Nauja švedų sukurta programėlė išmaniajam telefonui gali padėti moterims, kurias vargina šlapimo nelaikymas, – rašo medicalnewstoday.com.
Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu arba kosint – tai nevalingas šlapimo išsiskyrimas dėl šlapimo pūslės kaklelio bei šlaplės artimosios dalies nusileidimo arba dėl šlaplės nepakankamumo. Tai ne tik medicininė, bet ir psichologinė, socialinė problema, dažnai kamuojanti moteris (statistiškai dėl to kenčia 1 iš 4 moterų): dėl to sumažėja jų fizinis aktyvumas ir darbingumas, sutrikdomi lytiniai santykiai, jos ima atsisakyti visuomeninio gyvenimo.
Studija, vykdyta Švedijoje Umeå universitete (pagal projektą eContinence), rugsėjo 9-ąją publikuota žurnale „Neurourology and Urodynamics“, įrodė, kad 3 mėnesius naudota mobilioji programėlė, pavadinta Tät®, padėjo sumažinti nevalingo šlapimo pratekėjimo dažnį ir pagerinti gyvenimo kokybę.
Šlapimo nelaikymasfizinio krūvio metu gali atsirasti dėl daugelio priežasčių: raumenų, nervų sistemos ir dubens diafragmos pažeidimų, kuriuos sukelia nėštumai, gimdymo traumos, operacijos, menopauzė, didelis fizinis krūvis, tiesiog dėl lėtinio bronchito, nutukimo ar kitų veiksnių. Taigi, tai nėra reta būklė. Ji skirtoma į keletą rūšių bei stadijas, pagal kurias stengiamasi parinkti tinkamiausią gydymo būdą. Labai dažnai pakankamas gydymas yra kineziterapija (tarpvietės pratimai, vaginaliniai konusai, darbas su specialiais aparatais).
Tät® programėlės tiklas yra suteikti informacijos apie šlapimo nelaikymą, pasidalinti gyvenimo būdo patarimais, praverčiančiais susiduriant su šia problema, ir pratimų, stiprinančių dubens diafragmą, rekomendacijomis, o svarbiausia, kad programėlė primena, kad juos reikia atlikti.
„Tyrimai rodo, kad Tät® programėlė gali būti pasirinkta kaip pirmaeilis moterų, susidūrusių su šlapimo nelaikymu, gydymas. Savarankiška mankšta yra labai efektyvi, o nemokama ir visiems prieinama programėlė, nurodanti, kaip ją atlikti ir padedanti apie ją nepamiršti, paverčią šį gydymo būdą ir itin patogiu“, – komenatvo Prof.E.Samuelsson iš visuomenės sveikatos ir klinikinės medicinos departamento (The Department of Public Health and Clinical Medicine).
Programėlės bandyme dalyvavo 123 moterys iš visos Švedijos. Dalyvės buvo suskirstytos į 2 grupes: kontrolinę ir 3 mėnesius naudojusią programėlę. Gauti statistiškai reikšmingi rezultatai, kad programėlės naudojimas padeda pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti nevalingo šlapimo pratekėjimo dažnį (nuo vidutiniškai 3 kartų per dieną iki vieno karto per dieną).
„Žinoma, kad moterys, susidūrusios su šlapimo nelaikymu, gėdijasi apie tai kalbėti ir kreiptis į gydytojus. Jos pačios ieško informacijos, tačiau dažnai taip ir neranda reikiamos pagalbos. Tai yra rimta mūsų sveikatos priežiūros sistemos problema. Tikimasi, kad ši mobilioji programėlė padės daugeliui moterų surasti ir pasiekti reikalingą gydymą“, – sakė gydytoja doktorantė I.Asklund.
Projekte dar numatytas šios programėlės tobulinimas ir pritaikymas skirtingoms šlapimo nelaikymo rūšims, o kitais metais planuojama paskelbti ilgailaikius jos naudingumo įvertinimus.