Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Net 83 proc. patyrusių radiologų rentgeno nuotraukoje nepastebėjo gorilos

technologijos.lt | 2013-02-14 10:37:42

Atrankinio aklumo teorijoje nagrinėjamas unikalus psichinis fenomenas, kai, sutelkę dėmesį į vieną aspektą, nepastebime begėdiškai akivaizdžių kitų to paties regimo objekto aspektų. Pasirodo, taip klysti gali ir… patyrę medikai. Net 83 proc. radiologų rentgeno nuotraukoje nepastebėjo gorilos.

Nuotrauka
Rentgeno nuotrauka. © npr.org (technologijos.lt)

Bostono „Brigham and Women`s Hospital“ ligoninės kognityvinius procesus tyrinėjantys psichologai Treftonas Driu, Melisa Vo ir Džeremis Vulfas (Trafton Drew, Melissa Vo and Jeremy Wolfe) atliko eksperimentą, kurio metu paprašė 24 profesionalių ir patyrusių gydytojų-radiologų (medikai, analizuojantys rentgeno nuotraukas, magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos duomenis ir pan.) atlikti vieną užduotį. Tą pačią užduotį buvo paprašyta atlikti ir eilinių žmonių (eksperimento kontrolinė grupė).

Eksperimento metu speciali aparatūra sekė eksperimento dalyvių žvilgsnį ir akių judesius. O eksperimento dalyviai ekrane tuo metu stebėjo penkių pacientų kompiuterinio tomografo nuotraukų rinkinius, kuriuos sudarė šimtai krūtinės ląstos nuotraukų. Kiekvieno paciento krūtinės ląstoje (tiksliau, plaučiuose) buvo apie 10 mazgelių (mažų plaučių vėžio indikatorių). Radiologų buvo paprašyta tuos mazgelius spustelėti ekrane su pele.

Paskutinėje nuotraukoje tyrėjai viename plautyje patalpino nedidelę gorilą. Jie norėjo išsiaiškinti, ar į mazgelius dėmesį sutelkę radiologai paskutiniame kadre pastebės aiškiai matomą ir akivaizdžią plaučių anomaliją – beždžionę. Gorila plaučio silueto atžvilgiu nebuvo didelė (degtukų dėžutės dydžio), bet gerokai (apie 48 kartus) didesnė už ieškomus mazgelius.

Užbaigus studijuoti kompiuterinio tomografo nuotraukas tiek laiko, kiek jiems reikėjo, tyrėjai radiologų pasiteiravo: „Ar paskutiniuose kadruose nepastebėjote ko nors neįprasto?“. Po to – „O paskutiniame kadre?“. Ir galiausiai – „Ar paskutiniame kadre matėte gorilą?“.

Įdomu tai, kad žvilgsnio sekimo aparatūra aiškiai rodė, kad daugelis tų, kurie gorilos nematė, eksperimento metu žiūrėjo tiesiai į ją.

Ko galima pasimokyti iš šio eksperimento? Ne, radiologų nepastabumas čia niekuo dėtas. Eksperimentas atskleidė, kad atrankinio aklumo fenomenas (angl. – „change blindness“) būdingas ne tik įprastiems žmonėms, bet ir aukštos kvalifikacijos specialistams. Mat, kaip byloja eksperimento rezultatai, net 83 proc. radiologų nei gorilos, nei apskritai kokios nors anomalijos paskutiniajame kadre nematė. Jei tai būtų ne gorila, o auglys… Verta susimąstyti?

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: dėmesys
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų