Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Netikėtas skausmas ir karščiavimas – didžiausios vasarotojų baimės

Ligita Sinušienė | 2013-08-06 00:01:54

Ruošdamiesi atostogoms poilsiautojai labiausiai bijo netikėto skausmo ir temperatūros. Tai rodo „Vakarų Lietuvos medicinos“ apklausa Palangos promenadoje – J. Basanavičiaus gatvėje.

Palanga
Vykdami ilsėtis į Palangą, vasarotojai dažniausiai apsirūpina skausmą ir karščiavimą malšinančiais vaistais. Redakcijos archyvo nuotr.

Tarp svarbiausiųjų - paracetamolis

Vaistus nuo skausmo vasarotojai pamini pirmiausia, paprašyti išvardinti medikamentus, kuriuos įsideda vykdami poilsiauti. Taip pat tarp pirmaujančiųjų medikamentų garbinga vieta atitenka ir vaistams nuo karščiavimo. Pastarųjų ypač stengiasi nepamiršti jaunos šeimos, atostogaujančios su mažamečiais vaikais.

Iš Šiaulių rajono į vaikų sanatoriją atvykusi slaugytoja Raimonda Leistrumienė su vyru Vidu ir keturmečiu sūnumi Emiliu į rankinę įsimetė paracetamolio, ibumetino ir nuo viduriavimo „Smektos“. Moteris sako, kad būdama slaugytoja būtiniausių vaistų visada nešiojasi.

Ibumetinas, ibuprofenas ir paracetamolis – šie vaistai sudaro Jūratės iš Rumšiškių vaistų krepšelį atostogų metu.

33-ejų metų kaunietė Kristina, su šeima atvykusi į pajūrį tik vienai dienai, šalia nuskausminamųjų nepamiršo ir Tavegilio nuo alergijos, angliukų, peroksido – žaizdai praplauti, jei kartais kuris nors susižeistų.

Jauna šeima iš Baltarusijos labiau rūpinosi vienerių metukų dukrelės sveikata: įsidėjo dantų gelio dantenoms nuraminti dygstant pirmiesiems dantukams, lašelių nuo skausmo, vaistų nuo alergijos ir karščiavimo. Sau jaunieji tėvai įsidėjo nuskausminamųjų medikamentų ir aktyvintos anglies.

Senoliai rūpinasi širdimi

Pensinio amžiaus poilsiautojai pasirūpina medikamentais širdies, kepenų, skrandžio veiklai pagerinti.Tokius vaistus išvardijo 75 m. Eugenija iš Joniškio, Palangoje vasarosianti iki šeštadienio. Kasmet po du kartus atvykstanti į didžiausią šalies kurortą joniškietė sako niekada su vietos gydytojais nesusidūrusi. „Jei pasijuntu blogai, sūnus atvažiuoja ir parveža mane namo. Juk vietos gydytojai nieko gero nebepadarys“, - kalbėjo portalo pašnekovė.

73-ejų m. Danutė iš Žemaičių Kalvarijos nepamiršta vaistų „nuo širdies ir nuo nervų“. Dešimčia metų už ją vyresnė sesuo Zita iš Mažeikių „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė anksčiau niekada vaistų per atostogas nepasiimdavusi, bet susirgus cukralige ir gliaukoma jų prireikia. „Bet aš juos pamirštu, o daktarai sako, kad aš nenoriu vaistų gerti“, - atviravo senolė.

Prie jūros nemąsto apie ligas

Tačiau ketvirtadalis iš J. Basanavičiaus gatvėje kalbintų vasarotojų planuodami atostogas apie ligas net negalvoja ir vaistais neapsikrauna. „Tikime, kad prie jūros nesirgsime. O jei kas – čia yra vaistinių“, - jų požiūrį puikiai atspindi iš Panevėžio penkioms dienoms į kurortą atvykusi 59-erių metų Vida.

Apie vaistus pajūryje nemąsto ir į Švediją emigravę 23-ejų Jonas ir 22-ejų Aliona. Tačiau kartą-du per metus jie grįžta į Lietuvą ir vaistų čia visada prisiperka. „Nes ten be recepto nieko negausi“, - paaiškina.

Trejus metus svetur gyvenantys mūsų tautiečiai jau gali palyginti Švedijos ir Lietuvos sveikatos sistemas: „Patys sunkiai nesergame, nebent kartais išgeriame vaistų nuo skausmo, bet yra tekę dar metų neturintį vaiką vežti pas gydytojus. Temperatūra buvo aukšta – 39,5 – bet gydytojas mums pasakė: „Nieko baisaus“. Ir liepė gerti arbatas. Nuo temperatūros skyrė žvakutes. Vaistų jokių neišrašė. Apskritai mūsų vaikas antibiotikų dar nėra gavęs. Ten visada siūlo gydytis arbatomis. Čia, Lietuvoje, gal ir per daug vaistų išrašo, o Švedijoje – gal ir per mažai. Nors kartais galvoji, kad galbūt tai ir gerai“, - kalbėjo jauna pora.

Baltarusijos chirurgui kyšis už vizitą – 50 dolerių

J. Basanavičiaus gatvėje sutikti svečiai iš svetur - 26-erių Natalija bei 28-erių Dmitrijus - mielai papasakojo apie gydymąsi Baltarusijoje. Čia galima rinktis valstybinį arba privatų gydymąsi. Sutuoktiniai paprastai renkasi susimokėti ir gauti malonesnį bei greitesnį aptarnavimą, nei laukti ilgose eilėse. „Privačiai dirbančių gydytojų ir požiūris į pacientą kitoks, nei priimančių su siuntimais“, - sakė Natalija.

Paklausti apie kyšius daktarams, abu nusijuokė ir Dmitrijus papasakojo, kad besigydanti jo mama už kiekvieną vizitą pas chirurgą onkologą mokėjo po 50 dolerių. „Nes chirurgai – tik valstybiniai, privačiai dirbančių nėra. Ne visi specialistai priima mokamai“, - pasakojo baltarusiai.

Latvijos vaikams siuntimo pas okulistą nereikia

Šiomis dienomis Palangoje vieši ir 71-erių m. pediatrė iš Latvijos Larisa. Močiutę esant gydytoją žurnalistei išdavė anūkė, už ką buvo net išbarta. Tačiau tuoj pat ponia Larisa su šypsena paaiškino: „Ji išplepėjo ir šeimininkei, pas kurią apsistojome, o juk per atostogas norisi ilsėtis – ne dirbti“.

Anūkei jokių medikamentų neįdėjusi, tik sau – nuo hipertonijos. Iš pradžių nelabai kalbi moteris vis dėlto atsivėrė ir šiek tiek supažindino su vaikų gydymu Latvijoje: „Vaikams iki 18 m. gydymas yra nemokamas, taip pat – ir odontologinis. Išskyrus, jei tenka gydytis pas ortodontą – dėtis dantų plokšteles ir pan. Visus siuntimus pas specialistus išrašo šeimos gydytojas. Siuntimai vaikams nereikalingi tik pas okulistą ir chirurgą. Į šiuos gydytojus galima kreiptis tiesiai“.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų