Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Pacientas: „Į ligoninę buvau paguldytas tik iš trečio karto“, gydytojai: „Ligoniai mus jau terorizuoja“

pzinios.lt | 2014-05-21 10:29:16

Perbalęs, su kateteriu venoje pirmadienio rytą dviejų moterų lydimas į redakciją užėjo jaunuolis. „Mes ką tik iš Plungės ligoninės. Ar galite išklausyti?“ – vos pravėrusi duris garsiai paklausė vyresnė moteris ir pridūrė, kad turi didelių nusiskundimų medikais. Taip Adelė Krikotina, pasiligojęs jos sūnus Genadijus ir pastarojo gyvenimo draugė Viktorija pradėjo lieti nuoskaudas dėl abejingo požiūrio į sergantį žmogų. Tačiau savo versijas vėliau išsakę medikai taip pat negailėjo priekaištų nei pacientui, nei jo motinai.

Lova
Algirdo Kubaičio nuotr.

Suleido vaistų ir liepė eiti namo

Ketvirtadienio, gegužės 8-osios, vakare 18 metų plungiškis Genadijus pasijuto blogai. Darėsi silpna, sukosi galva, sakė, kad vėmė tą ir dar kitas dvi dienas. Iškviesta greitoji medicinos pagalba atskubėjo gana operatyviai, felčerė pasakė, kad per dažnas širdies plakimas, ir tuoj pat išvežė jaunuolį į ligoninės priėmimo skyrių. Buvo maždaug 22 valanda.

Ligoninėje Genadijus išbuvo apie dvi tris valandas. Daugiausia laiko gulėjo laukdamas priėmimo skyriaus vedėjo Rolando Dėdino dėmesio. Gydytojas buvo labai užsiėmęs, skyrius buvo pilnas žmonių. Kai apžiūrėjo, daktaras nusprendė, kad reikia suleisti kažkokių vaistų į sėdmenis, ir viskas. Tada liepė eiti namo, o kitą dieną kreiptis į savo gydytoją.

Nuo suleistų vaistų jaunuolis pasijuto dar blogiau, išėjo iš ligoninės kaip girtas ir apie pirmą valandą nakties vos pasiekė V. Mačernio gatvėje esančią taksi stovėjimo aikštelę. Tada grįžo namo, į Dariaus ir Girėno gatvę.

Antrą kartą pamatęs jaunuolį gydytojas supyko

Penktadienį, gegužės 9-ąją, sveikata nepagerėjo, Genadijus neturėjo jėgų eiti pas šeimos gydytoją. Apie 13 valandą pasidarė tiek silpna, kad jautė, jog tuoj nualps. Vėl buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, vėl išvežė jį į ligoninę. Kartu jau važiavo ir Viktorija. Nelaimei, pasitaikė tas pats gydytojas R. Dėdinas. Jaunuolis sakė nuo mediko gavęs nemažai pylos – šis pyko, ko jis čia vėl atvyko, kodėl nesikreipė į savo gydytoją ir panašiai. Pasakė galįs suleisti tokių pat vaistų kaip vakar, ligoninėje esą nėra vietų, kartojo eiti pas savo daktarą.

Genadijus tokių pat vaistų atsisakė – nebenorėjo to svaigimo. Padedamas draugės, šiaip ne taip nuėjo pas savo gydytoją Laimoną Petrutį. Jau ten, prie kabineto, žmonės garsiai piktinosi, kas galėjo tokį akivaizdų ligonį iš ligoninės išvaryti. Padaręs porą tyrimų, daktaras prirašė vaistų (vieni buvo nuo viduriavimo, „Tasectan“, nors Genadijus sakė tokiomis bėdomis net nesiskundęs – aut. past.), sakė pavartoti, eiti namo pagulėti, gal praeis...

Išnešė nualpusį

Su taksi Genadijus ir Viktorija grįžo pas jo mamą, prigulė. Prirašytų vaistų nenusipirko ir neišgėrė. Savijauta vis blogėjo, jaunuoliai nutarė eiti į savo namus, esančius netoliese. Parėjo Genadijus tik prilaikomas, visai silpo. Po kelių minučių greitoji medicinos pagalba jam buvo iškviesta trečią kartą.

„Paskambino man Viktorija išsigandusi, sako, jau iškvietėme medikus, Genadijui visai blogai. Nulėkiau pas juos, žiūriu, sūnus nebepašneka, liežuvis pinasi, akių vyzdžiai išsiplėtė, bandė atsistoti ir griuvo be sąmonės. Vyras iki greitosios pagalbos automobilio jį nešė ant rankų kaip mažą vaiką...“ – graudenosi A. Krikotina.

Moteris pasakojo, jog tada sūnui iškart prijungė lašinę, o vėliau paguldė į neurologijos skyrių. A. Krikotina džiaugėsi, kad priėmimo skyriuje tuomet pasitaikė gydytoja – liekna maloni tamsiaplaukė, kurios net pavardės nepaklausė, bet esanti jai labai dėkinga.

Aprėktas slaugytojos paklausė, gal jai duoti kyšį?

Savaitgalį Genadijus ligoninėje jautėsi kaip našta visiems. Privėmęs indą, papiktino slaugę ar slaugytoją – nežino, kas buvo ta pikta moteris baltu chalatu. Darbuotoja jaunuoliui rėžė tiesiai šviesiai, jog tikėjosi, kad jo skyriuje nebus, nes jo mama užkėlusi čia tikrą „pi...“, negi dabar ji turinti jo vėmalus nešioti?! Bandydamas keltis nuo lovos ir sakydamas, kad geriau eis namo, buvo šiurkščiai pastumtas. Nesuprasdamas, kodėl susirgęs kelia tiek problemų, dar paklausė, gal tai darbuotojai reikia duoti kyšį? Moteris baltu chalatu užsiplieskė kaip reikiant, užrėkė: „Kokį dar kyšį?!“, mat Genadijaus klausimą išgirdo ir kita slaugytoja...

Dėl sūnaus ketinimų mama ypač pasipiktino. „Tegul jie tik savo darbą dirba, o nelaukia, kol kas įdės į kišenę! Juk atlyginimus gauna!“ – niršo moteris. Septynių vaikų motina sakė esanti teisybės ieškotoja ir už savo vaiką mokanti „pastovėti“ – nesvarbu, kad jau pilnametis.

Prašė siuntimo į Klaipėdą, veržėsi namo

Genadijaus teigimu, savaitgalį ligoninėje jo niekas nežiūrėjo, jautė, kad jo buvimas visus tik piktina. Išsiėmė net kateterį iš venos, nes kraujas esą buvo užkrešėjęs. Sakė einąs namo arba tegu duoda jam siuntimą į Klaipėdą. Aišku, gavo tik pylos, buvo išnešti jo batai, iškviesta motina. Siuntimo negavo – pasakyta, jog niekas jo neveš į uostamiestį, jog jam reikia gulėti.

Kas per liga?

Pirmadienį Genadijus, kai su mama ir drauge buvo redakcijoje, sakė tebegulįs Plungės ligoninėje, tik išsiprašęs porai valandų. Sveikata jau gerėjanti, gydytojas Raimondas Doviltis esąs malonus žmogus, normaliai bendrauja, daro tyrimus, lašina po penkias lašines per dieną. Pasakęs ir diagnozę – neuronitas. Tai susiję su galvos svaigimu.

Pats jaunuolis, paklaustas, kas, jo nuomone, jam atsitiko, svarstė, jog viskas dėl darbo – dirbąs vienoje švaros įmonėje vadybininku, pačiam tenka skirstyti, pilstyti, rūšiuoti visokias rūgštis ir kitas chemines medžiagas. Gal per daug prisikvėpavo pavojingų dalykų dirbdamas be kaukės? Anksčiau nieko panašaus nebuvo. Į klausimą, kaip dėl žalingų įpročių, atsakė, jog tik rūko – nei alkoholio, nei narkotikų nevartoja.

Mama pradėjo „aiškintis“ su gydytojais

A. Krikotina nutarė visko taip nepalikti – pradėjo „žygius“ po ligoninę, po laikraščių redakcijas, dar žadėjo kreiptis į televiziją. Didžiausias pyktis imąs dėl gydytojo R. Dėdino atmestinio požiūrio į atvežtą ligonį ir slaugytojos šiurkštaus elgesio. Jos tvirtinimu, tokie medikai, kurie nemoka elgtis su žmonėmis, neturėtų dirbti gydymo įstaigoje.

Moteris sakė gydytojo R. Dėdino paklaususi, kaip jis galėjęs išvaryti tokį sergantį jaunuolį? Ji jau buvo perlėkusi per neurologijos skyriaus palatas ir įsitikinusi, jog tuščių lovų yra pakankamai. Medikas į kalbas ir aiškinimus nesileido – patarė kreiptis, kur tik nori, kad ir į Vyriausybę...

Ligoninės direktorius Antanas Martusevičius išklausė moterį, nukreipė pas pavaduotoją Danguolę Luotienę. Ši pažadėjo išsiaiškinti situaciją.

„Jam paskirti vaistai, o jis laksto skųstis!“pyktelėjo neurologijos skyriaus vedėjas R. Doviltis, pakalbintas netrukus po to, kai Genadijus apsilankė redakcijoje.

Gydytojas sakė, kad dėl galvos svaigimo kasdien į ligoninę kreipiasi po 5–10 žmonių, tad suprantama, kad visi nėra iškart guldomi.

Pastebėjus, kad liga progresuoja, jaunuolis ir buvo paguldytas.Medikas priminė, kad pirmiausia sunegalavęs žmogus turi kreiptis į šeimos gydytoją, o šiuo atveju Genadijus kažkodėl delsė, paskui pradėjo „atakuoti“ ligoninę. „Jei pacientai agresyviai kreipiasi, atitinkamai elgiamasi ir su jais pačiais. Tada prasideda kaltų ieškojimas, žurnalistai irgi daro meškos paslaugą, priskaldo malkų iš bet ko“, – dėstė neurologas.

„Šokdino čia mus visus. Dabar jam paskirti vaistai, bet išbėgo skųstis. Gailiuosi, kad išleidome. Jam reikia gydytis, o ne lakstyti“, – kalbėjo medikas. Jo teigimu, darbas su cheminėmis medžiagomis vargu ar turėjo įtakos jaunuolio ligai – lakių medžiagų intoksikacija paprastai praeinanti greitai. Nerimą kelia kitas dalykas – teigiamas testo atsakymas dėl toksinių medžiagų. Kalbama ne apie chemines, o apie psichotropines medžiagas!

Dėl kolegos R. Dėdino, tai gydytojas patikino, kad šis esąs labai ramus žmogus. Nedaug kas gali dirbti priėmimo skyriuje, o šis medikas visada adekvačiai reaguoja į situaciją. Be abejo, spauda ar televizija bet ką gali išvesti iš pusiausvyros...

„Nemanau, kad jį reikėjo guldyti“, atsakė gydytojas R. Dėdinas, paklaustas apie Genadijaus atvejį. Jo teigimu, svarbios gyvybinės jaunuolio funkcijos nebuvo sutrikusios, tad į ligoninę jo guldyti nebuvo dėl ko nei pirmu, nei antru atveju.

Suleidus vaistų (berods – analgetikų, bet tiksliai medikas neprisiminė), ligoniui buvo patarta kreiptis į savo gydytoją, bet kitą dieną jis vėl atvažiavo tiesiai į ligoninę ir dar pats atsisakė vaistų. R. Dėdinas sakė savo darbą atlikęs, o jei kiek ilgiau trukęs prieiti – tik dėl didelio ligonių skaičiaus. To, kad grįžęs namo jaunuolis nualpo, teigė nežinojęs, nes penktadienio vakare ne jis budėjęs skyriuje. Tik vėliau kalbėjo su gydytoju R. Dovilčiu, domėjosi, kokia jaunuolio būklė, sužinojo, kad jam vestibuliarinis neuronitas.

Be abejo, sulaukė grasinimų iš A. Krikotinos, kad iškvies televiziją, bet tai jau kaip ir įprasta... Tokie žmonės, anot gydytojo, nuolat ieško konfliktų. „Manau, kad žmonės yra pikti dėl blogos socialinės padėties“, – iškilusį incidentą įvertino medikas.

Tyrimas bus, bet pacientų terorizavimas medikus pradeda varginti

Ligoninės direktoriaus pavaduotoja D. Luotienė neatsisakė pakomentuoti situacijos plačiau – priešingai, prašė labiau išklausyti ir juos, medikus.

Gydytoja gana nuodugniai apžvelgė medicininę dokumentaciją, susijusią su Genadijumi: atvežtas pirmą kartą dėl dažnesnio pulso, skundėsi bendru silpnumu, jam suleista raminamųjų, nukreiptas pas šeimos gydytoją; antrą dieną paskirta elektrokardiograma, skundėsi pykinimu, atsisakė vaistų, gydytojas R. Dėdinas kaip būtinosios pagalbos atvejo netraktavo, todėl neguldė; tądien jaunuolis apsilankė pas šeimos gydytoją, bet parėjęs kažkodėl išgėrė ne paskirtus, o draugės vaistus – dvi tabletes „Depakine“, kurie yra nuo epilepsijos (šie vaistai, anot gydytojos, galėjo sukelti pašalinį poveikį); tada atvežtas trečią kartą ir dėl pablogėjusios būklės paguldytas į neurologijos skyrių, įtartas vestibuliarinis sindromas, atliktas kompiuterinis galvos tyrimas ir testas dėl narkotikų, kuris yra teigiamas.

Tiesa, gydytoja minėjo, kad diazepamo (raminamųjų) jaunuoliui buvo suleista. „Bet kas paneigs, kad jis pats nieko nevartojo?“ – sua­be­jo­jo medikė.

Direktoriaus pavaduotoja kalbėjo tą patį – blogai, kad žmonės iškart nesikreipia į savo šeimos gydytoją, delsia, kol galiausiai važiuoja į priėmimo skyrių.

Nors šiame skyriuje prie durų yra filmavimo kameros ir gydytoja sakė įraše galėsianti viską pamatyti, tačiau vėliau apgailestavo, kad nieko nesimato – jaunuolis gulėjo priėmimo skyriaus palatoje, kur kameros nėra.

Medicinos auditas pagal direktoriaus įsakymą bus atliktas – tą D. Luotienė pažadėjo. Jo metu ir paaiškės, ar kas ko nepadarė, ar ką ne taip pasakė. Profesiniai etiniai dalykai bus įvertinti, nuobaudos, jei reikės, paskirtos. Bet ar tikrai tik pacientai visada teisūs, bent jau šiuo atveju gydytoja abejoja.

„Tai, kad jie (Krikotinai) problemiški žmonės, galiu pasakyti drąsiai. Kaip jie patys elgėsi su personalu? Grasino, neklausė, ligonis išsiplėšė kateterį, palata buvo pilna kraujo, lakstė rūkyti, nors turėjo gulėti, ligoninės taisyklių nesilaikė ir visa kita. Liūdna ir apmaudu, bet pacientai pradeda lipti jau ant galvos, terorizuoja mus. Pastaruoju metu tiesiog baisu. Žiniasklaida gina tik ligonius, o kas apgins mus, medikus? Būsime priversti įsigyti diktofonus ir įrašinėti pokalbius su tokiais pacientais, kitaip nebeįmanoma. Kokią teisę turi mus šitaip dergti?“ – pyko gydytoja.

Lina Motužienė,

pzinios.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų