Klausimas. Ar gali asmuo, 10 metų turintis obsesinį kompulsinį sutrikimą, tačiau aiškiai suprantantis savo veiksmų, minčių neracionalumą ir beprasmiškumą, valios pastangomis bei užsispyrimu savarankiškai pristabdyti šį sutrikimą? Ar yra kokie nereceptiniai vaistai, padedantys nuo šio sutrikimo? Regimantas, 41 m.
Atsako Vilniaus Naujininkų poliklinikos vidaus ligų gydytojas Jonas Kastys
Kai kuriems pacientams, kad suvaldytų ligą, užtenka tik savo pastangų, kitais atvejais reikia specialistų pagalbos ir medikamentų. Be gydytojų pagalbos neapsieisite, nes tik gydytojas psichiatras gali tiksliai nustatyti, kas sukėlė šį sutrikimą.
Atsižvelgiant į sukėlėją, būna parenkamas gydymas. Jei tai kokios nors stresinės situacijos ilgalaikės nervinės įtampos pasekmė, tada galima gydyti ir nemedikamentiniais būdais – saviįtaiga, autosugestija, psichoterapija, refleksoterapija, taip pat augliniais preparatais, raminamaisiais vaistais, augaliniais antidepresantais (jonažolė).
Jei obsesijas ir kompulsijas sukėlė psichikos liga, tuomet be medikamentų išsiversti bus sunku. Kitos priemonės – hipnozė ar refleksoterapija – papildo medikamentinį gydymą ir pagerina jo efektyvumą.
Ši liga gydoma kompleksiškai, be medikamentų dažniausiai neapseinama. Tai įkyrių minčių ir veiksmų liga. Žmogus vis galvoja, ar jis išjungė šviesą, ar uždarė duris – tai obsesija. Kompulsija – kai įkyri mintis vis reikalauja žmogų kartoti tą patį veiksmą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.