Respublikinės Šiaulių ligoninės onkologijos klinikos Radiologijos ir Chemoterapijos skyrių gydytojams surengta konferencija „Galvos ir kaklo navikų gydymo aktualijos“. Pranešimą šioje konferencijoje skaitė ir Rygos (Latvija) rytų universitetinės klinikinės ligoninės Latvijos onkologijos centro radioterapeutė dr. Dace Saukuma.
Naujovė – biologinė terapija
Apie galvos ir kaklo navikų gydymo naujoves pranešimą skaitė konferencijos organizatorius chemoterapeutas Leonidas Gatijatulinas. Gydymas šių organų naviko, pasak specialisto, yra kompleksinis: turi būti atliekama ir chemoterapija, ir radioterapija. Ypač tais atvejais, kai paciento negalima operuoti.
Prieš penkerius metus Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos medikai galvos ir kaklo navikams gydyti pradėjo taikyti ypač modernų gydymo būdą – biologinę terapiją. Ši terapija derinama su radioterapija, todėl dirbant senesnio modelio linijiniu greitintuvu būdavo atsisakoma šio gydymo būdo dėl galimų pašalinių reiškinių. Stokojo patirties ir patys gydytojai, tad dažnai atsisakydavo taikyti biologinę terapiją.
Šiuo metu, kai ligoninė įsigijo naują linijinį greitintuvą, kuriame įdiegtos modernios technologijos, leidžiančios taikyti tikslesnį, mažiau žalojantį gretutinius organus gydymą, ir biologinė terapija bus taikoma daug dažniau.
Tad biologinės terapijos taikymo patirtis stiprės, gydytojams nebereikės baimintis dėl galimų pašalinių reiškinių, ir, pasak mediko, bus galima džiaugtis geresniais gydymo rezultatais.
Pradėjus taikyti biologinę terapiją navikas pastebimai mažėja, traukiasi, tad, pradėjus spindulinę terapiją, galima taikyti didesnę švitinimo dozę ir rezultatai akivaizdžiai geresni.
Latvių patirtis pamokanti
Ir Latvijoje, ir Lietuvoje galvos ir kaklo navikai diagnozuojami neretai. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 700 naujų galvos ir kaklo naviko atvejų. Vien per 2014 metus Latvijoje diagnozuota per 11 tūkstančių naujų onkologinių ligos atvejų ir yra 77 tūkstančiai stebimų onkologinių ligonių, kuriems liga buvo diagnozuota seniau. Lietuvoje diagnozuota net 18 tūkstančių naujų ligos atvejų ir yra 80 tūkstančių stebimų ligonių.
Patirties taikyti biologinę terapiją drauge su spinduliniu gydymu nemažai yra sukaupę Latvijos onkologai. Konferencijoje dalyvavusiai radioterapeutei dr. D. Saukumai yra tekę spinduline terapija gydyti sergančiuosius plaučių, tiesiosios žarnos, galvos smegenų vėžiu. Šiuo metu ji specializuojasi galvos ir kaklo navikus gydant radioterapija.
Latvijos onkologijos klinikose yra aštuoni linijiniai greitintuvai. Vien Onkologijos centre, kuriame dirba dr. D. Saukuma, yra penki linijiniai greitintuvai. Naujausiame linijiniame greitintuve, įsigytame 2009 metais, yra implantuota aparatūra radiochirurgijai bei radiostereotaksinei chirurgijai.
Biologinė terapija Latvijos onkologijos centre taip pat taikoma jau seniai, tad ir patirties sukaupta nemažai. Dr. D. Saukuma Šiaulių Onkologijos klinikos specialistams pasakojo apie tai, kaip pradėjo taikyti biologinę terapiją drauge su radioterapija, kaip dirba dabar. Pateikė ir gydymo rezultatus, atskleidė, kaip gydomi pašaliniai reiškiniai, pacientus varginantys po modernaus gydymo terapijos.