Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Nelaimingų paauglių Lietuvoje mažėja

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-23 14:52:04

Per pastaruosius dešimt metų nelaimingų paauglių Lietuvoje reikšmingai sumažėjo: dabar jų dalis siekia 8 proc. tarp berniukų ir 15 proc. tarp mergaičių. Dažniau nelaimingi jaučiasi vyresnio amžiaus paaugliai.

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Tokie duomenys paaiškėjo pasigilinus į Lietuvoje kas ketverius metus vykdomo HBSC (angl. Health Behaviour in School Children) tarptautinio tyrimo rezultatus. Šiame tyrime dalyvavo beveik 6 tūkst. paauglių (11, 13 ir15 metų) iš 24 Lietuvos savivaldybių.

Kaipgi gyvena Lietuvos paaugliai? HBSC tyrimo duomenys atskleidė, kad be tų, kurie jaučiasi nelaimingais, dar 10 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių nesijaučia patenkinti gyvenimu.

„Tačiau lyginant su ankstesnių tyrimų ir kitų šalių mokinių apklausos duomenimis, Lietuva jau nebėra tarp tų šalių, kuriose yra mažai laimingų jaunuolių“, – pastebėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto dr. Kastytis Šmigelskas.

Pasak LSMU Sveikatos psichologijos katedros lektorės Ingridos Pilkionienės, tyrimas taip pat parodė, jog šeima išlieka ta vieta, o tėvai – tie asmenys, iš kurių su sunkumais susidūrę paaugliai pirmiausia tikisi atramos, pagalbos ir paguodos. Apie 60 proc. paaugliai, kai jiems būna labai sunku, kai jaučiasi liūdni ir prislėgti, dažniausiai kreipiasi pagalbos į savo mamas, trečdalis ieško tėčių ar draugų, kas penktas – brolių ar seserų pagalbos.

LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto tyrėjams daugiausia nerimo kelia tie vaikai, kurie susidūrę su sunkumais niekur nesikreipia pagalbos. Pastebėta, jog vaikai, gyvenantys be tėvų ar tik su vienu iš jų, dvigubai dažniau nurodo esą nelaimingi. Pagrindinės priežastys, dėl kurių paaugliai jaučiasi nelaimingi – sunkumai bendraujant, nesutarimai su tėvais arba bendravimo su jais stygius.

Koks gi yra kokybiškas laikas su vaikais? Tyrimas parodė, kad labiausiai paaugliai su tėvais norėtų kalbėtis ir aptarti jiems svarbius dalykus, drauge valgyti, sportuoti, su visa šeima važiuoti į svečius, eiti pasivaikščioti ar visiems drauge žiūrėti televizorių. Paaiškėjo, kad paaugliai, kurie bent kartą per savaitę užsiima šiomis veiklomis kartu su tėvais, jaučiasi laimingesni, o jaunuolių, kurie šeimose to nepatiria, gerokai dažniau jaučiasi nelaimingi.

„Kartu praleidžiamas laikas suteikia galimybę vaikams mokytis iš tėvų, o tėvams – iš vaikų. Vakarienė susėdus drauge prie stalo – tai galimybė pabendrauti gyvai, aptarti dienos įvykius, pasidalinti planais. Taip pat patartina laiką leisti ne tik visai šeimai kartu, bet susiplanuoti laiką atskirai kiekvienam iš tėvų su vienu iš vaikų“, – pataria dr. K. Šmigelskas.

Pasak LSMU Sveikatos tyrimų instituto mokslininkų, vaikai užauga greitai, to laiko vėliau jau nesusigrąžinsime. Laiko ir bendravimo su vaikais reikia šiandien, reikia kasdien – tai paprasta, bet labai svarbi investicija į mūsų vaikų laimę.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų