Klausimas. Noriu mesti rūkyti, bet neturiu valios. Ar psichoterapija gali padėti įveikti priklausomybę nuo tabako? Kaip sau padėti? Donatas.
Atsako psichologė Viktorija Gončarova
Psichoterapija yra psichinių, emocinių ir psichosomatinių sutrikimų bei ligų gydymas psichologinių metodų visuma, taikant verbalinę ir neverbalinę komunikaciją.
Rūkymas - žmogaus elgesys, kuris priveda prie ligų ir mirties. Norintieji mesti rūkyti turėtų užduoti sau šiuos klausimus: ką man duoda rūkymas? Ar tikrai aš gauna malonumą rūkydamas?
Psichoterapija gali padėti suvokti, kad gyvenimas be rūkymo yra gražus ir malonus. Pripažinti sau, kad rūkymas - ne įprotis, o priklausomybė nuo nikotino, ir mesti rūkyti yra sudėtinga.
Keletas žingsnių, kurie padės norintiesiems mesti rūkyti:
Savo rūkymo įpročio analizė. 2-3 savaites užsirašykite, kiek cigarečių surūkote per parą. Tai padės išanalizuoti, kada atsiranda poreikis parūkyti.
Nusiteikimas mesti rūkyti. Užsirašykite visus teigiamus dalykus, kurie atsiras, pvz., sumažės rytinis kosulys, sutaupysite pinigų ir t.t.
Suplanuoti dieną, kada bus surūkyta paskutinė cigaretė ir mesite rūkyti. Kalendoriuje raudonai užfiksuoti tą dieną.
Pasirūpinti, kad turėtumėte kramtomosios gumos, kt. priemonių, kurios mažintų norą rūkyti. Pvz., galima imituoti rūkymą su pieštuku. Sudėtingos būna pirmos 4 savaitės.
Atsiradus norui parūkyti (jo trukmė 5 -10 min.) nukreipti dėmesį į kitą veiklą: dantų valymą, kvėpavimą, fizinius pratimus ir t.t.
Psichoterapija palaiko žmogų nusprendus mesti rūkyti. Padeda suvokti, kad „tik viena cigaretė“ - tai iliuzija. Gyventi be nikotino reikia mokintis. Pakelti nuotaiką ir nusiraminti galima kitais būdais, ne tik rūkant.
Psichoterapija padeda suvaldyti bei sumažinti psichologinę įtampą pirmas 2-3 savaites, kada keičiasi vertybės, atsiranda nauji įpročiai.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.