„Sveikatos apsaugos ministras nepaisė konstitucinio atsakingo valdymo principo, teisėkūros procedūrų viešumo ir skaidrumo reikalavimų“, – tokią išvadą pateikė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjų kolegija 2019 04 25 sprendime dėl įsakymo, reglamentuojančio Žmogaus kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų teikimą.
Sveikatos apsaugos ministras, reaguodamas į LVAT sprendimą, komentavo, jog buvo nesilaikyta tik procedūrinių dalykų, o teismo procesas įvyko neva dėl dviejų įstaigų konkurencijos. Taip kalbama tik siekiant užgožti esminį dalyką – radikaliai sumažintus kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų paslaugoms keliamus kokybės ir saugumo reikalavimus.
„Kraujo vėžiu sergantiems pacientams atstovaujančių organizacijų nuomonė išlieka tokia pati – sveikatos apsaugos ministras privalo grąžinti transplantacijų paslaugų reikalavimus, kurie garantuotų pacientų saugumą bei transplantacijų kokybę: nustatyti ne didesnio nei 1 proc. mirtingumo per 100 dienų po transplantacijos, privalomo 2 metų gydytojų ir slaugytojų darbo stažo, nepertraukiamo specialistų priežiūros užtikrinimo visą parą bei pakankamos medikų patirties, atliekant konkrečią transplantacijos rūšį, reikalavimus. Tai yra esminiai dalykai, dėl kurių dar 2018 m. pradžioje kreipėmės ir į sveikatos apsaugos ministrą ir į Lietuvos Vyriausybę, tačiau mūsų prašymai ir argumentai buvo ignoruojami“, – kalbėjo asociacijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.
Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“ vadovė Daiva Žaromskienė apgailestavo, kad sveikatos apsaugos ministras neatsižvelgė net į ypatingai jautrios pacientų grupės – onkologinėmis ligomis sergančių vaikų – interesus.
„Lietuvoje per metus transplantuojama vidutiniškai 15 vaikų, tačiau net ir šiuo atveju buvo leista skaidyti transplantacijas tarp dviejų centrų bei leisti steigti jungtinius vaikų – suaugusiųjų centrus ir taip žaisti su mažųjų pacientų likimais. Tokiais sprendimais sveikatos apsaugos ministras visiškai neatsižvelgė į tarptautinę patirtį, kuri rodo, kad geresni rezultatai ir mažesnis mirtingumas yra transplantacijas atliekant specializuotuose vaikų ir specializuotuose suaugusiųjų transplantacijų centruose“, – sakė ji.
„Deja, po viešos reakcijos į LVAT sprendimą tapo aišku, jog sveikatos apsaugos ministrui ir toliau nerūpi nei pacientų teisės, nei imperatyvūs Teisėkūros pagrindų įstatymo reikalavimai, rengiant ir kitus pacientams jautrius teisės aktus dėl naujos vaistų kompensavimo tvarkos ar „žalos be kaltės“ modelio“, – pabrėžė kraujo ligomis sergančius pacientus atstovaujančios organizacijos.