Antradienis, 2025.04.08
Reklama

Nori tapti optimistu — sportuok

vlmedicina.lt | 2014-03-19 09:15:24

Priversti save sportuoti, kai galima dienų dienas praleisti sėdint prie kompiuterio, dvidešimt pirmo amžiaus jaunimui tampa vis sudėtingiau. Sportuoti jiems nepatinka, reikia eikvoti jėgas ir varginti kūną. Po sunkios treniruotės jie jaučiasi išsunkti, todėl paprasčiausiai tingi kuo nors užsiimti. Atrodo, jog sportas tėra viena didelė kančia, kurią ištverti sunku, o ir teigiamų emocijų, jei nesi pats gabiausias, jis neteikia. Taip manantys ir sporto salę į minkštą krėslą bevielio interneto zonoje iškeičiantys paaugliai, turbūt, nustebs sužinoję, jog sportinė veikla kaip tik skatina optimizmą ir pozityvias mintis.

Sportas
© Fotolia.com

Lietuvos sporto universitete (LSU) atlikto tyrimo išvados parodė, jog sportuojantis jaunimas pasižymi didesne vidine darna ir ryškesniu optimizmu nei nesportuojantysjų bendraamžiai. Šiuo tyrimu buvo siekiama nustatyti vidurinio mokyklinio amžiaus sportuojančių ir nesportuojančių mokinių vidinės darnos ir optimizmo ypatumus. Surinkti duomenys atskleidė, kad sportinė veikla teigiamai veikia emocijas, o sportuojantys mokiniai rečiau patiria emocinių ir elgesio problemų.

Tyrimo apklausoje dalyvavo 342 mokiniai, besimokantys 8–9 klasėje. Iš jų daugiau nei pusė - 178 — nesportuojantys, kurie lankė tik kūno kultūros pamokas mokykloje, ir 164 –be kūno kultūros pamokų dar lankantys sporto mokyklas ar sporto būrelius. Mokiniams buvo pateiktos anketos su 3 klausimais ir 56 teiginiais, kuriuos įvertinę pagal savo optimistinio mąstymo lygį, jie pateikė atsakymus ir pritarė arba paprieštaravo teiginiams.

50 proc. apklausoje dalyvavusių sportuojančių paauglių pasižymėjo stipria vidine darna, o silpna buvo nustatyta tik 11,59 proc. mokinių. Lyginant šiuos duomenis su nesportuojančio jaunimo grupės rezultatais, aktyvios fizinės veiklos įtaka – akivaizdžiai teigiama, stipri vidinė darna tarp nesportuojančiųjų nustatyta 35,96 proc., o silpna – 15,16 proc. jaunimo. Tyrimo metu taip pat atskleista, kad sportuojantys mokiniai pasižymi aukštesniu optimizmo lygiu.

Vienas iš tyrimo rengėjų, LSU Sveikatos, fizinio ir socialinio ugdymo katedros vedėjas, profesorius Romualdas Malinauskas teigia, kad šiame darbe vidinė darna buvo apibrėžiama kaip globali žmogaus gyvenimo orientacija, kuriai būdingas aiškumo jausmas, gebėjimas kontroliuoti situaciją ir prasmingumo pojūtis. „Asmuo, kuriam būdinga vidinė darna, lengviau išgyvena stresines situacijas“, – aiškina profesorius.

Optimizmas čia buvo vertinamas kaip polinkis pastebėti teigiamas gyvenimo puses, pozityviai vertinti realybę. Toks mąstymo būdas suteikia žmogui pasitikėjimo bei jėgų.

Kitas tyrimo rengėjas, LSU docentas Šarūnas Šniras pabrėžia, jog tirtoji vidurinio mokyklinio amžiaus (paauglystės amžiaus) mokinių grupė yra unikali. Jai būdingas socialinis, psichologinis ir fiziologinis asmenybės aktyvumo vystymasis, todėl šis amžiaus tarpsnis ir reikalauja atidaus tyrimo sportinės veiklos kontekste. „Sportinė veikla teigiamai veikia psichiką. Ilgalaikių tyrimų rezultatai rodo, kad reguliariai sportuojantiems paaugliams labiau būdingas optimizmas, pasitenkinimas savo veikla. Sportas paauglystėje gali būti puiki laikino nutolimo nuo streso priemonė, taip pat jis gerina savijautą, lengvina veiklos planavimą, užkerta baimės ir depresijos plitimą“, – sako Š. Šniras.

Sportas padeda paaugliams išlikti pozityviems, todėl jie yra sveikesni, būna geresnės nuotaikos, jų imuninė sistema – stipresnė. Nuo optimistinio asmenybės požiūrio į save priklauso ir mokinio tolesnė raida.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

Parengta pagal: Vidurinio mokyklinio amžiaus sportuojančių ir  nesportuojančių mokinių vidinė darna ir optimizmas file:///Users/Sandra/Downloads/529-1804-1-SM.pdf


Logo

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų