Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Nuotraukos ne visada padeda įsiminti svarbias akimirkas

www.lrt.lt | 2013-12-11 14:19:28

Norėdami, kad atmintyje liktų koks nors svarbus įvykis, jį įamžiname nuotraukose. Tačiau naujai atliktas tyrimas parodė, kad fotografavimas gali turėti visiškai priešingą poveikį – jis gali neleisti įsiminti, rašo abc.net.au.

Telefonas
Živilės Sendrauskienės nuotr.

Šią savaitę paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad žmonės, fotografuojantys muziejaus eksponatus, daug prasčiau juos atsimena, nei tie, kurie juos tik apžiūrėjo.

„Šis tyrimas verčia susimąstyti, nes vis labiau įprantame iškart dalintis nuotraukomis socialiniuose tinkluose“, – pasakoja Linda Henkel, Fairfieldo universiteto psichologė.

„Žmonės dažnai beveik automatiškai išsitraukia fotoaparatus, kad užfiksuotų akimirką, net nepastebėdami, kas išties vyksta prieš akis“, – teigia psichologė, tyrimo, kurio rezultatai buvo išspausdinti „Psychological Science“, autorė.

L. Hekel universiteto muziejuje atliko eksperimentą. Jo dalyviai lankėsi muziejuje ir turėjo galimybę pasirinkti, fotografuoti eksponatus, ar tiesiog gerai juos apžiūrėti. Kitą dieną buvo patikrinta, ar tyriamieji pamena, ką matė. Dalyviai buvo mažiau tikslūs, pasakodami apie eksponatus, kuriuos buvo nufotografavę, nei tie, kurie tuos pačius objektus apžiūrėjo.

Psichologė tvirtina, kad fotografuojant daiktą, žmonės nebesistengia jo įsiminti – palieka šį darbą technologijoms, kadangi esame užtikrinti, kad fotoaparatas viską įsimins už mus. Anot psichologės, lygiai taip pat galime neįsidėmėti svarbių savo gyvenimo momentų.

Atlikus tokį pat eksperimentą su kita savanorių grupe, buvo pastebėti šiek tiek kitokie rezultatai: tie, kas nufotografavo ne visą eksponatą, bet pritraukė vieną detalę, vėliau atsiminė ne tik tą detalę, kurią fotografavo, bet geriau įsiminė ir visą į nuotrauką nepatekusį objektą.

Šie rezultatai rodo, kad kamera ir žmogaus akis visiškai skirtingai užfiksuoja atsiminimus. L. Hakel pripažįsta, kad fotografavimas gali padėti įsiminti, tačiau tik tuo atveju, kai skiriama laiko stebėti objektą ar įvykį, kurį norima užfiksuoti, bei peržiūrėti nuotraukas.

Kuo daugiau nuotraukų padaroma, tuo sudėtingiau yra stebėti, kas vyksta aplink, o po to ir peržiūrėti tas nuotraukas.

„Tyrimas parodė, kad skaitmeniniais fotoaparatais padaroma daugybė nuotraukų, norint įamžinti svarbias gyvenimo akimirkas, todėl kartais žmogus nebesugeba normaliai dalyvauti toje akimirkoje bei sunkiau ją prisimena“, – teigia mokslininkė.

Psichologė pataria nekaupti daugybės nuotraukų, o padaryti kelias, kurioms peržiūrėti atsiras laiko ir svarbios akimirkos ilgiau išliks atmintyje.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų