Trečiadienis, 2025.04.16
Reklama

Negatyvus požiūris į senatvę – Alzheimerio ligos rizikos faktorius

vlmedicina.lt | 2015-12-15 00:01:06

Tyrimai rodo, kad Alzheimerio ligos riziką galima ženkliai sumažinti atsisakius negatyvaus požiūrio į senatvę, – mokslininkų išvadas, pateiktas žurnale „Psychology and Aging“, skelbia sciencedaily.com.

Ramentai
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Alzheimerio liga  - tai lėtinė progresuojanti galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės (vyksta neurodegeneracija), galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai (amiloidas), sutrinka normalūs biocheminiai informacijos perdavimo procesai. Šią ligą pirmasis aprašė 1907 m. vokiečių gydytojas Aloizas Alzheimeris, jo vardu ji ir pavadinta.

Jeilio visuomenės sveikatos universiteto mokslininkai nustatė, kad asmenys, negatyviai vertinantys savo senėjimą, dažniau susiduria su smegenų pakitimais, sąlygojančiais Alzheimerio ligos pasireiškimą. Jie pateikė išvadą, kad norint sumažinti šios neurodegeneracinės ligos, sąlygojančios senatvinę demenciją, paplitimą Vakarų pasaulyje yra svarbu keisti nusistovėjusią nuomonę apie senatvę, kad vyresnis amžius yra susijęs su luošumu ir kvailumu.

Tyrimui vadovavusi mokslininkė B. Levy pirmoji atskleidė ryšį tarp smegenų pakitimų, susijusių su Alzheimerio liga ir kultūrinių psichosocialinių rizikos veiksnių.

Pirmame tyrimo etape 158 suaugę sveiki keturiasdešimtmečiai dalyvavo apklausoje apie senatvę. Buvo siekiama išsiaiškinti vyraujančius stereotipus apie senatvę. Apklausoje buvo pateikti tokie teiginiai: „vyresnio amžiaus žmonės yra išsiblaškę“ arba „vyresnio amžiaus žmonės turi atminties problemų ir sunkiai mokosi naujų dalykų“.

Po 25 metų tie patys žmonės dalyvavo antrame tyrimų etape. Magnetinio rezonanso tyrimu nustatyta, kad tiriamųjų, kurių požiūris į senėjimą buvo negatyvus, hipokampo smegenų dalis nyko daug greičiau negu žmonių, kurių požiūris į senatvę buvo pozityvus.Hipokampo smegenų dalis yra ypač svarbi atminčiai. Sumažėjusi hipokampo smegenų apimtis yra vienas iš Alzheimerio ligos indikatorių.

Trečiame etape buvo tiriamos skrodimo metu paimtos smegenys. Buvo tiriami kiti du Alzheimerio ligos rodikliai: amiloidinės plokštelės – baltyminės sankaupos, susidarančios tarp smegenų ląstelių, ir neurofiriliniai tinkleliai, susidarantys smegenų ląstelių viduje. Ištyrus skrodimo metu paimtus smegenų mėginius, paaiškėjo, kad tiriamieji, kurie pesimistiškai vertino senatvės perspektyvą, turėjo ženkliai didesnį kiekį baltyminių plokštelių ir tinklelių savo smegenyse nei tie, kurie į savo senatvę žvelgė pozityviai.

Tyrimo vadovė B. Levy įsitikinusi, kad patologinius smegenų pakitimus sąlygoja stresas, kurį sukelia neigiamas visuomenės požiūris į senstantį žmogų. Kai kurie asmenys šį požiūrį prisiima labai asmeniškai ir savo senėjimą vertina su baime ir pesimizmu. Anot mokslininkės, nors tyrimo duomenys kelia susirūpinimą, daug vilties teikia suvokimas, kad sušvelninus neigiamą senatvės vertinimą galima tikėtis priešingų rezultatų.

Ugdyti pozityvų požiūrį į senatvę reikėtų jau vaikystėje, nes kultūriniai stereotipai vaikams yra suformuojami iki ketverių metų.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mokslininkai siekia paspartinti skydliaukės vėžio tyrimus
Kai žmogaus skydliaukėje pradeda formuotis auglys, organizmas imasi atsako: nepageidaujamą darinį padengia baltymo kolag...
Kai šventinis stalas tampa iššūkiu skrandžiui: kaip padėti virškinimui per Velykas
Gausus ir sotus Velykų stalas – sena lietuviška tradicija, kuriai ištikimi esame ir šiandien. Vis dėlto gyvenimo b...
Kur kreiptis nemokamos medicinos pagalbos susirgus per šventes
Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galė...
Gydytojas psichiatras rimtai apie „nerimtą“ ligą
Greitai plaka širdis, krečia drebulys, trūksta oro, kyla mirties baimė. Atrodo, kad tuoj ištiks infarktas. Žmogus kr...
Skauda galvą: ar įmanoma sumažinti skausmą natūraliais būdais?
Galvos skausmas dažnai užklumpa netikėtai ir gali visiškai sujaukti dienos planus. Tokiomis akimirkomis daugelis žmonių...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų