Nuo 2016 m. Lietuva prisijungs prie pažangių Europos Sąjungos valstybių, kuriose skiepijimas nuo žmogaus papilomos viruso yra įtrauktas į profilaktinių skiepijimų kalendorių.
Lietuvoje kasmet gimdos kaklelio vėžio diagnozę išgirsta apie 500 moterų ir beveik 200 moterų miršta. Kartu su Rumunija mūsų šalis išsiskiria pačiais didžiausiais sergamumo ir mirtingumo nuo gimdos kaklelio vėžio rodikliais Europos Sąjungoje.
Daugiau nei 99 procentus visų šio vėžio atvejų sukelia žmogaus papilomos virusas.
Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso turi būti įtrauktos į nacionalinius profilaktinių skiepijimų kalendorius, skiepijant 9–13 metų amžiaus mergaites iki lytinio gyvenimo pradžios. Šio amžiaus mergaitėms užtenka dviejų vakcinos dozių. Vakcinos efektyvios ir vyresniame amžiuje, net ir tuo atveju, jei moteris jau užsikrėtusi žmogaus papilomos virusu.
Apie gimdos kaklelio vėžio profilaktiką ir tai, koks svarbus vaidmuo tenka komunikacijai ir viešinimui į nacionalines sveikatos programas įvedant naujas vakcinas, bus diskutuojama balandžio 17 d. vyksiančioje Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) konferencijoje „Naujų vakcinų įtraukimas į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių: patirtis, ateities planai ir iššūkiai“. Tarptautinių organizacijų atstovai, komunikacijos ekspertai ir valstybinių institucijų specialistai aptars gerosios kitų šalių praktikos pavyzdžius ir kertinius sėkmingo naujų vakcinų įvedimo elementus. Pranešimus apie gimdos kaklelio vėžį ir žmogaus papilomos virusą skaitys Seimo sveikatos reikalų komiteto narė Prof. Vida Marija Čigriejienė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Daiva Vaitkienė.
Dešimtą kartą Europoje balandžio 20–25 dienomis bus minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas: didinti imunizacijos apimtis, gerinti visuomenės supratimą apie skiepų svarbą. Šiais metais pagrindinis dėmesys bus skiriamas imunizacijos pasiekimams Europos regione bei politikų ir imunoprofilaktikos ekspertų atsakomybės skatinimui.
Konferencijoje pranešimus skaitys tarptautiniai ekspertai iš Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei kitų šalių specialistai.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija