paros šlapimą.

„Todėl, kai galiu rinktis, stengiuosi inkstų funkciją įvertinti renkant paros šlapimą ir vertinant kreatinino santykį jame ir kraujuje, - pasakojo G. Bagdonavičiūtė. - Kai tokios galimybės nėra, vadovaujuosi formulėmis: MDRD ar CDK-EPI bei Cocroft-Gault.  Kai yra galimybė (turiu pakankamai duomenų, reikalingų apskaičiuoti glomerulų filtracijos greitį pagal sudėtingesnes  formules), renkuosi MDRD ar CDK-EPI formules dėl didesnio tikslumo ir galbūt mažesnio paklaidų skaičiaus, tačiau neretai  dėl ekonomines situacijos, socialinių ar kitokių aplinkybių  turime  tik vienintelį kreatinino tyrimą. Tuomet inkstų funkciją vertinu skaičiuodama glomerulų filtracijos greitį pagal Cocroft-Gault formulę. Bet juk kartais paprastume ir slypi visas genialumas“, - pasakojo G. Bagdonavičiūtė.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Matsushita et al. Comparison of risk prediction using CDK-EPI equation and MDRD study equation for estimated glomerular filtration rate. JAMA 2012, 307, 1941-1951

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų