"Sveikatos reikalų komitetas nenaikina Odontologų rūmų, tik siekia į juos įnešti daugiau skaidrumo", - sako komiteto pirmininkė Danutė Mikutienė. "Rinkimai artėja, tad politikai ir nusitaikė į mus, juk žmonės odontologų nemėgsta", - tvirtina Odontologų rūmų pirmininkas Alvydas Šeikus.
Pasigenda skaidrumo
"Iniciatyva keisti Odontologų rūmų įstatymą brendo jau seniai, nes nuo 2004 m. iki dabar tas įstatymas nebuvo keičiamas ir jau nebeatitinka šiandienos realijų, - portalui sakė D. Mikutienė. - Sulaukiame labai daug skundų (bent po kelis per savaitę) dėl odontologijos paslaugų kokybės bei minimų rūmų veiklos uždarumo. Pavyzdžiui, burnos priežiūros specialistai nepriklauso rūmams. Ir visuotiniai susirinkimai vyksta tik kartą per metus".
Politikės teigimu, skaidrumo siekiama įnešti ir į rūmų garbės teismą, keičiant jo reglamentą, kad į teismo sudėtį būtų įtraukiami ir akademinės bendruomenės atstovai, nepriklausantys rūmams. Esant dabartinei tvarkai, pasak pašnekovės, pacientui atsakymo į skundą tenka laukti net ir kelis mėnesius. Ir tame atsakyme dažniausiai esą būna paaiškinama, kad pažeidimų nenustatyta, net jei Akreditavimo tarnyba ir nustatanti priešingai.
Skraido į egzotines šalis
"Komitetą pasiekia ir tokia informacija, kad rūmų vadovybė skraido į egzotines šalis neva kelti kvalifikacijos. O tos kelionės kainuoja po keliasdešimt tūkstančių litų", - tęsė D. Mikutienė.
Komiteto pirmininkei abejonių kelia ir prevencinių programų vykdymas.
"Jau kiek metų vykdoma silantų programa, bet kasmet vis daugėja kariesu sergančių vaikų. Vadinasi, arba pati programa neefektyvi, arba silantu padengiami nesutaisyti dantys. Kai užsienyje taikomos ir kitokios prevencinės programos, vaikai dar ikimokyklinėse įstaigose mokomi prižiūrėti dantukus. Ir tai net pigiau, - kalbėjo politikė. - Tačiau, žinoma, dėl visų šių problemų kalti ne eiliniai nariai, o rūmų vadovybė".
Priešrinkiminis sujudimas?
Tačiau Odontologų rūmų pirmininkas Alvydas Šeikus atremia D. Mikutienės kaltinimus ir tikina, jog toks staigus sujudimas dėl šios organizacijos veiklos tesąs priešrinkiminis siekis pelnyti potencialių rinkėjų palankumą: "Odontologijos paslaugos brangios - taip yra visame pasaulyje, ir tai ne nuo rūmų priklauso. Taigi žmonės mūsų nemėgsta, tad politikams tai patogu".
Į kaltinimus jo vadovaujamiems rūmams veikiant pernelyg uždarai ir per retai organizuojant visuotinius susirinkimus, pašnekovas atsako: "Visuotiniai susirinkimai vyksta kasmet, ir kartą per 4 metus - įgaliotinių susirinkimas. Turime visų susirinkimų medžiagą. Ji tik kalba, bet nieko neįrodo. Mūsų organizacija ypač skaidri ir atvira visuomenei. Po kiekvieno susirinkimo, posėdžio visi priimti sprendimai skelbiami viešai mūsų svetainėje. Leidžiame periodinį žurnalą, kurį kiekvienam iš daugiau nei 7 tūkst. narių įmetame asmeniškai į pašto dėžutę. Kartą per metus atsiskaitome Sveikatos reikalų ministerijai ir Sveikatos reikalų komitetui. Visas finansines ataskaitas skelbiame viešoje erdvėje. Tegu pasako, ką dar padaryti".
O į garbės teismą jau ir dabar, kaip tvirtino A. Šeikus, SAM gali deleguoti ką tik nori, "nors ir kosmonautą".
"Teismą sudaro 7 nariai, kurių tik 4 deleguoja Odontologų rūmai, ir 3 - ministerija", - pabrėžė rūmų vadovas.
A.Šeikus papasakojo ir apie tas prabangias keliones.
"Išvykstame du kartus per metus - į odontologų pasaulinį ir Europos kongresus. Pavyzdžiui, šiemet pasaulinis kongresas vyko Tailande, kitąmet vyks Lenkijoje, - aiškino pašnekovas. - Jame dalyvauja 159 šalys. O Lietuva yra pavyzdys net kitoms šalims. Mūsų pavyzdžiu jau seka ir estai, kurie irgi kuria analogiškus rūmus. Ne atsitiktinai ir Pasaulio odontologų federacijos prezidentas pačią pirmąją posovietinę šalį aplankė būtent mūsų".
Pacientų skundų Odontologų rūmai esą yra sulaukę tik keturis per ketverius metus. "Ar tai daug?" - klausia pašnekovas.
A.Šeikus nesutrinka ir dėl priekaištų silantų programos efektyvumui.
"Ją gali vykdyti tik valstybinės įstaigos, sudariusios sutartis su Valstybine ligonių kasa. Tokių įstaigų, teikiančių odonotologijos paslaugas, yra tik 12 proc. , - kalbėjo pirmininkas. - Be to, apskritai valstybė vienam Lietuvos gyventojui per metus dantims gydyti skiria tik 10 eurų, vaikui - 12 eurų. O kas įstatymus priiminėja? Ar Odontologų rūmai?"