Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito – gali būti, kad organizmui trūksta vitamino B12, kuris svarbus nervų sistemai, kraujodarai ir energijos apykaitai organizme.
Sutrikus šiems procesams gali sumažėti deguonies pernešimas į raumenis ir smegenis, atsirasti nuolatinis nuovargis, silpnumas, sutrikti koncentracija, kamuoti nemiga, sunkiai apibūdinama „migla“ galvoje, sako sveikatos klinikos „Antėja“ šeimos gydytoja Gina Strockė.
„Kartais žmonės, turintys vitamino B12 trūkumą, pirmiausia jaučia psichologinius, o ne fizinius simptomus. Vitaminas B12 dalyvauja neuromediatorių, pavyzdžiui, dopamino ir serotonino, kurie reguliuoja nuotaiką, sintezėje. Jo trūkumas gali lemti depresiją, dirglumą, nerimą ir kitus nuotaikos sutrikimus“, – teigia G. Strockė.
Nevalgantiems mėsos reikėtų suklusti
Visų pirma, kaip teigia gydytoja, vitamino B12 galima gauti su maistu, tačiau tai priklauso nuo mitybos tipo. Šis vitaminas randamas tik gyvūninės kilmės maisto produktuose, todėl žmonėms, kurie nevalgo tokių produktų, dažnai prireikia papildų.
Geriausi B12 šaltiniai yra jautiena, ypač jaučių kepenys, veršiena, kiauliena, ėriena, paukštiena, įvairios žuvys, pavyzdžiui, lašiša, tunas, skumbrė, sardinės, taip pat jūrų gėrybės – austrės, midijos, krabai, krevetės. Vitamino gauti galima ir valgant įvairius pieno produktus, kiaušinių trynius.
„Jei su maistu pakankamo kiekio vitamino B12 gauti vis dėlto nepavyksta, jo atsargas papildyti galima įvairiais kitais būdais – papildais, pavyzdžiui, tabletėmis, pastilėmis, purškalais arba injekcijomis – leidžiant preparatą į raumenis“, – dėsto šeimos gydytoja.
Papildomo vitamino B12 poreikis priklauso nuo trūkumo lygio. Lengvam trūkumui įprastai užtenka 250–500 µg vitamino papildų per dieną, todėl dažniausiai naudojamos tabletės arba purškalai.
Profilaktikai, kuri dažnai reikalinga veganams, rekomenduojama vartoti 25–100 µg papildų kasdien arba kelis kartus per savaitę. Sunkiam trūkumui kompensuoti reikia 1000–2000 µg papildų per dieną, todėl taikomos injekcijos į raumenis.
Trūkumą nustatyti padeda tyrimai
Gydytoja pasakoja, kad vitamino B12 trūkumą dažniausiai padeda nustatyti keli pagrindiniai kraujo tyrimai. Pirmiausia tiriama bendra vitamino B12 koncentracija kraujyje, tačiau kartais šio tyrimo rezultatai gali būti klaidinantys – net esant normaliam lygiui organizmas vitamino gali pakankamai neįsisavinti.
Tokiais atvejais atliekamas aktyvaus vitamino B12 tyrimas, kuris tiksliau parodo, kiek šio vitamino organizmas iš tikrųjų pasisavina ir panaudoja. Taip pat naudingas homocisteino tyrimas – padidėjęs jo kiekis gali rodyti B12 arba folio rūgšties trūkumą.
Tiksliausias tyrimas – metilmalono rūgšties (MMA) nustatymas. MMA lygis padidėja, kai organizmui stinga vitamino B12, todėl šis tyrimas laikomas vienu jautriausių ir patikimiausių.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.