Naisiai (Šiaulių rajonas) praėjusį savaitgalį, liepos 14 – 15 dienomis, sukvietė šeimas į festivalį be alkoholio „Naisių vasara“. Šis festivalis vyko jau trečią kartą ir yra išskirtinis, nes propaguoja galimybę švęsti be svaigalų, jo metu nepardavinėjamas ir nevartojamas alkoholis. Į jį atvyko ir nevyriausybinių organizacijų vadovai, kurie šių metų pavasarį pasirašė memorandumą „Dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“, į jį atsižvelgdamas Seimas 2013 metus paskelbė Sveikatingumo metais.
Nevyriausybinių organizacijų vadovai ir atstovai aptarė, kokie galėtų būti kitų metų sveikatos, sveikatinimo ir sveikatingumo akcentai. Nutarta, kad kiekvienas mėnuo būtų skirtas tam tikrai temai paryškinti ir puoselėti. Pavyzdžiui, mėnuo „Sveika pradžia“ skiriamas nėštumo ir gimdymo laikotarpio sveikatos aspektams aptarti ir spręsti, kiti mėnesiai - mitybos, fizinio aktyvumo, aplinkos švarai, priklausomybių prevencijai, vaikų ir jaunimo sveikatai, šeimai, sveikai senatvei, dvasinei ir psichinei darnai bei sveikatai ir pan.
Pagal Seimo nutarimą Vyriausybė yra įpareigota iki spalio 1 dienos sukurti 2013 m. sveikatingumo programą kartu su Nacionaline sveikatos taryba ir nevyriausybinėmis organizacijomis. Birželio 29 d. ministro pirmininko pavedimu Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis ministerijoms nurodė paskirti atstovus į Andriaus Kubiliaus potvarkiu sudaromą darbo grupę dėl Sveikatingumo metų visuomenės sveikatos stiprinimo programos parengimo. Labai svarbu, kad į šią darbo grupę įtraukta daugiau ministerijų, o ne tik Sveikatos apsaugos ministerija. Tokiu sprendimu parodoma, kad sveikatos puoselėjimas yra valstybinis prioritetas ir išskirtinė bei pirminė atsakomybė.
Nevyriausybininkai jau turi daug ką pasiūlyti Sveikatingumo metų programai, ruošiamai kartu su Vyriausybe. Įžanginiai renginiai prasidės jau šių metų lapkričio mėnesį. Kaune į LR Prezidento „Lietuvos sveikuolis“ taurės įteikimą bus pakviesta Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, kad sveikiausiems žmonėms amžiaus grupėse ir organizacijoms bei sveikuolių klubams, kurie daugiausiai išugdė sveikų žmonių, įteiktų Prezidento taures. Beje, keista, kad šį taurė įteikiama jau 15 metų, tačiau dar nė karto ji nebuvo įteikta pačių šios taurės šeimininkų – prezidentų. Viliamasi, kad Sveikatingumo metų proga tradicijos keisis. Nevyriausybininkai jau užmezgė ryšius ir su Lietuvos pramonininkų konfederacija, kuri taip pat turi unikalią galimybę prisidėti prie sveikesnės Lietuvos kūrimo.
Nevyriausybinių organizacijų pradėta tradicija nuo 2010 metų kasmet rudenį rengti konferencijas sveikatos politikos tema Seime tęsiama. Šiemet ši konferencija lapkričio 19 d. bus įžanginė į Sveikatingumo metus ir rengiama bendradarbiaujant su Nacionaline sveikatos taryba. Konferencijoje dalyvaus pasaulio mastu garsių pasiekimų turinti Suomija, šioje šalyje vykdyto Karelijos projekto vadovas prof. Pekka Puska. Karelijos projekto metu kraujagyslių ligų pavyko sumažinti net 85 proc. Kaip pasisekė tai padaryti valstybiniu mastu, P. Puska atvyksta pasidalinti su mūsų šalies žmonėmis. Visuomenininkai viliasi, kad šis pavyzdys bus pritaikytas Lietuvoje ir įvykdytas pasiekiant tokių pačių rezultatų kaip Suomijoje. Tam startas bus Sveikatingumo metai. O jų šūkis gali būti Vilhelmo Storostos (Vydūno) žodžiai: “Žymiai svarbiau sveikatą tausoti ir stiprinti nei ligas gydyti”.
Kad Sveikatingumo metai yra startas labai rimtoms permainoms sveikatos politikoje pačiu aukščiausiu valstybės lygiu, pritarė Lietuvos sveikos gyvenseno ir natūralios medicinos rūmų prezidentas prof. Algimantas Kirkutis, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas doc. Aurelijus Veryga, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis, Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovas Juozas Dapšauskas ir kiti Sveikatingumo, sveikatinimo ir sveikatos metų iniciatoriai, dalyvavę susitikime.
Juozas Dapšauskas