Anglų mokslininkams pavyko nustatyti liūdnai pagarsėjusio BRCA2 proteino struktūrą ir veikimo mechanizmą. Šį proteiną koduojančio geno mutacija, žinia, padidina krūties ir kiaušidžių vėžio riziką.
Paskaičiuota, kad tikimybę susirgti krūties vėžiu iki 70 metų amžiaus turi 45 proc. moterų, turinčių BRCA2 proteino geno mutacijas, tuo tarpu bendros populiacijos moterys - tik 12 proc. Nors sergamumas kiaušidžių vėžiu bendroje populiacijoje sudaro 1,4 proc., moterų, turinčių BRCA2 geno mutacijas, - 11-17 proc.
Taigi akivaizdu, kad požiūrį į moterų, turinčių mutuotą BRCA2 geną, reikia keisti.
BRCA2 proteinas dalyvauja DNR atkūrime. Geno, koduojančio proteiną, mutacijos gali šį procesą gali sutrikdyti ir išprovokuoti vėžinių ląstelių vystymąsi.
Vykdant eksperimentus, mokslininkams staigmena buvo faktas, kad BRCA2 proteinas DNR atstatyme dalyvauja poroje su analogišku proteinu, savo ruožtu kiekviena BRCA2 proteinų pora veikia su kitu proteinu, vadinamu RAD51.
RAD51 molekulės kartu su BRCA2 proteinais kaupiasi ant vientisumą praradusių DNR siūlų ir formuoja struktūrinius darinius, pakeičiančius įprastą DNR kodą.
Nustatyta BRCA2 proteino struktūra, formą ir jo veikimo mechanizmas, tačiau tolesnių tyrimų užduotis - pasiekti, kad vėžinėse ląstelėse DNR atkūrimo procesas vyktų mažiau efektyviai ir sukeltų jos žūtį. Tai turėtų svarbios reikšmės, kuriant naujus vaistinius preparatus nuo vėžio.
Plačiau:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/283479.php