Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Nepamirškite pasinaudoti nemokama revakcinacija nuo stabligės

Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-18 10:07:20

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą, vyresni nei 25 m. amžiaus asmenys nuo stabligės gali pasiskiepyti nemokamai.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Suaugusiųjų skiepijimui naudojama vakcina apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo difterijos. Pasiskiepyti nuo stabligės turėtų žmonės, daug laiko praleidžiantys gamtoje, dirbantys žemės ūkio darbus. Dirvožemis – pagrindinis stabligės sukėlėjų rezervuaras. Užsikrečiama sukėlėjo sporoms patekus į organizmą per žaizdeles ant rankų, kojų ir kitų vietų.

Lietuvoje pastaraisiais metais kasmet registruojami vienas ar du susirgimo stablige atvejai, iš kurių vienas baigiasi mirtimi. Dėl revakcinacijos poreikio būtina pasitarti su savo šeimos gydytoju, kuris gali atsakyti, ar esate pilnai paskiepytas nuo stabligės pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir ar šiuo metu jums reikalinga revakcinacija.

Lietuvoje nuo stabligės skiepijami 2, 4, 6 mėn. kūdikiai, sustiprinančios vakcinos dozės skiriamos 1,5 metų, 6 – 7 metų ir 15 – 16 metų vaikams. Kartoti skiepus nuo stabligės rekomenduojama kas 5–10 metų tam, kad būtų išlaikyta patikima organizmo apsauga nuo šios infekcijos.

Didesnė rizika susirgti stablige yra neskiepytiems asmenims, gavusiems nevisą vakcinacijos kursą, ar tiems, kuriems po paskutinio skiepo praėjo daugiau kaip 10 metų. Taip pat didesnė rizika užsikrėsti ir susirgti vyresniems žmonėms, nes jų tiek bendras imunitetas, tiek imunitetas prieš stabligę gali būti susilpnėjęs.

Persirgus stabligės infekcija apsauginis imunitetas neįgyjamas. Skiepai – viena efektyviausių stabligės profilaktikos priemonių. Kiekvienas turėtų gauti pradinį vakcinacijos kursą, kurį sudaro trys vakcinos dozės, kad susiformuotų apsauginis antitoksinio imuniteto lygis.

ULAC duomenimis, per pirmąjį metų ketvirtį stabligės atvejų neregistruota. Pernai buvo registruotas 1 stabligės atvejis, 2018 m. – 1 stabligės atvejis, kuris baigėsi mirtimi. 2017 m. Lietuvoje stablige sirgo trys žmonės, vienas – mirė. Visi sirgusieji nuo stabligės nebuvo skiepyti.

Stabligė - reta, labai sunki infekcinė liga, neretai pasibaigianti mirtimi, kurią sukelia stabligės bakterijos – Clostridium tetani, gaminamas specifinis egzotoksinas, pažeidžiantis nervų sistemą ir sukeliantis stiprius raumenų spazmus. Užsikrečiama iš dirvožemio sukėlėjo sporoms patekus į organizmą per žaizdą. Užsikrėsti stablige asmuo gali tiek esant giliai, tiek paviršinei žaizdai, ypač jei ji yra užteršta dirvožemiu (ypač pavojinga užteršti žaizdas sodo, daržo, ganyklų žeme). Sukėlėjas taip pat gali patekti per nušalusius, nudegusius audinius, gyvūnų įkandimus. Rizika susirgti stablige daugiau priklauso nuo žaizdos užterštumo žemėmis bei imuniteto būklės, nei nuo žaizdos dydžio.

Pirmieji ligos požymiai po užsikrėtimo dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių. Liga prasideda palaipsniui. Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, „tirpimas“ užkrato patekimo vietoje. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Pajutus pirmuosius ligos simptomus būtina kreiptis medicininės pagalbos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: stabligė
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas