Klausimas. Lapkričio 1 d. mano 86 metų mamą ištiko insultas. Kadangi jos silpna širdis, reabilitacijos ligoninė nesuteikė. Gydytoja pareiškė, kad šeimos gydytoja padės sutvarkyti dokumentus slaugai gauti. Reikalinga neurologo konsultacija. Neurologas į namus nevažiuoja. Neleidžia įstatymai. Prašau atsakyti, kur žmoniškumas? Dabar aš ant patalo gulinčią, atsisėsti negalinčią, pagalvėm ramstomą mamą turiu žiemą vežti į polikliniką. Ir visai nesvarbu, kad ji namuose, lovoje gulėdama persirgo šlapimtakių uždegimu, 10 dienų gėrė antibiotikus, kad ji sunkiai kvėpuoja, nes sutrikęs ritmas (turėjo 14 elektrošokų). Jau nekalbu apie tai, kad reikės samdyti privačią greitąją pagalbą, nes valstybinė neturi vežimėlio, kuris įvažiuotų į kambarį (mama sveria 95 kg, neštuvais negalima išsisukti kambaryje, nešant sulinks stuburas, jau gulint skauda visą kūną). Kodėl aš turėčiau kankinti savo senutę mamą tam, kad neurologui negalima paciento būsenos įvertinti namuose? Kas per tvarka? Prašau paaiškinti. Violeta.
Atsako Sveikatos apsaugos ministerijos Antrinio ir tretinio lygio koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Genovaitė Klimienė
Gydytojai paslaugas teikia vadovaudamiesi teisės aktais, tarp jų – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymais patvirtintomis medicinos normomis, kuriose nurodytos atitinkamos profesinės kvalifikacijos gydytojų teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė.
Šeimos gydytojai turi teisę teikti paslaugas tiek gydymo įstaigoje, tiek paciento namuose. Šeimos gydytojas, įvertinęs paciento būklę ir matydamas, kad dėl paciento būklės, gydymo taktikos ir pan. turi pasikonsultuoti su gydytoju specialistu, išduoda siuntimą atitinkamos profesinės kvalifikacijos gydytojos specialisto konsultacijai, o jei mano, kad pacientui reikalingas gydymas stacionare – siuntimą stacionarinėms paslaugoms gauti.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, gydytojai specialistai (tiek gydytojas neurologas, tiek kiti gydytojai specialistai) gydytojo praktika verčiasi tik gydymo įstaigoje, turinčioje licenciją tokių paslaugų teikimui, tad jų paslaugos namuose negali būti teikiamos.
Suprantame, kad pacientė ir jos dukra pateko į gana keblią padėtį dėl sunkumų nuvykti į gydymo įstaigą. Tad šiuo atveju reikėtų žinoti, jog tokios nuvežimo ir parvežimo iš gydymo įstaigos paslaugos yra priskiriamos socialinėms paslaugoms. Tokia transportavimo paslauga teikiama pagal poreikius, t. y. asmenims, kurie dėl negalios, ligos ar senatvės turi judėjimo problemų arba dėl nepakankamų pajamų negali naudotis visuomeniniu ar individualiu transportu.
Svarbu žinoti, kad pacientui specialieji poreikiai gali būti nustatomi Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Tuo atveju, kai dėl funkcinių organizmo sutrikimų asmuo negali atvykti į NDNT, jis gali būti apžiūrimas namie ar ligoninėje. Arba tuo atveju, jeigu žmogus pats negali dalyvauti nustatant specialiuosius poreikius, specialiuosius poreikius galima nustatyti iš pateiktų dokumentų, kurie nekelia abejonių dėl spec. poreikių nustatymo būtinumo.
Rekomenduojame Jums dar kartą aptarti sveikatos būklę ir gydymo galimybes su šeimos gydytoju ir priimti Jums geriausią sprendimą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.