Operacijų ir kitų sudėtingų procedūrų metu dirbanti įvairių specialistų komanda neretai į pagalbą pasitelkia naująsias metodikas, leidžiančias užtikrinti sklandžią šių procedūrų eigą. Gebėjimas optimizuoti sudėtingus procesus ne tik užtikrina procedūros sėkmę ir didesnį pacientų saugumą, bet ir sumažina specialistų patiriamą emocinę įtampą. Šio tikslo Kauno klinikose aktyviai siekiama jau septynerius metus, kuomet buvo priimtas sisteminis sprendimas – operacinėse esančius švirkštus ir vaistus žymėti spalvotais lipdukais. Siekiant ir toliau lengvinti specialistų komandos darbą, mažinti klaidų tikimybę bei didinti pacientų saugumą, visose operacinėse vienodai žymimi ir stalčių skyreliai, o juose vaistai sudedami vienoda tvarka.
„Spalvotas žymėjimas itin sumažina galimų klaidų tikimybę, kuomet dėl greitai besikeičiančios paciento būklės, keičiasi ir operacijos, anestezijos ar kitos sudėtingos procedūros eiga, o specialistų komanda turi imtis žaibiškų veiksmų, kurių metu neretai prireikia vienų ar kitų medikamentų. Įdiegus šią žymėjimo metodiką, visi specialistų komandos nariai tiksliai žino, kur rasti raumenis atpalaiduojančius, kraujospūdį koreguojančius ir kitus vaistus, jų paprasčiausiai nebereikia ieškoti ir tam sugaišti papildomą minutę“, – pasakoja Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas prof. Andrius Macas.
„Ši metodika pasaulyje taikoma nuo 2008 metų, o mes savo ligoninėje panašų žymėjimą pradėjome 2011 metais. Tačiau pažangiosios metodikos ir sisteminiai sprendimai tobulėja, todėl ir mes nuo šių metų rugsėjo Kauno klinikų operacinėse žymime ne tik švirkštus, tačiau ir stalčių skyrelius, o vaistus juose išdėstome standartizuotai, t.y. visuomet ta pačia tvarka. Spalvotas žymėjimas yra standartizuotas daugelyje šalių, todėl į kitos šalies ligoninę nuvykęs specialistas operacinėje gali jaustis žymiai saugiau, nes visi vaistai yra sužymėti tomis pačiomis spalvomis ir sudėti ta pačia tvarka, kaip ir jo gimtajame krašte.“
Kauno klinikų centrinio anesteziologijos skyriaus vadovas prof. Darius Trepenaitis neabejoja, jog visose jo skyriaus operacinėse šis sisteminis sprendimas dar labiau sumažins klaidų tikimybę, o dirbantys specialistai galės jaustis dar saugiau. „Pasaulyje yra buvę nelaimingų atvejų, kuomet sušvirkštus netinkamą vaistą, pacientui išsivystė sunkios komplikacijos. Svarbu suprasti, kad klaidos medicinoje – sunkiai išvengiamos, tačiau nuolat peržiūrėdami ir gerindami savo kasdienių veiklų atlikimą galime atrasti tinkamus sprendimus, leidžiančius užtikrinti dar didesnį, savo pacientų saugumą“, – pabrėžia prof. D. Trepenaitis.
„Iš šalies gali pasirodyti, jog spalvoti lipdukai tai tik žaismingas operacinės akcentas, tačiau mums, specialistų komandai, šis sutartinis žymėjimas ypatingai svarbus, kuomet turime veikti greitai ir nepriekaištingai. Žinoma, prieš sušvirkščiant vaistą pacientui, jį dar kartą patikriname, tačiau šis sisteminis sprendimas visame pasaulyje dirbantiems medikams padeda sumažinti klaidų tikimybę“, – teigia Kauno klinikų centrinio anesteziologijos skyriaus vadovas.
Šiai žymėjimo spalvomis metodikai būdinga, jog – kiekviena vaistų grupė turi savo spalvą, pavyzdžiui, mėlynai yra žymimi narkotiniai vaistai nuo skausmo, geltonai – miegą sukeliantys vaistai ir t.t. Šis žymėjimas turi ir specialiuosius reikalavimus: lipdukų ilgis turi būti ne daugiau nei 6 cm, o plotis – 1,5 cm. Paviršius turi būti lipnus, padengtas sveikatai ir aplinkai nekenksmingais klijais, o lipdukų forma ir spalvos turi atitikti nustatytus standartus.
Kaip jau minėjome, vaistų ir švirkštų ženklinimas Kauno klinikose pradėtas 2011 metais ir yra atliekamas pagal ISO 26825:2008 standartą.