Antibiotikai – labai jautri vaistų grupė. Kartais būtina ir gelbstinti gyvybę, kartais – neracionaliai skiriama ir skatinanti bakterijų atsparumą bei vis didėjantį antibiotikams neatsparių infekcijų skaičių. Tačiau neracionalus antibiotikų skyrimas, pasirodo, gali turėti ir dar vieną, gana svarbų, neigiamą poveikį. Tai ypač aktualu Amerikos ir Vakarų Europos piliečiams, besiskundžiantiems nutukimu.
Naujausias Niujorko medicinos mokyklos tyrimas patvirtino įdomų faktą, apie kurį iki šiol buvo mažai šnekama. Pasirodo, dažnas ir neracionalus antibiotikų skyrimas vaikystėje ne tik didina bakterijų atsparumą infekcijoms, bet ir gali turėti įtakos vaiko vystymuisi bei augimui. Konkrečiau – neracionalus antibiotikų skyrimas ir dažnas vartojimas yra susijęs su masyvesniais kaulais, spartesniu jų augimu ir greitesniu svorio priaugimu jau suaugus. Ir tai – tik vienas iš neseniai pradėtų tyrimų apie kitą antibiotikų vartojimo pusę, ne tik bakterijų atsparumą.
Tyrimas buvo atliktas su gyvūnėliais, o apie jį rašoma internetiniame moksliniame leidinyje „Nature Communications“. Tyrimo metu pelytės buvo gydomos dviejų rūšių antibiotikais – populiariausiais iš tų, kurie šiuo metu yra skiriami vaikams Amerikoje. Tai populiarus tiek Amerikoje, tiek Lietuvoje plataus spektro antibiotikas amoksicilinas ir Amerikoje registruotas makrolidų grupės antibiotikas tilozinas. Vienai pelyčių grupei buvo duodamos atitinkamos antibiotikų dozės, kita pelyčių grupė antibiotikų negaudavo.
Rezultatai parodė, kad didesnės tilozino dozės yra susijusios su ilgalaikiais ir ryškiais efektais, kurie veikia kūno svorį. O amokslininas didžiausios įtakos turėjo spartesniam kaulų augimui ir ilgesnių kaulų formavimuisi. Abu antibiotikai gerokai paveikė natūralią laboratorinių gyvūnėlių mikroflorą.
Manoma, kad greitesnis svorio augimas priklausė nuo to, jog būdavo paveikiamos tam tikros žarnyno bakterijos, kurios normaliomis sąlygomis padeda susidoroti su riebiu ir kaloringu maistu. Be to, pastebėta, kad antibiotikai gali turėtu kumuliacinį efektą - kauptis organizme. Lygiai taip pat gali „kauptis“ ir neigiami padariniai. Nors tyrimas buvo atliktas su laboratoriniais gyvūnėliais, mokslininkai neabejoja, kad panašūs procesai vyksta ir žmogaus organizme. Šis tyrimas būtų puiki priežastis atlikti kitus tyrimus, kurie apimtų vaikų, gydytų šiais ir kitais antibiotikais, ligų istorijas ir sveikatos tendencijas.
Šaltinis:
Blaser MJ, Cho I, Yamanishi S, et al. Antibiotics in early life alter the murine colonic microbiome and adiposity. Nature. 2015.