Antradienis, 2025.01.28
Reklama

Negydomos kelių raiščių traumos skatina sąnarių susidėvėjimą

Šaltinis: vlmedicina | 2024-07-04 09:49:00

Vienos iš dažnai įvykstančių traumų – kelių raiščių pažeidimai, kurie gali turėti ilgalaikių pasekmių, jei nėra tinkamai gydomi. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Kęstutis Bliznikas pranešime žiniasklaidai atkreipia dėmesį, kad nepaisant to, kad daugelis žmonių mano, jog tokios traumos yra nesunkios ir greitai praeina, negydomos raiščių traumos gali ateityje sukelti rimtas sąnarių ar stuburo problemas.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Kęstutis Bliznikas
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Kęstutis Bliznikas / Asmeninio archyvo nuotr.

Trūkę raiščiai – ne mirtina trauma

Raiščiai yra tvirti, elastiniai audiniai, kurie jungia kaulus sąnariuose ir juos stabilizuoja, leisdami šiems tinkamai judėti. Jie ypatingai svarbūs nepertraukiamam ir kokybiškam organizmo judėjimui. Pagrindiniai raiščių pažeidimai yra tempimai, plyšimai bei daliniai plyšimai.

„Raiščių patempimą nuo plyšimo skiria labai maža riba, jei būti tiksliems – raiščio patempimas yra dalinis audinio plyšimas, t. y. kai raištis visiškai nepraranda vientisumo, pažeidžiamas ne visas audinio storis. Trūkę raiščiai – ne mirtina trauma, tai labiau gyvenimo kokybės klausimas: mat nepriklausomai nuo to, ar tai būtų patempimas, ar plyšimas, kiekvienas iš šių pažeidimų gali sukelti sąnario nestabilumą, skausmą ir sumažinti judėjimo galimybes tiek dabar, tiek ateityje“, – teigia gydytojas.

Raiščių traumas dažniausiai lydi aiškūs simptomai: staigus ir stiprus skausmas traumos vietoje, patinimas – per kelias valandas ar net minutes patinsta aplink pažeistą vietą, nestabilumas – jei raištis plyšta, galimas jausmas, kad sąnarys „nelaiko“, mėlynės, silpnumas.

Nuskausminamieji vaistai, ramybė, šaltis ir imobilizacija – pirmoji pagalba įvykus traumai. Tolimesnė pirmosios pagalbos suteikimo eiga priklauso nuo traumos sunkumo bei sužalojimo dydžio. Gydytojas pabrėžia, kad ne visais atvejais trūkus raiščiams atliekamos chirurginės operacijos. Tai priklauso nuo to, koks raištis plyšo. Pavyzdžiui, čiurnos, sąnario ar dalis kelio raiščių sugyja be operacijų. Tačiau yra raiščių, kurie neturi tikimybės sugyti, todėl po tokių traumų operacija planuojama kaip įmanoma skubiau.

„Traumos įvyksta netikėtai, nelauktai, jų negalima išvengti, juk negali uždrausti žmogui judėti, sportuoti, gyventi. Negydomos raiščių traumos gali turėti ilgalaikių pasekmių, tačiau apsisaugoti nuo jų, deja, bet neįmanoma“, - teigia K. Bliznikas.

Gydytojams ortopedams traumatologams darbo apstu ištisus metus: vasarą pagrindiniai jų pacientai yra riedutininkai, paspirtukininkai, o žiemą – slidininkai, slidžių kelių, šaligatvių „aukos“. Sportinės traumos yra dažnas reiškinys tiek tarp profesionalių sportininkų, tiek tarp mėgėjų, todėl vasarą krepšinio, futbolo, lauko teniso, vandenlenčių, jėgos aitvarų mėgėjų rizikingi, kartais neapskaičiuotai atlikti sudėtingi triukai tampa traumų priežastimi.

Kelio raiščių operacijos – tarp trijų dažniausiai atliekamų

„Vilniaus miesto klinikinės ligoninės dienos chirurgijos centre kelio raiščių operacijos yra dažniausiai atliekamų operacijų pirmojo trejetuko sąraše. Vidutiniškai vien priekinių kryžminių raiščių operacijų dienos chirurgijos centre atliekama daugiau nei 150 per metus, tačiau kiekvienas atvejis operacinėje yra individualus ir įdomus, todėl darbas niekada nepabosta. Dviejų vienodų kelių nebūna, kiekvienas yra unikalus, todėl prireikia ne tik kruopštaus planavimo, bet ir kūrybiškumo“, – patirtimi dalinasi gydytojas.

Tinkamas ir laiku pradėtas raiščių traumų gydymas yra esminis siekiant išvengti ilgalaikių problemų. Po nesudėtingos operacijos žmogus prižiūrimas intensyvaus stebėjimo palatoje ir jeigu gerai jaučiasi, gavęs rekomendacijas dėl tolimesnio gydymo, gali būti išleistas gydytis namo dar tą pačią dieną. Esant sudėtingesnėms traumoms, žmogus lieka reabilitacijai stacionare.

Gydymas gali apimti fizinę terapiją, kineziterapiją, specialias treniruotes, skirtas stiprinti raumenis aplink pažeistą raištį. Gijimo laikas kiekvienam individualus ir priklauso nuo daugybės faktorių: paciento amžiaus, sužalojimo dydžio ir gali trukti nuo keleto savaičių iki kelių mėnesių. Laikantis visų gydytojo rekomendacijų, įdėjus nemažai pastangų bei turint didelę motyvaciją, galima pakankamai greitai grįžti į visavertį gyvenimą.

„Reabilitacija po raiščių traumos yra procesas, kuris reikalauja kantrybės ir nuoseklumo. Rekomenduotina atlikti specialius pratimus, kurie padeda atkurti sąnario funkciją ir stiprinti raumenis. Svarbu vengti per didelių apkrovų sąnariams, kol jie visiškai sugyja. Svarbu pažymėti, kad kelis nėra atskiras organas, jis susijęs su judėjimu, laikysena. Sužeidus vieną kelį, kenčia kitas, nes didesnė apkrova tenka jam, prasideda stuburo problemos. Dažnai po ilgo negydymo žmonės kreipiasi, skundžiasi, jog pradėjo skaudėti kitą kelį, nors nėra jokių traumų, pažeidimų, tačiau skausmas yra. Negydomos raiščių traumos gali sukelti rimtas sąnarių, stuburo problemas, todėl svarbu nenuvertinti raiščių traumų ir rūpintis savo sveikata“,– rekomenduoja gydytojas.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Veiklą pradėjo naujasis Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėžio centras
Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėž...
Akušeriai-ginekologai Šiaulių ligoninėje įdiegė modernią laparoskopinę technologiją
Kiekviena naujovė, pradėta taikyti gydymui, suteikia didžiulę naudą ir pacientui, ir metodą taikančiam gydytojui. Respub...
Gimdos kaklelio vėžys. Istorija iš gyvenimo: „Svarbu nebijoti ir tikrintis"
36-erių Toma Stankevičienė šiandien džiaugiasi puikia sveikata ir tuo, kad laiku pastebėta ir įveikta liga nebesugrįžta....
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų