Trimačiai spausdintuvai ir toliau stulbina pasaulį. Gali būti, kad po gana trumpo laikotarpio galėsime atsispausdinti įvairius daiktus, pasitarnausiančius buityje, darbe, kasdienybėje. Neatsilieka ir medicininiai trimačiai biospausdintuvai. Jau rašyta apie širdies audinius, kuriuos galima atspausdinti trimačiu biospausdintuvu. Juo taip pat galima atspausdinti tam tikras moteriškų lytinių organų dalis, ausis ir t.t. Paskutinė trimačio biospausdintuvo naujiena susijusi su dar vienu organu, esančiu ant veido, - nosimi.
Mokslininkai išrado būdą, kaip trimačiu biospausdintuvu sukurtą nosies kremzlę galima užauginti ant paciento veido per gana neilgą laikotarpį. Be to, šis išradimas galėtų pagerinti rekonstrukcinės chirurgijos, esant sužalotai nosiai, kokybę. Metodas sukurtas ir išvystytas Ciūriche (Vokietija), Kremzlių inžinerijos ir regeneracijos laboratorijoje.
Kaip viskas vyksta? Kai žmogus atvyksta į ligoninę su sužeista, sumušta nosimi, gydytojai sukuria trimatį nosies vaizdą ir atkurtos nosies modelį. Tada paima kremzlinio audinio ląstelių iš to paties žmogaus kelio, ausies ar net likusios nosies dalies audinio. Ląstelės prijungiamos prie biopolimerų. Specialūs biopolimerai yra gaminami iš gyvų audinių, kurie yra pajėgūs jungtis ir sukurti didesnes struktūras. Jie padeda suformuoti audinį iš ląstelių, iš kurių bus formuojama nosis.
Galiausiai trimatis kremzlinis nosies pakaitalas tampa tokiu pačiu, kaip ir originali kremzlė bei visa nosis. Tokiu būdu išvengiama viso kremzlinio audinio poreikio iš donoro, nauja nosis paprastai ir be didelių chirurginių intervencijų sukuriama iš to paties žmogaus kremzlinių audinių.
Iki šiol pažangiausias metodas būdavo toks, kai iš paciento kelio audinių chirurginės intervencijos būdu būdavo paimamos kremzlinės ląstelės, iš jų dvimačiu ląstelių auginimo būdu išauginami nauji audiniai. Didžiausias tokios procedūros minusas būdavo tas, kad nebūdavo aišku, kaip ateityje funkcionuos pažeisti kelio audiniai. Nosis atkurta, bet keliai gali būti pažeidžiami negrįžtamai – tokia buvo dvimačio kremzlinio audinio atkūrimo kaina. Be to, ir finansiškai tai brangi procedūra.
O štai biospausdintuvu formuojama nosis būtų kuriama tiesiogiai ant likusios nosies dalies, ant paciento veido, ir būtų galima koreguoti ar suteikti norimą formą, kad ji būtų kuo panašesnė į buvusią nosį. Be to, procedūra truktų tik apie 16 minučių.
Vis dėlto kol per tokį trumpą laikotarpį bus galima sukurti nosį, reikia nueiti nemažą kelią. Pirmiausia - atlikti tyrimus su didesniais gyvūnais. Tai atlikti tikimasi jau šiemet, kad trimatės bionosys kuo greičiau pasiektų pacientus.
Šaltinis:
https://www.ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2015/03/nose-made-by-bioprinters.html