Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Nudegimai saulėje – kaip gydytis

2012-08-08 09:40:09

Džiaugiamės šiltais orais, lepinamės saulutėje ir dažnai net nepajaučiame, kaip nusvilame odą ir vaikštome raudoni it vėžiai. Visi žinome, kad būnant saulėje reikia naudoti apsaugines priemones, nepersikaitinti. Kartais nepasirūpiname savimi ir vėliau turime ieškoti priemonių, kurios pagydytų mūsų negaluojančią odą.

Paplūdimys
Algirdo Kubaičio nuotr.

Kodėl nudegimas saulėje yra toks rimtas?

Saulės nudegimai būna 3 tipų. I laipsnio nudegimui būdingas odos paraudimas ir skausmas. Esant II laipsnio nudegimui, be odos paraudimo ir skausmo, atsiranda vandeningų pūslelių. III laipsnio nudegimams būdingas drebulys, karščiavimas, kartais pašiurpsta visas kūnas, oda parausta, tinsta. Šiuo atveju būtina kreiptis į gydytoją.

Ko nevertėtų daryti:

Nenaudokite purškalų, kuriuose yra benzokaino – jis gali sudirginti odą ar sukelti alerginę reakciją.

Nepradūrinėkite jokių pūslelių. Jos susiformavo tam, kad apsaugotų odą, o jų pažeidimas gali sukelti infekciją. Jei jos pažeistos, švelniai nuimkite negyvos odos daleles ir patepkite antibiotiniu tepalu.

Netepkite tepalų, kurių pagrindas yra nafta, kaip pavyzdžiui, vazelinas. Jie sulaiko karštį ir prakaitą ir gali pabloginti situaciją. Tas pats su kitais riebiais tepalais ir aliejais.

Nedėkite ledo arba ledinio vandens ant kūdikio odos.

Natūralios medicinos patarimai

Nudegusias vietas, kad sumažintumėte skausmą, kas 2-3 val. reikia vėsinti šaltais kompresais (šaltame vandenyje suvilgytais vatos tamponais ar medžiagos skiautėmis, rankšluosčiu) ar tiesiog nusimaudyti drungname 26-28 °C vandenyje. Po prausimosi odos nešluostykite, leiskite nudžiūti – garuodamas vanduo vėsina įkaitusią odą.

Kad oda neišsausėtų, nudegusios vietos tepamos drėkinamuoju kremu. Galima dėti krakmolo tyrę, kuri ramina odą, mažina skausmą, tarkuotų morkų tyrę – skatina odos regeneraciją.

Valgykite daug vaisių ir daržovių, kurie turi didelį kiekį vitaminų antioksidantų. Šie vitaminai neutralizuoja išsiskyrusius laisvuosius radikalus.

Gerkite daug skysčių (negazuotų gėrimų ar sulčių).

Natūralus riebus jogurtas, rūgpienis ar grietinė irgi padeda sumažinti odos temperatūrą, išlaikyti rūgštinį odos pH.

Naudokite pieno ir vandens šaldytus kompresus, tikrai pastebėsite teigiamus rezultatus. Sumaišykite lygiomis dalimis pieną ir vandenį, naudokite kaip kompresą 20 – 25 minučių.

Veiksmingas gali būti rūgpienis ar kefyras, tepamas ant odos nestipriai nudegus saulėje. Kitais atvejais naudokite žaizdoms ir nudegimams skirtas priemones, mažinančias skausmą, saugančias žaizdą nuo bakterijų ir skatinančias odos gijimo procesus.

Jei turite alijošių, galite nuskinti lapą, perpjauti išilgai ir su jo sultimis pasitepti nudegusias vietas.

Jei nudegimas gilesnis, skauda, yra pūslių – vėsinti vandeniu, vandeniniais ekstraktais – levandų ar kitų hidroliatų pavilgais, alavijų kompresais, nuolat drėkinti; aliejais tepti galima po 1-2 dienų, kai oda atvės.

Jei jaučiatės prastai, karšiuojate ar ant odos pavojingai daug pūslelių, geriausia būtų nelaukti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Saulė, Oda
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų