Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Nesutinku, kad gydytojams reikia didinti algas(76)

Daiva Ausėnaitė, ievosnuomone.lt | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-06 16:05:40

Iš kelių žmonių gavau kažkokią peticiją, kur graudžiai rašoma, kokie vargšai medikai, kad jie daug mokėsi ir taip mažai gauna, kad turi imti kyšius, nes kitaip skursta arba turi dirbti per du darbus. Jeigu algos nebus pakeltos, tai jie darys ten nedarbo mitingą arba iš viso išvažiuos dirbti į užsienį.

© Fotolia.com

Žinokit, tai yra melas, kad medikai skursta ir kad jie vargšai. Aš paargumentuosiu ir subjektyviai pasamprotausiu remdamasi asmeniniais stebėjimais.

Medikai mokosi 10 metų. Šitas argumentas kelia didelį pyktį. Bet kokios kitos profesijos žmogus irgi mokosi nemažai. Pavyzdžiui, jeigu pasirenka neakivaizdinį skyrių – mokosi 5 metus. Tiek ir aš mokiausi žurnalistikos. Paskui dar, sakykim, magistratūra 2 metai. Tada gal dar doktorantūra – dar 3 metai. Štai tau ir 10 metų, o esi tik koks psichologas ar filosofas su geru išsilavinimu. Bet tau niekas nemoka 1700 eurų į rankas. Todėl nereikia čia pasakoti apie tai, koks žygdarbis mokytis 10 metų.

Medikai dirba su žmonėmis, tai labai atsakinga. Su žmonėmis dirba kiekvienas, kuris sėdi klientų aptarnavimo skyriuose. Žmonės ten irgi kažko klausia, kažko nori, reikia greitai spręsti jų problemas ir reikalaujama imtis atsakomybės, nes kitaip bus parašytas skundas viršininkui. Manyčiau, kad tie „už langelių“ sėdintys specialistai patiria ne mažesnį stresą dėl nuolatinio bendravimo su žmonėmis nei medikai. Ir gauna jie daugiausiai kokius 600 į rankas. O smegenis jiems „kruša“ tie klientai ne prasčiau nei pacientai.

Medikai dirba per du darbus. Tai čia tik asmeninis gobšumas! Visi taip elgtųsi, jeigu matytų, kad darbe nuo 7 ar 8 val. ryto iki 14 val. gauni 1700 eurų, o paskui dar lieka pusė dienos. Tai ko pasikeisti valstybinės įstaigos chalato į chalatą su logotipu ir dar padirbėjus nuo 15 val. iki 20 val. gauti dar 1700 eurų, o gal ir daugiau, nes visgi čia privati įstaiga. Ir taip per mėnesį turi sau kažkur 3500 eurų. Tada jau gali turėti sąžinės ir neimti kyšių. Arba gali neiti dirbti privačiai ir kyšių būdu „užsidirbti“ tą pusantro tūkstančio euriukų. Bet tai yra gobšumas! Man viena poliklinikos gydytoja, kai klausiau, kodėl nedirba privačiai, nuoširdžiai pasakė, kad jai užtenka tiek, kiek moka poliklinikoje. Manau, ji buvo negobši.

Automobilių paradas prie Santaros klinikų, ten, kur gydytojų mašinų stovėjimo aikštelė, verčia abejoti tuo, kad jie vos suduria galą su galu.

Medikai priversti imti kyšius, nes jiems per mažai moka. Na tikrai labai sunku išgyventi už pusantro tūkstančio eurų, ypač Vilniuje. Net ne skyrių vadovai sugeba išvažiuoti atostogų į šiltus kraštus du kartus per metus, kai žmona nedirba, o visą šeimą išlaiko tas vienintelis gydytojas. Automobilių paradas prie Santaros klinikų, ten, kur gydytojų mašinų stovėjimo aikštelė, verčia abejoti tuo, kad jie vos suduria galą su galu. Ir savaitę iki algos valgo tik perlines kruopas, nes vien į darbą tuo automobiliu atvažiuoti kainuoja nepigiai. Ten gi ne dujos ir ryja tie džipukai ne kaip kokia audi. O dar vienas sunkiai paslepiamas „biednumo“ įrodymas – antrinio lygio gydytojų moterų papuošalai. Atkreipkite dėmesį – jokios pigios bižuterijos. Tik nedidukai, bet gerai matomi tokie deimančiukai, apvalučiai perlai – ant rankos žiede, ant pakabuko ir auskariukuose. Viskas suderinta, atrodo kukliai ir yra laabai brangu!

