Sekmadienis, 2025.04.27
Reklama

Nuo rugsėjo biocidiniams produktams daugiau dėmesio

vlmedicina.lt | 2013-08-29 10:05:52

Vilniaus visuomenės sveikatos centras, kaip kompetentinga biocidinių produktų įteisinimo Lietuvoje institucija, informuoja, kad š. m. rugsėjo 1 d. įsigalioja nauji biocidinių produktų tiekimo ir naudojimo priežiūros reikalavimai, kuriuos nustato Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo. Įsigaliojus naujiems reikalavimams mažiausios rizikos biocidinių produktų autorizavimo tvarka bus paprastesnė, nauji biocidiniai  produktai bus įteisinami tik tokiu atveju, jei jie mažiau rizikingi už jau įteisintus, bus galima pasirinkti visoje Europos Sąjungoje galiojantį autorizavimą.

Dezinfekcija
Algirdo Kubaičio nuotr.

Tikslas – aukščiausias saugos lygis

Pagrindinis naujovių tikslas – užtikrinti ypač aukštą žmonių sveikatos, aplinkos ir gyvūnų apsaugos lygį nustatant griežtesnius ypač rizikingų biocidinių produktų įteisinimo, tiekimo į rinką ir naudojimo priežiūros reikalavimus ir palengvinant mažai rizikingų produktų įteisinimą.

Viena iš naujovių yra tai, kad norint tiekti rinkai biocidinius produktus, bus galima pasirinkti, ar gauti tik Lietuvoje galiojantį, ar visoje Europos Sąjungoje galiojantį autorizacijos liudijimą. Kita svarbi naujovė susijusi su mažiausios rizikos biocidinių produktų įteisinimu – pagal naujuosius reikalavimus, jiems bus taikoma supaprastinta autorizavimo tvarka. Įsigaliojus naujiems reikalavimams bus atliekamas tam tikrų biocidinių produktų lyginamasis įvertinimas, kurio tikslas – naujus biocidinius produktus įteisinti tik tada, jei jie mažiau rizikingi už jau įteisintus.

Be to, nuo rugsėjo 1 d. bus reikalaujama, kad į rinką tiekiami gaminiai būtų apdoroti tik leistinomis medžiagomis. Biocidiniais produktais apdorotus gaminius tiekiantys asmenys ne tik privalės juos specialiai paženklinti, bet ir vartotojo prašymu suteikti informaciją apie biocidinį produktą, kuriuo gaminys apdorotas. Gamintojai privalės saugoti sveikatos ir aplinkos apsaugos požiūriu svarbius duomenis apie pagamintus biocidinius produktus.

Reikalavimus įgyvendinti padės Vilniaus visuomenės sveikatos centras

Į Lietuvos rinką tiekiamus biocidinius produktus autorizuoja Vilniaus visuomenės sveikatos centras (išskyrus susijusius su veterinarine higiena, juos autorizuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba). Įsigaliojus naujiems biocidinių produktų įteisinimo reikalavimams, ši įstaiga atliks ir nacionalinės pagalbos tarnybos funkcijas. Taigi biocidinių produktų tiekėjai visais klausimais, susijusiais su jų įteisinimu Lietuvoje, galės kreiptis į Vilniaus visuomenės sveikatos centrą arba atsakymų ieškoti specialiame šios įstaigos interneto svetainės puslapyje „Biocidinių produktų reglamento pagalbos tarnyba“.

Minėtasis nutarimas įpareigoja Vilniaus visuomenės sveikatos centrą vykdyti nemažai kitų naujų funkcijų, susijusių su biocidinių produktų įteisinimu – teikti Europos Komisijai siūlymus netaikyti biocidinių produktų Sąjungos autorizacijos Lietuvoje arba pritaikyti biocidinių produktų Sąjungos autorizacijos sąlygas Lietuvai, taikyti biocidiniams produktams laikinąsias priemones pagal apsaugos sąlygą. Apriboti arba uždrausti tiekti Lietuvos rinkai ar naudoti reikalavimų neatitinkančius biocidinius produktus taip pat bus Vilniaus visuomenės sveikatos centro pareiga.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras kartu su kitomis institucijomis vykdys biocidų gamintojų priežiūrą, dalyvaus Europos Sąjungos komitetų ir darbo grupėse.

Kas yra biocidai ir kam jie reikalingi?

Cheminės ir biologinės priemonės, skirtos sunaikinti, sulaikyti, išvengti poveikio ar kitaip kontroliuoti kenksmingus organizmus, yra biocidiniai produktai. Išvertus žodį „biocidinis“ į lietuvių kalbą jis reiškia „žudantis gyvybę“. Žmogaus veikloje šie produktai naudojami labai plačiai: maisto gamyboje, geriamajam vandeniui dezinfekuoti,  gydymo įstaigose, baldų gamyboje, statybose, saugant gyvenamąją aplinką nuo graužikų ir t.t.

Nors biocidiniai produktai būtini saugant žmogaus ir visuomenės sveikatą, turtą ir aplinką, tačiau dėl savo savybių jie gali ir kenkti: sukelti žmonių apsinuodijimus, pakenkti ne tik kenksmingiems, bet ir naudingiems organizmams, užteršti dirvožemį, orą ir vandenį.

Todėl visi biocidiniai produktai prieš patekdami į Lietuvos rinką autorizuojami. Vilniaus visuomenės sveikatos centras išduodamas biocidinio produkto autorizacijos liudijimą įvertina ne tik kiekvienos priemonės  veiksmingumą, bet ir keliamą pavojų sveikatai, su jo naudojimu susijusią riziką ir nustato sąlygas, skirtas efektyvumui užtikrinti bei rizikai išvengti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: kodėl tradicinį deginimąsi reikėtų pamiršti
Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai num...
Patarimai jaučiantiems alergijos simptomus: kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai
Įsibėgėjus pavasariui ir augalams pradėjus barstyti žiedadulkes, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro speciali...
Lietuva jau įsigijo sezoninių gripo vakcinų
Balandžio 24–30 dienomis visame pasaulyje minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šia proga Valstybinė ligonių kasa...
Antsvorio ir nutukimo stigma: kaip visuomenės požiūris apsunkina kelią į sveikatą?
Nors sveikos gyvensenos temos dažnai siejamos su teigiamais pokyčiais, antsvorio turintys ar nutukę jauni žmonės dažnai...
Kauno klinikų endokrinologė: hormonų pusiausvyrą trikdo net kasdieniai įpročiai
Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių serga endokrininėmis ligomis, todėl mokslininkų dėmesys krypsta į aplinkoje esan...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų