Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Omeprazolis, lanzoprazolis ir ezomeprazolis gali sukelti pavojingą diarėjos formą

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2012-02-14 23:58:46

JAV Vaistų ir maisto administracija (MVA) išleido įspėjimą, kad omeprazolis, lanzoprazolis ir ezomeprazolis gali būti susiję su sunkia diarėjos forma – bakterijos, vadinamos Clostridium difficile, sukelta diarėja.

 Diarėją sukelia ne tik antibiotikai

Žilvinas Šukys. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Šis įspėjimas padarytas apibendrius MVA kaupiamus duomenis apie pašalinį vaistų poveikį ir taip pat remiantis neseniai paskelbtais metaanalizės (apibendrinančios studijos) duomenimis.

 Dauguma pacientų, kurie sirgo Clostridium difficile sukeltu viduriavimu, buvo vyresnio amžiaus ir  vartojo antibiotikus. Todėl MVA pataria gydytojams pagalvoti apie šios bakterijos sukeltą diarėją, jei vyresniojo amžiaus pacientas vartoja antibiotikus ir skundžiasi viduriavimu.

 Omeprazolis, lanzoprazolis ir ezomeprazolis priklauso vaistų grupei, kuri vadinasi protonų pompos inhibitoriais (PPI) ir labai dažnai taikomi gydant pacientus nuo padidėjusio skrandžio rūgštingumo, refliukso, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės.

 Jau anksčiau buvo pastebėta, kad  PPI vaistai gali sąlygoti  magnio kiekio kraujuje trūkumą - tai dažniau gali sukelti kojų traukulius, širdies ritmo sutrikimus, traukulius. Vartojant ilgą laiką PPI vaistai gali sukelti osteoporozinius kaulų lūžius, taip pat apsigimimo defektus, jei šiuos vaistus vartoja nėščiosios.

 S. Janarthanan atliko 21 anksčiau skelbtos studijos metaanalizę. Iš viso jis apibendrino 133 054 hospitalizuotų pacientų duomenų medžiagą.

 Tyrinėtojų išvadose teigiama,  kad pacientai, kurie vartoja PPI vaistus,  net 80 proc. dažniau sirgo Clostridium difficile sukelta diarėja.

 Clostridium difficile infekcija dažniausiai yra hospitalinė infekcija, pastebima išsivysčiusiose šalyse. Tačiau dabar pasirodo duomenų, jog šia infekcija gali sirgti ir ambulatoriniai pacientai.

 Bakterijų translokacija

 Klaipėdos universitetinės ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Žilvinas Šukys  teigė pastebėjęs, jog skrandžio sulčių sekreciją mažinantys vaistai diarėją sukelia retais atvejais. Dažniau  Clostridium difficile sukelta diarėja nustatoma vartojantiems antibiotikus.

 „Tai yra susiję su bakterijų translokacija žarnyne: sutrinka bakterijų pusiausvyra ir įsivyrauja žarnyne Clostridium difficile. Kai šių bakterijų žarnyne daugiau, jos gali sukelti viduriavimą, uždegimą, sunkų uždegimą.“

 O  vartojant vaistus omeprazolį, lanzoprazolį ir ezomeprazolį, mažėja skrandžio sulčių rūgštingumas, dėl to sutrinka pirminis barjeras, trukdantis sąlyginai patogeninėms bakterijoms Clostridium difficile patekti su maistu.

 Kadangi bakterijos išskiria toksinus, diarėjos priežastis nesunkiai nustatoma ištyrus išmatas.  Dažniausiai ši diarėja išgydoma skyrus metronidazolio.

 Šaltinis

 Janarthanan S, et al "A meta-analysis of 16 observational studies on proton pump inhibitor use and risk of Clostridium difficile associated diarrhea" ACG 2010; Abstract 378.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų