Mokslininkai tvirtina, kad darbas prie sujaukto stalo gali padidinti žmogaus kūrybingumą. Anot jų, netvarka stimuliuoja naujas idėjas. O darbas tvarkingoje aplinkoje skatina sveikesnę mitybą ir kilnumą.
Tyrimą apie tvarkos įtaką žmonėms atliko psichologė Kathleen Vohs su mokslininkų komanda. Buvo tiriamas žmonių elgesys jiems dirbant tvarkingoje arba sujauktoje aplinkoje.
Pavyzdžiui, tyrimo dalyviai turėjo pasirinkti arba naują produktą, arba seniai žinomą. Tie, kurie dirbo netvarkingoje aplikoje, buvo labiau linkę rinktis naujus daiktus. Tai rodo, kad netvarkinga aplinka lemia mažiau įprastus sprendimus.
„Netvarka lemia kūrybingumą. O dėl tvarkingos aplinkos žmonės yra linkę daryti gerus darbus, pavyzdžiui, nenusikalsti, nešiukšlinti, būti kilnesni“, – aiškina profesorė.
Vieno eksperimento metu tyrimo dalyvių buvo prašoma jų darbo aplinkoje užpildyti klausimyną. Vieni tai darė švarioje ir tvarkingoje vietoje, kiti – netvarkingoje aplinkoje, kur mėtėsi popieriaus lapai ir biuro priemonės. Po šios užduoties tiriamiesiems buvo suteikta galimybė paaukoti labdarai, užkandžiauti šokoladu arba obuoliu.
Tvarkingas biuras lėmė, kad žmonės labdarai paaukojo daugiau pinigų, be to, užkąsti jie rinkosi obuolį, o ne šokoladinį batonėlį.
Tačiau, netvarka taip pat turi privalumų, rašo „The Telegraph“. Kito ekspertimento metu tyrimo dalyvių buvo prašoma sugalvoti kuo daugiau naujų būdų, kaip galima panaudoti stalo teniso kamuoliukus.
Tiek švarioje, tiek netvarkingoje aplikoje buvę dalyviai sugalvojo panašų skaičių naujų kamuoliuko panaudojimo būdų, tačiau tie, kurie buvo sujauktame kambaryje, pateikė kūrybingesnių pasiūlymų.