Apie hormonus jau kalbėjome. Ir, ko gero, ne kartą. Tai - it viso organizmo reguliacinė sistema, kuriai sutrikus prasideda įvairūs sveikatos nemalonumai. Pavyzdžiui, sumažėja energijos lygis, sutrinka miegas, oda praranda savo elastingumą, pasireiškia emocinis nestabilumas, „moteriškos“ ar „vyriškos“ bėdos. Tuomet tampa svarbu neignoruoti kelių dalykų, kurie mūsų endokrininėje sistemoje – it įrankiai automobilių mechaniko garaže. Į ką nenumoti ranka, kai kalbame apie endokrininę sistemą, pataria mokslininkai.
Vitaminas D
Dėl vitamino D ginčijamasi iki nukritimo – gerai jis ar negerai, naudingas jis ar ne per daugiausiai. Tačiau ne per seniausiai įrodytas nenuginčijamas teigiamas vitamino D poveikis endokrininei sistemai. Dažnai vitaminas D vadinamas saulėje pasigaminančiu vitaminu. Be odą saugančios funkcijos, jis dar atlieka neuroreguliacinę funkciją. Tai paaiškina, kodėl saulės stokojantys, vitamino D trūkumą patiriantys žmonės skundžiasi nuotaikų svyravimu, depresija, nedarbingumu. Ir viskas – dėl nervų sistemoje esančių endokrininių liaukų veiklos išderinimo.
Kad padidintume vitamino D atsargas, rekomenduojama bent 15 minučių pabūti saulėje saulėtą dieną. Jei tokios galimybės nėra ar saulės vengiate dėl įvairių priežasčių, gali padėti vitamino D lašiukai, parduodami vaistinėse. Vitamino D gausų ir žuvų taukuose, riebiuose maisto produktuose.
Antinksčių funkcijos gerinimas
Antinksčiai gali paprasčiausiai „perdegti“ dėl nuolatinio streso, persidirbimo, miego stokos, lėtinio nerimo, tokių stimuliuojančių medžiagų, kaip nikotinas ar kofeinas.
Sutrikus antinksčių veiklai, pablogėja ir kitų endokrininių liaukų veikla, atsiranda hormoninės sistemos disbalansas. Be to, antinksčiai nebegali tinkamai gaminti hormonų, kurie mums reikalingi dėmesiui sutelkti, nuotaikai reguliuoti ir kt. Antinksčių veiklai sureguliuoti reikia nemažai laiko, tačiau, naujų tyrimų duomenimis, tam puikiai padeda B grupės vitaminai, vitaminas C, magnis, probiotikai ir net fermentai bei adaptogeninės žolelės.
Žinoma, kartu su gyvenimo būdo korekcija – gyvenkime bent kiek ramiau.
Ksenoestrogenai
Tai žmogaus sukurti estrogenų poveikį imituojantys chemikalai, kurie radikaliai keičia ir trikdo hormonų, ypač lytinių, veiklą. Mokslininkai ir sveikatos apsaugos specialistai vis intensyviau rekomenduoja atsisakyti plastikinių pakuočių, konservų pakuočių, putoplastiko puodelių ir konteinerių.
Taip pat - atkreipti dėmesį į kosmetikos ir higienos priemones, jų sudėtį, neracionalų žemės ūkio chemikalų naudojimą, neorganinius mėsos produktus ir neorganinius pieno produktus.
Blogiausia, kad daugelis iš šių minėtų produktų yra greitai neyrantys ir jų poveikis greitai nėra eliminuojamas.
Šaltiniai:
https://examine.com/supplements/Vitamin+D/
https://realrawfood.com/article/adrenal-dietary-supplements
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24982620