Paralyžiuotiems asmenims atgauti judėjimo galimybę yra itin sudėtinga, o dažnai net neįmanoma, tačiau neseniai žurnale „Spinal Cord Series and Cases“ publikuota studija praneša apie naujausius mokslininkų pasiekimus – pastebėta, kad ilgalaikė stimuliacija gali dalinai atkurti gebėjimą judinti rankas ir kojas, – rašo upi.com.
Mokslininkai iš Helsinkio universiteto sugrąžino judėjimo džiaugsmą dviem paralyžiuotiems pacientams, 6 mėnesius specialiu metodu stimuliuodami jų smegenis ir raumenis.
Šiame įrodymais pagrįstame tyrime dalyvavę pacientai buvo paralyžiuoti po patirtų traumų: vienas iš jų negalėjo pajudinti kojų žemiau kelių, kitas – galintis valingai atlikti tik minimalius judesius rankomis (netekęs ir griebimo funkcijos).
Jau seniau nedidelėse studijose, kuriose dalyvavo tik keletas tiriamųjų, keltos hipotezės, kad raumenų, galvos ir nugaros smegenų stimuliacija galėtų padėti atkurti galūnių funkcijas, bet plačiau šios teorijos taip ir nepatvirtintos.
Šio tyrimo metu du pacientai 6 mėnesius gavo standartinį gydymą, taikomą paralyžių atveju, ir magnetinę transkranialinę bei nervų stimuliaciją vienu metu. Pirmasis pacientas po 6 mėnesių galėjo sulenkti kojas per čiurnos sąnarį, o antrasis – sugriebti puodelį. Gydymo poveikis buvo jaučiamas ir prabėgus mėnesiui nuo jo pabaigos, tad galima tikėtis, jog ilgalaikis gydymas kursais būtų dar efektyvesnis.
Taigi dabar belieka atlikti tyrimus, ar ilgalaikė stimuliacija kartu su kitais šiuolaikiniais metodais galėtų būti taikoma kaip reabilitacijos priemonė po nugaros smegenų traumų.