Garsas apie sausio 23-osios ryto tragediją akimirksniu apskriejo ne tik Šilutę, bet ir visą Lietuvą: sausio 18 dieną gimęs, o 21 dieną iš ligoninės išrašytas jaunos šilutiškių šeimos sūnelis po poros dienų lovytėje rastas nebegyvas.
Skubiai atvykę greitosios pagalbos medikai niekuo padėti negalėjo
Kūdikio mirtis šeimai paliko ne tik begalinį skausmą, bet ir aibę klausimų. Kodėl išleisdami iš ligoninės jauną mamą gydytojai nė žodeliu neužsiminė apie tai, kad mažylis turi širdies ydą? Kodėl medikai, jei ne oficialiai, tai bent žodžiu neparekomendavo dar kartą patikrinti jo sveikatą aukštesnio lygio ligoninėse? Kodėl atliekant mažylio mirties ekspertizę buvo iškviestas ir Šilutės ligoninės medikas?
Tai klausimai, į kuriuos kūdikio netekusi šeima sako prašysianti atsakyti ir Šilutės ligoninės vadovus, ir medicininio audito komisiją.
Apie komplikuotą gimdymą medikai nepranešė
Į redakciją atėję sūnelio ir anūko netekę jo tėvai ir seneliai kalba ramiai. „Nesiekiame keršto, tik skaudu, kad nežinome tiesos. Norime ją žinoti“, - sako jie.
Rimos ir Vidmanto kūdikis gimė normalaus svorio ir ūgio - 3270 gramų, 52 cm. Tiesa, jaunai mamai, jau auginančiai 7-erių sūnų, buvo neramu dėl naujagimio, nes jos vyresnėlis turėjo įgimtą širdies ydą. „Ar nepaveldės tokios ligos ir antrasis vaikas?“, - mintyse kartais klausdavo savęs ji ir vyras.
Apie pirmojo sūnaus sveikatos problemas Rima sužinojo tik tada, kai vaikui suėjo pusė metų. Kūdikį teko operuoti Vilniuje. Sostinės gydytojai mamai tada sakė, kad Tauragės medikai, kurie priėmė Rimos pirmagimį, turėjo iš karto pamatyti jo širdelės patologiją.
Kaip ten bebūtų, Rima ir Vidmantas tikėjosi, kad antrasis kūdikis bus sveikas. Juolab kad nelaimės ženklų nebuvo. „Sveikas vaikas, sveika mama. Prognozė palanki, motina geros būklės su naujagimiu išrašyta į namus“, - tokie buvo Šilutės ligoninės gydytojų įrašai išrašant namo Rimą su kūdikiu.
Kad sūnelis gimė pridusęs, mat apie jo kaklą buvo apsivijusi virkštelė, kad gimdymo metu jam lūžo raktikaulis, šeima sužinojo tik vėliau.
Sūnų ir sunkiai sergančią dukrą užauginę Vidmanto tėvai sako, kad kūdikį parsivežusiems savo vaikams iš karto patarę nedelsti - nuvežti sūnelį konsultacijai pas kurio nors didmiesčio medikus. Dėl visa ko, kad ateityje nereikėtų graužtis pirštų dėl to, jog kas nors liko pražiūrėta.
Tik prieš konsultaciją norėjo sulaukti pirmojo šeimos gydytojos vizito. Bet nesulaukė - mirtis buvo greitesnė ir gydytoja tiesiog nesuspėjo pamatyti naujojo savo apylinkės gyventojo.
Apžiūrėjo keturi gydytojai
Šilutės ligoninės vadovas Darius Steponkus „Šilutės naujienoms“ sakė, kad ir negavęs tėvų prašymo tirti įvykį, ėmėsi tai daryti. „Visada panašių nelaimių atvejais atliekame tyrimą“, - sakė ligoninės vadovas.
Vyr. gydytojas patvirtino, jog Rimos ir Vidmanto kūdikis gimdymo metu patyrė traumą - jam lūžo raktikaulis. Tokią traumą patiria didelė dalis naujagimių ir ji nėra pavojinga kūdikių gyvybei. Pasak D.Steponkaus, įprastai keletą dienų tokių naujagimių rankytės prilaikomos ir per tą laiką raktikaulis sugyja.
Daugiau ligoninėje šiam naujagimiui jokios patologijos nebuvo nustatyta, nors jį ir motiną apžiūrėjo net keturi tikrai didelę patirtį turintys gydytojai: akušeriai ginekologai Gediminas Vaičiūnas bei Jūratė Burinskienė, neonatologė Rasa Čeponienė bei pediatrė Vaidilutė Intienė.
Tačiau, pasak D.Steponkaus, naujagimių širdelės patologijų yra tiek daug ir įvairių, jos tokios klastingos, kad neretai išryškėja tik maždaug per savaitę. Ir diagnozavus tokias patologijas naujagimiams dažnai būna labai sunku juos išgydyti.
Spėliones nutraukė medicinos ekspertas
Dėl kūdikio mirties buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Teismo medicinos ekspertų išvadų laukė policija, tėvai, Šilutės ligoninė.
Teismo medicinos eksperto Diomeno Vitkaus pasirašytos išvados vietos spėlionėms nepaliko. Ekspertas nurodė, jog naujagimio mirties priežastimi tapo įgimta širdies yda - skilvelių pertvaros defektas.
Pasak D.Steponkaus, jei Šilutės ligoninės medikai būtų įtarę naujagimiui širdelės ydą, būtų ne tik patarę tėvams vežti kūdikį konsultacijai - patys medikai būtų jį nuvežę pas specialistus.
D.Steponkus patikino, jog atliekant kūdikio mirties ekspertizę nė vienas Šilutės gydytojas nebuvo pakviestas, tai yra tik gandai. „Niekada ekspertai mūsų nekviečia“, - sakė jis.
Ligoninės vadovas supranta artimųjų netekusius žmones - jie tampa ypač pažeidžiami, svarsto, ar viską tuo atveju padarė medikai. Tai natūralu, nes juk kaip tik gydytojai yra arčiausiai ligonio, arčiausiai į pasaulį ateinančio žmogaus.
„Skaudu namiškiams, skaudu ir mums“, - sako D.Steponkus.
Vilija Budrikienė,