Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Nijolė Goštautaitė Midttun. Socialinė alaus funkcija: vaikams ir sportininkams (1)

Nijolė Goštautaitė Midttun | 2015-09-11 12:15:58

Lietuvos gyventojų akivaizdžiai mažėja, tik nemažėja šalyje išgerto alkoholio kiekis. Kiek pripila alkoholio pramonė, tiek ir susigeria. Piliečiai, atrodo, stengiasi gerti mažiau: labiau rūpinasi sveikata, dažniau piktinasi girtais vairuotojais, daugiau kreipiasi gydytis dėl alkoholio priklausomybės, žalingo vartojimo. Vyresni piliečiai sakosi nebeturintys už ką gerti, ir sveikatos nebėr. Sveikesniems išvažiavus, likusieji išgeria mažiau. Ir vis tiek stabiliai svirduliuojame ties 15 l gryno alkoholio kiekvienam vyresniam nei 15-os metų piliečiui.

Nijolė Goštautaitė Midttun
Nijolė Goštautaitė Midttun. Redakcijos archyvo nuotr.

Pasižiūrėjus į alkoholio reklamą, putojančią informaciniuose portaluose, aiškiau, kieno gerklėn srautą kreipia alkoholio gamintojai. Ne gudobelių ekstraktas apdainuojamas internete. Ten reklama skirta vaikams ir jaunimui, nes būtent juos reikia įtikinti, kad alkoholinis gėrimas pravers kiekvienam gyvenimo atvejui. Suaugusieji geria neraginami, džiūgauja, kad reklama jų neveikia, ir mūru stoja ginti alkoholio gamintojų pelno. Visada rasis atsakingas suaugęs, kuris pasiūlys atšaukti draudimą vartoti alkoholį kariniuose daliniuose ir gins lakūnų teisę būti mažiau blaiviems nei sunkvežimio vairuotojai.

Televizijoje ir sporto renginiuose įžūliai demonstruojama nealkoholinio alaus reklama, apeinant draudimą reklamuoti alkoholį vaikams ir sporto renginiuose.

„Galimybe nealkoholinį alų reklamuoti per televiziją ar radiją bet kuriuo paros metu nepiktnaudžiaujame, nes tai gali būti suprasta kaip bandymas „apeiti“ alkoholio reklamos draudimo nuostatas“, - „Verslo žinių“ straipsnyje (2015-08-09) cituojamas UAB „Švyturys-Utenos alus“ korporatyvinių reikalų direktorius D. Smailys. Supranta, kad apeidinėja, ir džiaugiasi, kad sekasi tai darytidėl Lietuvos įstatymų spragų. Primena tabako pramonės vidinius raštus, įvardijančius tabako reklamos taikinį: jauni, juodi ir kvaili. Priminkite, kam skirta alaus reklama? Tikriems vyrams?

Tame pačiame straipsnyje M. Horbačiauskas, Kauno alaus daryklos „Volfas Engelman“ vadovas, pasako daugiau: „Galime tik pasidžiaugti, kad „Švyturys“ tai daro. Jų reklamos atkreipia dėmesį į visą segmentą, todėl išlošia visi rinkos dalyviai“. Segmentas – tai alus.

DNB/NIKE bėgime „Werun Vilnius“ gegužės mėnesį nealkoholinį alų finiše dalino visiems. Logiška. Vaikus reikia įpratinti prie skonio, nes ūgtelėjusiems reikės privalomai išgerti prieš krepšinį, po jo ir per krepšinį. Kad nepraretėtų žalingai geriančių vidutinio amžiaus vyrų populiacija. Nuo nealkoholinio alaus vaikas neapsvaigs, galvos neskaudės, tėvai ir mokytojai nebars, policija nesikabinės. Įpras prie skonio, kad gali gerti kiek nori, be pasekmių. Pramonei patogu: sveikas, apmokytas, išlavinto skonio vartotojas su „perspektyva“. Sakote, čia jūsų vaikas? Tai ir pasirūpinkite juo, kai grįš išgėręs to „tikro“.

Netrukus „Danske“ bėgimas, kurio lankstinuke išvardinta 12 dalyvavimo Vilniaus maratone privalumų: viena iš jų – po finišo jėgas atgauti padės „Švyturio“ baltas nealkoholinis alus. Sportininkams ir jų vaikams?

„O ką daryti?“ - skėstelite rankomis? Pakartokime dar kartą: reikia didinti kainą, mažinti prieinamumą ir visiškai uždrausti alkoholio reklamą. Ir akivaizdžią, ir netiesioginę. Taip, kaip draudžiama tabako reklama, kurios niekas nepasiilgsta. Taip, kaip jau kartą buvo uždrausta, bet alkoholio lobistų pastangomis atšaukta likus savaitei iki draudimo įsigaliojimo. Taip, kaip dabar mėginama atšaukti prekybos alkoholiu degalinėse draudimą. Tose 17-oje degalinių, iš kurių tik trijose nepilnamečiui nepardavė alkoholio.

Kol politikai susikaups ir uždraus alkoholio reklamą, pasijutę nepatogiai prekiaudami vaikų sveikata ir ateitimi, kviečiu bėgančius ir nebėgančius pasakyti organizatoriams finiše, kad bankui netinka draugauti su neetiškomis bendrovėmis. Lietuvos įstatymai aiškiai draudžia sieti alkoholį ir sveikatą, sportą, reklamuoti alkoholį vaikams. Dangstykis nesidangstęs figos lapeliu: „nealkoholinis“ – tai „Švyturio“ alus. Tai produkcija, į kurią nenorite įminti bėgdami gatvėmis. Būtų gerai, kad ir bankas tai suprastų, vaikų darželiais besirūpinanti savivaldybė pastebėtų. Šaunu būtų sulaukti politikų, palaikančių ne kosmetines, bet mokslo įrodytas kontrolės priemones, ir pagaliau uždraustų nuodyti vaikų ateitį alkoholio reklama. O kol kas bent finiše pasakykite „ačiū, ne“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Prie šventinio stalo – su klausos sutrikimą turinčiu artimuoju: kaip išvengti klaidų?
Kalėdas būtų galima pavadinti smagių pokalbių, nuotaikingų istorijų, šiltų žodžių apsikeitimo švente. Ir ne veltui &ndas...
Kad virškinimo negalavimai neapkartintų švenčių
Gražiausių metų švenčių maratonas ir jaukūs susitikimai su šeima bei draugais dažnai yra neatsiejami nuo skalsių ir sunk...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų