Daugelis ligonių, sergančių agresyvia ne Hodžkino limfoma, gydomi chemoterapija ir monokloniniu antikūnu rituksimabu. Pagal įvairias rizikos grupių klasifikacijas ligonius galima suskirstyti į tuos, kuriems yra maža, vidutinė arba didelė ligos atsinaujinimo rizika.
Optimistiniai rezultatai
Ilgą laiką nebuvo patikimų duomenų, ar didelę riziką turinčius ligonius reikia gydyti autologine kamieninių kraujo ląstelių transplantacija.
JAV mokslininkų grupė 2013 metų pabaigoje paskelbė duomenis, kurie rodo, jog ankstyva kaulų čiulpų transplantacija gali pagerinti gydymo rezultatus didelės rizikos grupių ligoniams.
Tyrime dalyvavo 370 ligonių, kuriems visiems buvo diagnozuota agresyvi ne Hodžkino limfoma ir nustatyta didelė ligos rizika.
Po standartinio gydymo ligoniai suskirstyti į dvi grupes: vienai toliau skirtas gydymas chemoterapija, kiti gydyti atliekant autologinę kamieninių kraujo ląstelių transplantaciją. Buvo vertintas pacientų, kuriems liga po dvejų metų nebuvo progresavusi, skaičius, taip pat bendras išgyvenamumas.
Bendras išgyvenamumas gydymo chemoterapija grupėje buvo 71 pro., o transplantacijos grupėje – 74 proc., tačiau statistiškai patikimai jis nesiskyrė. Skyrėsi ligonių, kuriems liga neprogresavo, skaičius: transplantacijos grupėje 69 proc. o standartinio gydymo grupėje 55 proc.
Gydoma skirtingai
Kokios taktikos gydant ne Hodžkino limfomą laikomasi Lietuvoje? Ar ši taktika keisis?
„Šiuo klausimu vienareikšmių atsakymų nėra. Šia tema specialistai gali diskutuoti (ir diskutuoja) tarpusavyje. Yra labai daug ne Hodžkino limfomų rūšių, kiekviena iš jų gydoma skirtingai, skiriasi ir rizikos grupės, ir prognozės. Kai kuriais atvejais po pirmos eilės limfomos gydymo ir šiuo metu taikoma autologinė kamieninių kraujo ląstelių transplantacija. Klinikinių tyrimų šioje srityje vyksta labai daug ir juos lyginti tarpusavyje yra gana sudėtinga, kadangi skiriasi pacientų imtys (limfomos rūšis, kokia rizikos grupė įtraukta, koks indukcinis gydymas skirtas prieš autologinę kamieninių kraujo ląstelių transplantaciją ir kt.). Ar šio konkretaus tyrimo rezultatai turės įtakos vienos ar kitos limfomos gydymo taktikai, pasakyti sunku“, - naujieną pakomentavo Jūrininkų ligoninės Onohematologijos skyriaus vedėja Ligita Malciūtė.
Šaltinis
Stiff et al. Autologous transplantation as consolidation for agressive non Hodgkins lymphoma. NEJM, 2013, 369, 1681-90