Klausimas. Sergu krūties vėžiu. Norėčiau sužinoti, nuo ko dažniausiai krūties vėžys atsiranda. Rugilė, 23 m.
Atsako gydytojas onkologas-hematologas Jonas Korsakas
Labas, Rugile, labai ačiū už klausimą. Sužinojus piktybinės ligos diagnozę tai pirmasis daugelio pacientų užduodamas klausimas - iš kur, kokios priežastys. To fone, pasąmonėje dažnai slepiasi klausimas - kas kaltas, ką galima (buvo) padaryti geriau, ko nedaryti, ar yra išorinių faktorių, kurie galėjo sukelti šią ligą. Siūlau apie tai dar sykį atvirai pakalbėti su savo šeimos gydytoju ir onkologu.
Kiekvienas susirgimas vėžiu (išskyrus retus paveldimo vėžio sindromų atvejus, kurie pasitaiko po keletą kartų iš milijono) pats savaime ir yra atsitiktinis, tai pasekmė vidinių ir išorinių mūsų organizmą veikiančių faktorių. Vieni jų kontroliuoja ląstelės dalijimąsi ir jį slopina, reguliuoja mūsų imuninę sistemą, kiti, priešingai - didina vėžinių ląstelių atsiradimo riziką. Tiek teigiamus, tiek neigiamus faktorius galima suskirstyti į vidinius ir išorinius.
Apie išorinius faktorius prirašyta daug, todėl labai nesikartosiu: rūkymas, alkoholis, antsvoris ir nutukimas, nesubalansuota mityba, nepakankamas fizinis aktyvumas, darbas su įvairiomis cheminėmis medžiagomis, dulkėmis ir t.t. Šie faktoriai slopina imuninę sistemą ir didina riziką, juos kiekvienas iš mūsų pasirenkame patys ir galime keisti.
Vidiniai faktoriai yra mūsų genetika, jie dažnai neišmatuojami ir sudėtingesni, tačiau krūties vėžio atveju čia galima šį tą įvertinti. Įvairių tyrimų duomenimis, genetinis paveldimumas sukelia iki 10 proc. krūties vėžio atvejų. 20-25 proc. moterų, susirgusių krūties vėžiu, šeimoje yra kitų krūties vėžiu sergančių ar sirgusių moterų, tačiau tik dalis jų yra tarpusavyje susiję. Krūties vėžio genetikoje gerai ištirtos ir svarbios BRCA1 ar BRCA2 mutacijos. Jas turinčios moterys krūties vėžiu suserga statistiškai 20 metų anksčiau negu jų neturinčios. Gyvenimo rizika susirgti vienos krūties vėžiu turint mutacijas siekia 50-80 proc. Antrosios krūties vėžio rizika mutacijų nešiotojai yra apie 60 proc., o kiaušidžių vėžio rizika nuo 10 iki 40 proc. Tai nėra maži skaičiai, Tavo amžiuje šis tyrimas yra indikuotinas, kadangi jo rezultatas gali turėti pasekmių - kitoms šeimoje esančioms moterims, vaikams. Dėl intensyvesnių, dažnesnių kontrolinių tyrimų, galbūt net profilaktinės operacijos.
Sėkmės gydantis ligą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.