Aš nemėgstu žiūrėti į svetimas pinigines, aiškintis, kaip ten leidžiami svetimi pinigai, bet sutikite, kai jie patys užvedė kalbą apie „sunkią savo finansinę padėtį“, tai labai norisi pažiūrėti, tai kiek ten pinigų byloja apie sunkią padėtį.

Kažkur 3500 eurų į rankas. Čia tiek gauna darbštus antro lygio medikas. O jeigu dar jo žmona medikė, tai jie per mėnesį gali turėti ir 7000 eu. O jeigu jie dar kokį kyšį paima už tai,kad duoda siuntimą į sanatoriją ar išrašo nedarbingumo lapelį akivaizdžiai nesergančiam – tai čia jau „arbatpinigiai“, nuo jų net mokesčių mokėt nereikia.

Kai matai tokius skaičius, paskui pasižiūri į savo gyvenimą, savo artimiausią aplinką ir kažkaip norisi pakramčius lūpas taip santūriai paklausti – o tai jūs neachrenelinot?

Manau, tokios algos yra verti greitosios pagalbos skyriuose dirbantys medikai, kuriems reikia gelbėti gyvybes, kai žmogus patiria insultą, infarktą, iš jo bėga kraujas, jam kas nors lūžo. O ne tie, kurie per dieną rutiniškai išrašinėja receptukus, siunčia tyrimams, paskui tuos tyrimus greitai peržiūri ir dar receptukų išrašo. Greitosios pagalbos tarnyboje dirbantys medikai ir operacinėse, slaugos skyriuose dirbančios slaugytojos nusipelnė algos pakėlimo, bet reikšmingo pakėlimo, nes reikia mokėti pirmu atveju už visas žmogaus psichikos ribas viršijantį stresą, o slaugytoju atveju už tai, kad jos atlieka daug darbų (kilnoja, prausia, gydo pragulas), tame tarpe ir psichologo darbą, kai vienintelės žmogų ramina, laiko už rankos, šypsosi, kai pačioms visai nelinksma.

Jie sako, kad išvažiuos dirbti į užsienį? Tegul važiuoja. Dabar visi gąsdina išvažiavimu. Čia žmogaus pasirinkimas, kur nori, ten ir gyvena. Slaugytojos jau turi teisę išrašyti receptus, šeimos gydytojai puikiai diagnozuoja. Išsiversime kaip nors be tų antro-trečio lygio darbštuolių-gobšuolių-priverstinių kyšių ėmėjų.

Kodėl reikia didinti algą tai, kuri po universiteto daugiau nė karto neskaitė kokio naujo mokslinio tyrimo? Kodėl reikia didinti algą tiems, kuriems net ir padidinus dar vis tiek norėsis imti kyšius?

Kokia įvairi yra medikų bendruomenė, kaip skirtingai kiekvienas įdeda pastangų į savo darbą, o algą didinti visiems vienodai? Kodėl reikia didinti algą tai, kuri po universiteto daugiau nė karto neskaitė kokio naujo mokslinio tyrimo? Kodėl reikia didinti algą tiems, kuriems net ir padidinus dar vis tiek norėsis imti kyšius, nes taip įprasta ir tokia yra „tvarka“? Mažesniuose miestuose žmonės net žino, kuris ten -auskas visuomet ima kyšius, o kuris geras, gydo šiaip. Didinti algą ir tam -auskui, ir tam geram vienodai? Kodėl reikia didinti algą gydytojui, kuris nemaloniai bendrauja su žmogum, kartais net apšaukia, žiūri iš aukšto, nesuteikia informacijos, kad žmogui kažkas priklauso nemokamai, nesuteikia kompensuojamų priemonių, kurios žmogui priklausytų pagal ligą? Kodėl tokiems reikia didinti algas?

Aš tos peticijos nepasirašysiu, nes nesutinku, kad visiems gydytojams reikia didinti algas.

ievosnuomone.lt

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: atlyginimai
Kategorijos: Nuomonė
skaityti komentarus (76)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų