Užsikrėtęs ŽIV žmogus daug metų nejaučia jokių būdingų ligai požymių. Respublikinės Šiaulių ligoninės Virusologijos laboratorijos medicinos biologė Rima Safonovienė sako, jog nustatytas ŽIV virusas, tai ne mirties nuosprendis.
Tai - galimybė gauti reikalingų vaistų, kurie prailgina gyvenimo trukmę, pagerina jo kokybę bei apsaugo artimuosius nuo galimybės užsikrėsti. Gydytojai rekomenduoja pasitikrinti dėl ŽIV visoms nėščiosioms. Serganti ŽIV moteris gali užkrėsti savo kūdikį nėštumo ar gimdymo metu, kai kuriais atvejais - maitinant krūtimi. Laiku paskyrus gydymą, kūdikį galima apsaugoti.
Pagal šiuo metu galiojantį „Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą“ pats žmogus turi nuspręsti, ar jam tirtis dėl ŽIV. R. Safonovienė pastebi, jog net ir išgirdę teigiamą atsakymą ne visi atlieka tolesnį tyrimą, ne visi pradeda gydymą. Ir tirtis, ir gydytis – kiekvieno pasirinkimas. Budresni turėtų būti asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, homoseksualūs žmonės, turėjusieji atsitiktinių nesaugių lytinių santykių.
Asmenys, norintys anonimiškai ir nemokamai išsitirti dėl ŽIV/AIDS, kviečiami kreiptis į Respublikinės Šiaulių ligoninės Virusologijos laboratoriją (V. Kudirkos g. 99, II terapijos korpusas) nuo 9.00 iki 14.00 val.
Zita Katkienė,
Respublikinė Šiaulių ligoninė