Vilniaus visuomenės sveikatos centras, kaip kompetentinga biocidinių produktų įteisinimo Lietuvoje institucija, informuoja, kad š. m. rugsėjo 1 d. įsigalioja nauji biocidinių produktų tiekimo ir naudojimo priežiūros reikalavimai, kuriuos nustato Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo. Įsigaliojus naujiems reikalavimams mažiausios rizikos biocidinių produktų autorizavimo tvarka bus paprastesnė, nauji biocidiniai produktai bus įteisinami tik tokiu atveju, jei jie mažiau rizikingi už jau įteisintus, bus galima pasirinkti visoje Europos Sąjungoje galiojantį autorizavimą.
Tikslas – aukščiausias saugos lygis
Pagrindinis naujovių tikslas – užtikrinti ypač aukštą žmonių sveikatos, aplinkos ir gyvūnų apsaugos lygį nustatant griežtesnius ypač rizikingų biocidinių produktų įteisinimo, tiekimo į rinką ir naudojimo priežiūros reikalavimus ir palengvinant mažai rizikingų produktų įteisinimą.
Viena iš naujovių yra tai, kad norint tiekti rinkai biocidinius produktus, bus galima pasirinkti, ar gauti tik Lietuvoje galiojantį, ar visoje Europos Sąjungoje galiojantį autorizacijos liudijimą. Kita svarbi naujovė susijusi su mažiausios rizikos biocidinių produktų įteisinimu – pagal naujuosius reikalavimus, jiems bus taikoma supaprastinta autorizavimo tvarka. Įsigaliojus naujiems reikalavimams bus atliekamas tam tikrų biocidinių produktų lyginamasis įvertinimas, kurio tikslas – naujus biocidinius produktus įteisinti tik tada, jei jie mažiau rizikingi už jau įteisintus.
Be to, nuo rugsėjo 1 d. bus reikalaujama, kad į rinką tiekiami gaminiai būtų apdoroti tik leistinomis medžiagomis. Biocidiniais produktais apdorotus gaminius tiekiantys asmenys ne tik privalės juos specialiai paženklinti, bet ir vartotojo prašymu suteikti informaciją apie biocidinį produktą, kuriuo gaminys apdorotas. Gamintojai privalės saugoti sveikatos ir aplinkos apsaugos požiūriu svarbius duomenis apie pagamintus biocidinius produktus.
Reikalavimus įgyvendinti padės Vilniaus visuomenės sveikatos centras
Į Lietuvos rinką tiekiamus biocidinius produktus autorizuoja Vilniaus visuomenės sveikatos centras (išskyrus susijusius su veterinarine higiena, juos autorizuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba). Įsigaliojus naujiems biocidinių produktų įteisinimo reikalavimams, ši įstaiga atliks ir nacionalinės pagalbos tarnybos funkcijas. Taigi biocidinių produktų tiekėjai visais klausimais, susijusiais su jų įteisinimu Lietuvoje, galės kreiptis į Vilniaus visuomenės sveikatos centrą arba atsakymų ieškoti specialiame šios įstaigos interneto svetainės puslapyje „Biocidinių produktų reglamento pagalbos tarnyba“.
Minėtasis nutarimas įpareigoja Vilniaus visuomenės sveikatos centrą vykdyti nemažai kitų naujų funkcijų, susijusių su biocidinių produktų įteisinimu – teikti Europos Komisijai siūlymus netaikyti biocidinių produktų Sąjungos autorizacijos Lietuvoje arba pritaikyti biocidinių produktų Sąjungos autorizacijos sąlygas Lietuvai, taikyti biocidiniams produktams laikinąsias priemones pagal apsaugos sąlygą. Apriboti arba uždrausti tiekti Lietuvos rinkai ar naudoti reikalavimų neatitinkančius biocidinius produktus taip pat bus Vilniaus visuomenės sveikatos centro pareiga.
Vilniaus visuomenės sveikatos centras kartu su kitomis institucijomis vykdys biocidų gamintojų priežiūrą, dalyvaus Europos Sąjungos komitetų ir darbo grupėse.
Kas yra biocidai ir kam jie reikalingi?
Cheminės ir biologinės priemonės, skirtos sunaikinti, sulaikyti, išvengti poveikio ar kitaip kontroliuoti kenksmingus organizmus, yra biocidiniai produktai. Išvertus žodį „biocidinis“ į lietuvių kalbą jis reiškia „žudantis gyvybę“. Žmogaus veikloje šie produktai naudojami labai plačiai: maisto gamyboje, geriamajam vandeniui dezinfekuoti, gydymo įstaigose, baldų gamyboje, statybose, saugant gyvenamąją aplinką nuo graužikų ir t.t.
Nors biocidiniai produktai būtini saugant žmogaus ir visuomenės sveikatą, turtą ir aplinką, tačiau dėl savo savybių jie gali ir kenkti: sukelti žmonių apsinuodijimus, pakenkti ne tik kenksmingiems, bet ir naudingiems organizmams, užteršti dirvožemį, orą ir vandenį.
Todėl visi biocidiniai produktai prieš patekdami į Lietuvos rinką autorizuojami. Vilniaus visuomenės sveikatos centras išduodamas biocidinio produkto autorizacijos liudijimą įvertina ne tik kiekvienos priemonės veiksmingumą, bet ir keliamą pavojų sveikatai, su jo naudojimu susijusią riziką ir nustato sąlygas, skirtas efektyvumui užtikrinti bei rizikai išvengti.