Rūkymas jau seniai žinomas kaip daugelio ligų rizikos veiksnys. Naujasis tyrimas, publikuotas „The Journal of Physiology“, patvirtino, kad nikotinas, su kuriuo vaikas susiduria dar prieš gimimą ar po jo, gali sukelti klausos sutrikimus.
Tabako ir nikotino vartojimas neigiamai veikia vaisiaus vystymąsi, gali sąlygoti priešlaikį gimdymą, mažą naujagimio svorį ar net jo mirtį. Nepaisant viso to, Ligų kontrolės ir prevencijos centras (The Centers for Disease Control and Prevention, CDC) skelbia, jog paskutinius tris nėštumo mėnesius rūko 10 proc. moterų. Sakoma, kad e-cigaretės yra saugesnis pasirinkimas, nes jose mažesnė nikotino ir kitų kenksmingų cheminių medžiagų koncentracija. Vis dėlto CDC atstovai perspėja apie e-cigarečių žalą kūdikiui: jeigu jose yra nikotino, vis tiek sutrikdomas smegenų ir plaučių vystymasis.
Naujasis tyrimas, vykdytas Vokietijoje, nagrinėja, kokį poveikį nikotinas turi ne tik besivystančiam vaisiui, bet ir naujagimiui. Pasitelkiant laboratorines peles, bandyta išsiaiškinti, kaip paveikiama klausa. Nėščios pelės buvo girdomos vandeniu su tokiu nikotino kiekiu, kokį gauna daug rūkantys žmonės. Gimus šių pelių palikuonims, šie iki trijų savaičių gavo nikotino su motinos pienu, o nikotino kiekis atitiko tą, kurį gauna pradinukas, kurio aplinkoje rūkoma. Analizuotas jaunų pelių smegenų aktyvumas (nervinio impulso perdavimo greitis), o gauti rezultatai palyginti su tokio pat amžiaus pelių, niekada nesusidūrusių su nikotinu, rezultatais. Pastebėta, kad pelių, veiktų nikotinu, smegenyse klausos signalai perduodami ženkliai lėčiau ir mažesniu tikslumu. Taigi galima teigti, kad nikotinas lemia klausos sutrikimus vaikams, kurių motinos nėštumo metu rūkė.
„Mes negalime pasakyti, kokia dalis klausos sistemos yra paveikiama nikotino. Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad išsiaiškintume suminį nikotino poveikį ir jo sukeliamus molekulinius pokyčius, paveikiančius nervų ląstelių funkcijas. Tačiau jei būsimoji motina nėštumo metu rūkė, o vėliau jos vaikas turi mokymosi sunkumų, reikėtų ištirti jo klausą“, – komentavo mokslininkai.
Tai pirmasis tokio pobūdžio tyrimas, ieškantis sąsajų tarp nikotino ir klausos. Suprantama, kad toks ryšys nulemia ir daugiau problemų: kalbos sutrikimus ir mokymosi sunkumus, o vėliau – skurdžius bendravimo įgūdžius, prastus akademinius pasiekimus ir socialinę atskirtį.