Klausimas. Penkerius metus naudojausi klausos aparatu, jis nusidėvėjo, norėjau pasikeisti į naują ir labai nustebau, kad man aparato iškart nepakeitė, o vėl įrašė į laukiančiųjų eilę. Kaip taip gali būti?
Atsako gydytojas otorinolaringologas surdologas Dainius Guzevičius
Kurie pacientai gali šiuo metu atsiimti klausos aparatus?
Kiekvienais metais gali būti perkami vis kitų modelių klausos aparatai, todėl mes Klaipėdos regioniniame surdologiniame kabinete pacientams juos žymime grupėmis – I, Ia, II, III ar IV. Šiuo metu kaip tik ir išduodame klausos aparatus tiems, kurie eilėn buvo įrašyti iki 2011 metų vidurio. Šiuo metu apie pusė gautų klausos aparatų jau yra atiduota pacientams.
Mūsų skaitytojas, paklausęs apie klausos aparatus, pasakojo, jog anksčiau atėjęs išsitirti dėl blogos klausos, galėdavo tą pačią dieną gauti klausos aparatą. O dabar jau tenka laukti eilėse. Ką galėtumėte atsakyti?
2003-2006 metais dėl blogesnės klausos į gydytojus kreipdavosi tris kartus mažiau žmonių nei pastaraisiais metais. Tada būdavo išrašoma tik apie 350 klausos aparatų. Taip pat anuomet iš Valstybinės ligonių kasos (VLK) būdavo gaunama realiai daugiau aparatų nei buvo išrašoma. To reikėjo, nes dešimtajame dešimtmetyje pakeitus klausos aparatų išdavimo tvarką (nebe parduotuvėse (optikose), o regioniniuose surdologiniuose kabinetuose), laukiančiųjų eilė vienu metu padvigubėjo. Be to, įtakos turėjo dar pora veiksnių. Iš biudžeto skiriamų lėšų klausos aparatams pirkti kiekis nedidėjo, o VLK pakeitė pacientų naudai konkurso specifikacijas, todėl suaugusiems neprigirdintiesiems jau būdavo išduodami angliški, daniški, šveicariški ar vokiški klausos aparatai – išaugus perkamų klausos aparatų kainoms jų būdavo nuperkama vis mažiau. Susumavus gautųsi daugiau nei tūkstantis laukiančiųjų, o jei dar pridėsime per šiuos metus eilėn įtrauktus pacientus, tai jų būtų tiek, kiek buvo gauta klausos aparatų per pastaruosius 3 metus kartu sudėjus. Tačiau būna, kad ne visi įtraukti eilėn atvyksta atsiimti klausos aparato, nes jį įsigyja savo lėšomis arba tiesiog jo nebesulaukia.
Kodėl, jūsų nuomone, taip smarkiai išaugo klausos aparatų poreikis?
Tam įtakos galėjo turėti ir daugiau veiksnių. Sumažėjo kaimo gyventojų, vis daugiau vyresnio amžiaus, ypač vienišų, persikėlė į miestus pas vaikus, todėl ir klausos sutrikimo problema tapo aktualesnė. Nuo 1998 metų Lietuvoje imta reguliariai daryti kochlearines implantacijas, kartas nuo karto į „Bėdų turgų“ kreipdavosi tėvai dėl pažangiausių klausos aparatų savo neprigirdintiems vaikams. Tai skatino informacijos skvarbą visuomenėje apie klausos sutrikimo paplitimą bei naujas ir šiuolaikinės klausos reabilitacijos galimybes. O pradėjus teikti kokybiškesnius klausos aparatus išaugo žmonių pasitikėjimas jais, vis mažiau atsiranda sakančių, kad „ai, jie dideli, švilpiantys“ ir pan. Prieš trejus metus atliktos EuroTrak studijos duomenimis, naujesnius klausos aparatus nešiojančių pacientų grupėje labai nepatenkintų, nepatenkintų ir šiek tiek nepatenkintų pacientų skaičius sumažėjo perpus, palyginti su turinčiais senesnių modelių klausos aparatus. Ir pas mus nemažėja norinčių geresnio, patogesnio klausos aparato – kasmet vis didėja skaičius žmonių, klausos aparatus įsigyjančių savo lėšomis. Tais atvejais jie gali gauti dalinę kompensaciją iš Valstybinės ligonių kasos. Tereikia išsiųsti sąskaitą faktūrą ir specialią pažymą, kurią išrašome mūsų kabinete.
Kurią klausos aparato kainos dalį kompensuoja Valstybinė ligonių kasa?
Kompensacijos dydis nepriklauso nuo parduotuvėje perkamo klausos aparato kainos. Valstybinė ligonių kasa pacientui grąžintų konkursinę kainą to aparato, koks priklausytų pacientui pagal jo klausos sutrikimo laipsnį. Kompensacijos dydis svyruoja apie 200 Lt. Kompensaciją, kaip ir patį klausos aparatą, galima gauti kas 5 metus.
Tad kodėl pacientai skundžiasi, kad suėjus penkeriems metams nuo klausos aparato gavimo, jie negali gauti naujo, o vėl yra rašomi į eilę?
Šią situaciją reikėtų vertinti analogiškai, kaip ir pirmą kartą besikreipiančių. Taip bet kuris socialiai draustas neprigirdintysis turi teisę gauti iš VLK nemokamą klausos aparatą. Tačiau, priklausomai nuo klausos aparato tipo ir perkamų klausos aparatų kiekio, tenka ilgiau ar trumpiau palaukti eilėje. Laukiančiųjų eilė gerokai pailgėjo sunkmečiu, kai buvo gaunama apie pusę reikiamo klausos aparatų kiekio. Tas pats pasakytina ir apie besikreipiančius pakartotinam aparatui įsigyti. Mes registruojame pacientus, o prieš VLK paskelbiant konkursą klausos aparatams pirkti, pateikiame suvestinę, kiek ir kokių reikia. Pastarąją klausos aparatų partiją gavome pačioje praėjusių metų pabaigoje, lapkričio–gruodžio mėnesiais.
Kalbino Janina Tilvikaitė
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.