Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Nėra lavono, nėra tyrimo

2012-07-27 14:19:22

Saulės spinduliai šviečia jums į akis, jau trečia diena jus kamuoja alinantis karštis. Jūs su šeima nuvykstate į Baltijos pajūrį, randate, kur pasistatyti automobilį, įsikuriate biraus ir švelnaus smėlio paplūdimyje. Laikas maudytis ir atsigaivinti. Po gero pusvalandžio vėsiame vandenyje ir žaismingų grumtynių su bangomis jūs ir jūsų šeima pasijuntate blogai. Jums visiems skauda pilvus, norisi vemti. Mažiausiam jūsų šeimos nariui, kuris maudėsi su keliais nereikšmingais nubrozdinimais ant kelio – dar blogiau. Gydytojai spėja, kad jis po 12-24 valandų gali mirti.

Žmogus maudosi jūroje

Mirtinas pavojus visai šalia?

Tai - visai ne išgalvotas scenarijus, o mokslininkų patvirtinta galimybė. Dėl klimato kaitos vis labiau šylanti Baltijos jūra tampa puikia vieta daugintis grėsmę keliančioms bakterijoms, remdamasi „Deutsche Welle“ rašo gazeta.pl. Esą tai tapo priežastimi, kad prie Baltijos jūros įsikūrusiose šalyse vis dažniau užfiksuojami choleros atvejai.

Vandenyje taip pat plaukioja bakterijos, galinčios sukelti karščiavimą ir kraujo užkrėtimą, galinčius net baigtis mirtimi. Globalinis klimato atšilimas veikia ne tik orus, bet ir įvairių ligų sukėlėjus Baltijos jūroje. Jau dabar vis daugiau prie jūros atostogaujančių ar gyvenančių žmonių „pasigauna“ bakterines infekcijas.

Šalia cholerą sukeliančio klasikinio choleros vibriono (Vibrio cholerae), šiltame jūros vandenyje netoli kranto veisiasi ir mirtinai pavojinga bakterija Vibrio vulnificus. Sveikam žmogui ji gali sukelti viduriavimą, vėmimą ir pilvo skausmus.

Tačiau jeigu šios bakterijos patenka į ant kūno esančias žaizdas ir pasiekia kraują arba asmens imunitetas nusilpęs, bakterija gali sukelti mirtiną grėsmę. Tuoj pat nesulaukęs medikų pagalbos ligonis gali mirti per 12-24 valandas.

Niekas nieko netiria?

VE.lt pabandė išsiaiškinti, ar Lietuvoje vykdomi tokie vandens tyrimai dėl galimybės užsikrėsti gyvybei pavojingomis ligomis.

Aplinkos apsaugos agentūros Jūrinių tyrimų departamento Hidrochemijos skyriaus vedėja Galina Garnaga patvirtino, jog vandens užterštumo gyvybei pavojingomis bakterijomis tyrimai nėra vykdomi.

„Matyt užsienio mokslininkai vandenį tyrė ieškodami būtent tų konkrečių bakterijų, o tai yra išskirtinis atvejis, Lietuvoje tokie tyrimai nėra atliekami“, - teigė ji.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centre VE.lt žurnalistams pavyko sužinoti, kad tokius tyrimus savivaldybės užsakymu galėtų atlikti nebent Nacionalinės visuomenės sveikatos centro laboratorijos Klaipėdos skyriaus specialistai.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centras laboratorijų pajūryje neturi ir nevykdo jokių Baltijos jūros vandens tyrimų.

Aiškinamės toliau. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro laboratorijos darbuotoja papasakojo, kad atliekami tik mikrobiologiniai tyrimai, pagal du numatytus parametrus – žarninių enterokokų skaičių 100 mililitrų vandens, o taip pat žarninių lazdelių skaičių 100 mililitrų vandens.

Paaiškėjo, kad kiti tyrimai, tiriantys pavojingas žmogaus gyvybei bakterijas, pagal higienos normas ir reikalavimus nėra atliekami.

Kas atsakys?

Tad natūraliai kyla klausimas, ar yra pagrindo bijoti užsikrėsti labai pavojingomis infekcijomis karštą dieną besimaudant pamėgtoje Baltijos jūroje? Ar tokiems individualiems tyrimams (ne)atlikti yra pagrindo ir argumentų? Pagaliau, ar turi išsipildyti pirmosios pastraipos scenarijus?

Tautvydas Lukaševičius

www.VE.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų