Vaikui nustatoma diagnozė - cukrinis diabetas - iš esmės pakeičia visos šeimos gyvenimą. Beje, daugelis žmonių, iš arti nesusidūrusių su šia liga, klaidingai galvoja, jog tai – tik pagyvenusių ir nutukusių žmonių liga. Ir mažai kas žino, jog diabetas gali būti pirmo ar antro tipo, ir už šių labai panašiai skambančių pavadinimų slepiasi skirtingos ligos.
1 ir 2 tipo diabetas
Pirmo tipo cukrinis diabetas, priešingai nei antro tipo diabetas (kuris labiau būdingas vyresnio amžiaus žmonėms), yra autoimuninė liga, kuri pasireiškia vaikystėje ar ankstyvoje jaunystėje. Vaiko kasa dėl nežinomų priežasčių sunaikina insuliną gaminančias beta ląsteles, ir organizmas tiesiog nebegamina šio kiekvienam žmogui būtino hormono. Todėl susirgusieji pirmo tipo diabetu yra priversti ne tik itin atidžiai prižiūrėti savo mitybą, bet ir visą likusį gyvenimą leistis insuliną, o tai reiškia skausmingus dūrius ne tik prieš kiekvieną valgį, bet ir rytais bei vakarais.
Deja, ši autoimuninė liga kasmet į savo ratą įtraukia vis daugiau vaikų. Higienos instituto duomenimis, 2017 m. Lietuvoje 1 tipo diabetu sirgo apie 6500 asmenų. Kiekviena jų diena yra neprognozuojama ir pilna ne tik skausmingų dūrių, bet ir vis naujų iššūkių. Deja, kol kas ši liga neišgydoma.
Insulino injekcijos
Visiems „cukrinukams“ nauja diena prasideda vienodai: pirmiausia matuojamas cukraus kiekis kraujyje, tuomet ruošiamasi pusryčiams – apskaičiuojama, kiek bus valgoma angliavandenių, pagal tai įvertinama, kiek reikia susileisti insulino, tuomet – insulino injekcija, maždaug 15 minučių laukimas, kol insulinas pradės veikti, ir – pusryčiai. Ta pati rutina laukia ir prieš pietus, ir prieš vakarienę, ir prieš bet kurį užkandį, pavyzdžiui, norint suvalgyti obuolį ar paskanauti ledų...
Cukrinis diabetas iš jaunųjų ligoniukų atima daug, tačiau kartu išmoko nepasiduoti, kovoti, siekti užsibrėžtų tikslų ir kasdienybėje būti stipresnius nei daugelis bendraamžių.
Klubas „Smalsučiai“
Kad būtų lengviau nešti šią likimo primestą naštą, aktyvūs mažieji „cukrinukai“ ir jų tėvai yra susibūrę į vaikų, sergančių 1 tipo cukriniu diabetu, klubą „Smalsučiai“. Klubo vadovai – Ina ir Darius Juotkai – buria mažųjų ligoniukų šeimas, kviečia juos aktyviai veiklai, organizuoja mažiesiems „cukrinukams“ bei jų šeimos nariams skirtas vasaros stovyklas, seminarus, taip pat aukščiausiu lygiu padeda spręsti „cukrinukams“ aktualias problemas, pavyzdžiui, insulino pompų bei nuolatinio gliukozės matavimo jutikių kompensavimo (šis klausimas jau išspręstas), 1 tipo diabetu sergančių vaikų priežiūros ugdymo įstaigose ir kt.
Klaipėdos miesto savivaldybė „Smalsučių“ klubui panaudos būdu rugpjūtį suteikė patalpas, tad klubo organizuoti įvairias veiklas tapo patogiau ir paprasčiau. Į „Smalsučių“ klubą susibūrę mažieji „cukrinukai“ bei jų tėvai ne tik bendrauja, bet ir dalijasi savo patirtimi, kaip prižiūrėti 1 tipo cukrinį diabetą, kaip elgtis kritinėse situacijose, pavyzdžiui, staiga ženkliai nukritus cukraus kiekiui kraujyje ar vaiko organizme atsiradus ketonų (toksiškų rūgščių, galinčių sukelti netgi gyvybei grėsmingą diabetinę ketoacidozę), bei aptaria dar daug kitų „cukrinukus“ ir jų tėvus kone kasdien kamuojančių rūpesčių, taip pat palaiko vieni kitus ir skatina nepasiduoti pesimizmui bei blogoms emocijoms.
