Šį birželį į aštuntąją kelionę po Lietuvą išvažiavęs „Rožinio kaspino“ autobusėlis jau aplankė Radviliškio, Pakruojo, Šiaulių, Rietavo, Kelmės savivaldybes. Vakar sveikatinimo projekto „Nedelsk“ koordinatorių ir Lietuvos onkologų komanda – Henrikas Zažeckis ir Viktoras Zažeckis – nemokamai tikrino ir konsultavo moteris dėl krūties vėžio Mažeikių rajone.
Lietuvoje sveikatinimo projektas „Nedelsk“ vykdomas nuo 2003 m. Nuo projekto veiklos pradžios nemokamų patikrų metu buvo patikrinta daugiau nei 64 tūkst. moterų – iš jų daugiau nei 600 įtartas krūties vėžys.
„Nedelsk“ projekto koordinatorė Beata Krapikaitė pasakojo, kad šio projekto iniciatorei Agnei Zuokienei tuometinio Austrijos ambasadoriaus žmona Rosemaria Schwarzinger pasiūlė pinigus, surinktus per labdaros aukcioną, skirti krūties vėžio prevencijai.
„Rosemaria Agnės teiravosi, kodėl Lietuvoje nėra organizuojami tokie projektai kaip kitose šalyse, kodėl nėra rūpinamasi moterų sveikata, juolab kad krūties vėžys yra labiausiai paplitęs tarp moterų“, – pasakojo B. Krapikaitė.
Daug miršta
Pasak gydytojo V. Zažeckio, krūties vėžys – dažniausia moterų vėžio liga. „Lietuvoje kiekvienais metais diagnozuojama maždaug 1700 naujų krūties vėžio atvejų ir miršta 700–800 moterų. Pastaruoju metu Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, kreipiama labai daug dėmesio į krūties vėžio savalaikį gydymą arba kuo ankstesnį diagnozavimą. Per pastaruosius du dešimtmečius stebima gana didelė pažanga krūties vėžio diagnostikoje. Daug mažiau turime ligonių, kurioms diagnozuota ketvirta stadija, ir daug daugiau - kurioms nustatyta pirma, antra stadijos. Tai priklauso nuo medicinos darbuotojų ir tokių organizacijų kaip „Nedelsk“ gana aktyvių pastangų. Taip pat labai daug dirbama medicininėje žinių skleidimo srityje. Visų šių pastangų dėka turime tuos rezultatus. Ar mes patenkinti tais rezultatais? Visiškai ne“, – kalbėjo gydytojas.
Anot jo, krūties vėžys priklauso tai piktybinių navikų lokalizacijai, kuri labai gerai prieinama – reikia tik kreiptis į medikus pasitikrinti krūtų būklę. Šiuo metu medicininė technika yra pasiekusi tokias aukštumas, kad galima atrasti net kelių milimetrų dydžio naviką krūtyje. Esant menkiausiam įtarimui, medicina turi įrangos, skirtos pasiekti tuos „pakitimus“ ir paimti medžiagą mikroskopiniam tyrimui.
Sunkiausiai gydoma liga
V. Zažeckis džiaugėsi, kad moterų aktyvumas ir jų susirūpinimas sveikata gerėja. „Ar neserga krūties vėžiu, moterys pasitikrinti gali ir pačios. Reikia atsistoti prieš veidrodį, apsižiūrėti ir apčiupinėti krūtis, tą gali padaryti ir vyras. Be krūtų savityros, reikia labai daug dėmesio skirti menkiausiems krūtyse esantiems pakitimams, kuriuos moteris pastebi arba pajaučia. Jaučiant bet kokį diskomfortą, išvaizdos pakitimus, dydžio pakitimus, reikia nesidrovėti ir kreiptis į gydytojus. Geriau tegu 30 moterų ateina be reikalo negu neateina viena, kuriai reikia“, – sakė V. Zažeckis.
Anot jo, krūties vėžys priklauso sudėtingiausių ir sunkiausiai gydomų vėžinių ligų grupei. Į gydymo kompleksą gali įeiti chirurginis, spindulinis gydymas ir gydymas vaistais, kurių didelę dalį sudaro įvairūs hormonai. „Pirmos, antros stadijos vėžio gydymas dažniausiai nėra sunkus, yra pakankamai priemonių, kuriomis galima šį vėžį išgydyti. Trečia stadija gydoma daug sunkiau, o ketvirtos pagydyti neįmanoma, galima tik palengvinti“, – teigė V. Zažeckis. Pasak jo, reikia žinoti, kad svarbiausia gydant vėžį yra anksti nustatyti diagnozę, laiku pradėti gydymą ir parinkti geriausią gydymo priemonių kompleksą konkrečiam ligoniui: „Tačiau vėžys yra vėžys. Stebima labai didelė biologinė įvairovė, skirtingų vėžio atvejų, vieni labai piktybiški, kiti mažiau. Kada pasitaiko, kad navikas labai piktybiškas, gydymas sunkesnis net ir ankstyvesnių stadijų. Gydymo sėkmė ir rezultatai labai priklauso nuo moters organizmo ir nuo jo tam tikro imuniteto vėžio ligai.“
Turi registruotis iš anksto
Kitą savaitę autobusėlis lankysis Skuodo, Kretingos bei Neringos savivaldybėse, iš viso planuojama patikrinti daugiau kaip 1600 moterų. Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga, kuri gali ilgus metus tūnoti moters organizme, nesukeldama skausmo ar nemalonių pojūčių, tad norint laiku užkirsti jai kelią itin svarbu reguliariai tikrintis.
Norinčios nemokamai pasitikrinti krūtis turi
registruotis iš anksto. Numatomos patikros vietos: Kretingos r. Padvariai, prie Kretingos r. vaikų darželio „Eglutė“ (Darželio g. 1), registruotis telefonu 8 605 82331, Kretingos r.. Kretingsodis, prie Kretingos technologijos ir verslo mokyklos, registruotis telefonu 8 605 82331, Juodkrantė, prie med. punkto (Kalno g. 20), registruotis telefonu 8 469 53158, Nida, PSPC kieme (Taikos g. 11), registruotis telefonu 8 469 52787 arba 8 682 15674.
Vaida Vaitkutė