Naujas mikroskopas, pasitelkiamas operacijos metu, gali padėti kruopščiau pašalinti navikinį audinį, o dėl to mažiau pacienčių prireiktų pakartotinės operacijos, skirtos pirmą kartą nepastebėtoms vėžinėms ląstelėms šalinti, – rašo upi.com.
Pasak pranešimo, Vašingtono universiteto (The University of Washington) mokslininkai bei inžinieriai sukūrė mikroskopą, kuris efektyviai nuskenuoja naviką ir ištiria vėžines ląsteles 3D formatu vos per 30 minučių.
„Patologų galimybės, žiūrint pro mikroskopą, įvertinti pakitimus yra gana ribotos. Tad galėdami jiems pateikti trijų dimensijų vaizdą, galime tikėtis daugiau informacijos, kuri diagnozę paverstų tikslesne“, – komentavo studijos bendraautoris A.Glaser.
Kuomet šalinamas darinys krūtyje, chirurgai stengiasi pašalinti naviką kiek įmanoma tausodami sveiką audinį. Prireikia keleto dienų po operacijos, kol gaunami rezultatai iš laboratorijos, parodantys, ar chirurginė procedūra buvo veiksminga, ar ją reikės pakartoti, siekiant pašalinti likusias navikines ląsteles. Apskaičiuota, kad net iki 40 procentų moterų, sergančių krūties vėžiu, prireikia pakartotinės operacijos.
„Chirurgai tam tikra prasme operuoja „aklai“, atlikdami krūtį tausojančias operacijas. Dažnai paliekama dalis naviko, kuris nebuvo pastebėtas iki tol, kol patologas jį nustatė. Jei galėtume greitai gauti visos operuojamos srities vaizdą ir iškart matyti pašalinto audinio kraštus, tuomet iškart galėtume pasakyti, ar operacija buvo radikali, ar vis dėlto kūne dar yra likę navikinio audinio. Tai būtų didžiulė nauda vėžiu sergantiesiems“, – pranešime spaudai sakė mechanikos inžinierius profesorius J. Liu.
Žurnale „Nature Biomedical Engineering“ skelbiama, jog naujo dizaino mikroskopas naudoja tam tikrą šviesos spektrą vizualiai „supjaustyti“ audinį ir gauti vaizdams jų nepažeidžiant. Tai užtikrina, kad audinys bus tinkamas tolesniems tyrimams, padėsiantiems apsispręsti dėl gydymo taktikos, atlikti.
„Jei būtų įmanoma mikroskopuoti pašalintą audinį jo nepažeidžiant, vėliau būtų galima taikyti genetinius tyrimo metodus ir taikyti taikinių terapiją specialiais vaistais“, – sakė vienas iš studijos autorių.
Patologų darbo priemonės bei metodai bėgant metams itin patobulėjo, o naujas mikroskopas, padėsiantis įvertinti audinius per keliasdešimt minučių vietoj kelių dienų, yra vienas iš geriausių pasiekimų.