Stipresni už diabetą
Vienas iš būdų, „cukrinukams“ veiksmingai padedančių reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, yra aktyvi fizinė veikla bei sportas. Kad paskatintų mažuosius ligoniukus sportuoti, taip pat ir visuomenę išsamiau supažindintų su 1 tipo cukriniu diabetu, „Smalsučių“ klubas šiais metais įgyvendino socialinį fotoprojektą „Stipresni už diabetą“, kurį pirmą kartą visuomenei pristatė Pasaulinę sveikatos dieną – balandžio 7-ąją.
Bendrovės „Klaipėdos nafta“ lėšomis (ši bendrovė fotoprojektui įgyvendinti skyrė 1768 eurus) buvo parengti didžiuliai stendai su pozityviomis, su liga jau susitaikiusių sportuojančių mažųjų „cukrinukų“ nuotraukomis. Jose ne tik iš dalies atsispindi 1 tipo diabetu sergančių vaikų kasdienybė (kuri labai skiriasi nuo sveikų bendraamžių), bet ir mažųjų „cukrinukų“ stiprybė, valia, nepalaužiamas charakteris bei gebėjimas priimti cukrinį diabetą ir susigyventi su liga, o ne prieštarauti jai. Nuotraukas papildo aprašymai, įkvepiantys ne tik sergančius, bet ir sveikus vaikus bei suaugusiuosius.
Šis keliaujantis socialinis, o kartu ir šviečiamasis fotoprojektas buvo pristatytas šalies miestų prekybos centruose, sporto arenose, ligoninėse ir ugdymo įstaigose.
Skleidžiama žinia
Projektu „Stipresni už diabetą“ vis plačiau skleidžiama žinia apie šią klastingą ir sudėtingą ligą, mokoma atpažinti pirmuosius cukrinio diabeto simptomus, visiems norintiems suteikiama galimybė pasimatuoti gliukozės kiekį kraujyje, pasikonsultuoti mitybos klausimais.
Eksponuojant fotografijas taip pat buvo renkamos lėšos visos Lietuvos cukriniu diabetu sergančių vaikų vasaros stovyklai Šventojoje, kadangi mažiesiems ligoniukams labai svarbu pabūti su tokio pat likimo draugais, suprasti, kad esi ne vienas su savo liga, kad yra daugiau vaikų, susiduriančių su tais pačiais gyvenimo iššūkiais. Už paaukotas lėšas vasarą Šventojoje atostogavo 70 iš visos Lietuvos atvykusių vaikų ir paauglių, sergančių 1 tipo cukriniu diabetu.
Šiuo metu socialinis fotoprojektas „Stipresni už diabetą“ eksponuojamas Vilniaus „Panoramos“ prekybos centre ir Kauno autobusų stoties laukiamajame.
„Pasidalintas skausmas lengvesnis“
Siekdamas suburti „cukrinukus“ auginančias šeimas bei padėti jiems spręsti su ligos priežiūra susijusias problemas, taip pat kuo plačiau informuoti visuomenę apie 1 tipo cukrinį diabetą, vaikų, sergančių 1 tipo cukriniu diabetu, klubas „Smalsučiai“ įgyvendina ir kitus projektus. Vienas iš jų – šiuo metu vykstantis didelio susidomėjimo sulaukęs projektas „Pasidalintas skausmas lengvesnis“, finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės.
Pagal šį projektą jau išleista informacinių knygelių bei bukletų, skirtų naujai susirgusių vaikų tėvams bei ugdymo įstaigų pedagogams, taip pat pedagogams ir visuomenės sveikatos specialistams organizuotos paskaitos, kurių metų suteikta žinių apie cukriniu diabetu sergančių vaikų išskirtinius poreikius ir galimybes, tėvai buriasi į savipagalbos grupes, vaikams vedamos muzikos, dailės ir pasakų terapijos.
Reklama